عمل اسلیو معده
دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده به چه صورت است؟ جراحی لاغری

دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده به چه صورت است؟

چه کسانی بیشتر درگیر عمل اسلیو معده می شوند؟ آیا می توانند بعد از عمل به فعالیت های روزانه خود بپردازند؟ مدت دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده چقدر است؟ در این مدت لازم است چه مواد غذایی و رژیمی مورد استفاده قرار گیرد؟ 

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی جراحی اسلیو معده و هر آنچه در این خصوص نمیدانیم بپردازیم. از جمله موارد زیر:

1- چه کسانی کاندید مناسب عمل اسلیو معده هستند؟

2- تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

3- مدت زمان دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده چقدر است؟

4- در دوران نقاهت مصرف چه غذاهایی لازم است؟

 

چه کسانی کاندید مناسب عمل اسلیو معده هستند؟

افراد بسیاری درگیر مشکلات اضافه وزن می باشند، که این مسئله آنها را با ناراحتی های زیادی روبه رو می کند. از این رو به دنبال روش های مختلف برای کاهش وزن می روند. اما عمل اسلیو معده برای تمام انسان ها مناسب نیست. افراد چاقی که از اضافه وزن رنج می برند، لازم است شرایط ویژه ای داشته باشند تا بتوانند اقدام به عمل اسلیو نمایند.

البته مدت زمان دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده و رژیم غذایی برای همه این افراد به یک صورت خواهد بود. زیرا این رژیم پس از عمل اسلیو بوده و در واقع هدف یکی است. به طور کلی باید بگوییم افرادی  که موفق نشده اند با رژیم غذایی مناسب، ورزش و مصرف دارو زیر نظر پزشک کاهش وزن داشته باشند، می توانند از عمل اسلیو معده استفاده کنند. که در اصل عمل اسلیو معده خود به دسته های مختلف دیگری نیز تقسیم می شود. که از این میان می توانیم به عمل بای پس معده اشاره کنیم.

تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

آیا دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده متفاوت است؟ برای این که در این خصوص اطلاعاتی به دست آورید، ابتدا باید در مورد تفاوت این دو عمل جراحی نکاتی را بدانید. این که کدام روش برای بیمار مناسب تر است، مسئله ای است که باید توسط پزشک تشخیص داده شود. 

اما به طور کلی باید بگوییم افرادی که اقدام به عمل اسلیو معده می کنند، به طور میانگین می توانند در طی 12 تا 18 ماه، بین 60 تا 70 درصد از وزن اضافه خود را از دست دهند. در حالی که متقاضیان عمل بای پس معده، در طی 12 تا 18 ماه، بین 50 تا 80 درصد از وزن اضافه خود را از دست خواهند داد.

مدت زمان دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده چقدر است؟

بیمارانی که اقدام به عمل اسلیو معده می نمایند، لازم است به مدت 2 روز در بیمارستان بستری شوند. پس از آن نیز 3 روز در منزل به استراحت نیاز دارند. در طی دو هفته بعد باید از رژیم غذایی استفاده کنند تا قادر باشند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردند. البته در دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده لازم است تمرینات ورزشی خاصی نیز انجام شود. 

بیماران 5 ساعت بعد از عمل اسلیو معده، لازم است چند قدمی کنار تخت راه بروند. تا از لخته شدن خون در پاهای آنها جلوگیری شود. درد بعد از عمل ممکن است برای برخی از افراد زیاد باشد، از این رو هر فردی بسته به دردی که احساس می کند، می تواند از ضد درد استفاده کند. 

به طور کلی مدت زمان دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده بسته به نظر پزشک متخصص متفاوت خواهد بود. می توانید در این خصوص با آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص جراحی اسلیو معده مشورت نمایید. 

در دوران نقاهت مصرف چه غذاهایی لازم است؟

بدون تردید استفاده از یک رژیم غذایی مناسب در دوران نقاهت، می تواند روند بهبودی بیمار را تسریع نماید. از این رو در هفته اول تا پنجم باید برخی غذاهای خاص را مورد استفاده قرار دهید. 

در هفته اول دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده بهتر است بیشتر مایعات صاف مصرف کنید. مثلا آب، آبگوشت بدون چربی و ... . در هفته دوم یک رژیم غذایی مایع کامل و پروتئین دار را در نظر بگیرید. در هفته سوم از غذاهای نرم استفاده کنید همچون سوپ، پنیر، تخم مرغ نیمرو و ... . 

هفته چهارم دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده بیمار بهبودی بیشتری یافته و می تواند از غذاهای نرم همچون ماهی، مرغ آب پز، پوره سیب زمینی و ... استفاده کند. در نهایت نیز از هفته پنجم بیمار می تواند همه غذاهای واقعی را در حجم کم و مقدار کم آغاز کند. 

 

سوالات لاغری

آیا جراحی اسلیو معده برای افرادی با بی ام ای زیر 30 مناسب است؟

خیر این جراحی برای افرادی که بی ام ای آنها زیر 40 است مناسب نمی باشد. این دسته از افراد می توانند با رژیم غذایی و ورزش کردن خود را به وزن ایده آل برسانند.

چه مدت پس از جراحی اسلیو معده می توان نوشیدنی های کافئین دار مصرف کرد؟

در دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده بهتر است به مدت 30 روز از مصرف هر نوع نوشیدنی کافئین دار خودداری شود. 

آیا میتوان بعد از عمل اسلیو نوشابه مصرف کرد؟

از آنجایی که نوشابه های گازدار پر از کربوهیدرات هستند، بهتر است به مدت 3 ماه بعد از جراحی اسلیو معده از مصرف این دسته از نوشیدنی ها خودداری شود. حتی بعد از 3 ماه نیز لازم است حتما مصرف این نوشیدنی ها زیر نظر پزشک انجام شود. 

آیا میتوان بعد از عمل اسلیو برای نوشیدن از نی استفاده کرد؟

از آنجایی که استفاده از نی سرعت نوشیدن را بالا می برد، و برای معده ضرر دارد، بهتر است استفاده نکنید. 

هزینه جراحی اسلیو معده بدون بیمه چقدر است؟

هزینه این عمل جراحی بسته به بی ام ای افراد متفاوت می باشد. اما به طور کلی هزینه این عمل جراحی بیش از 20 میلیون تومان می باشد.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران