عمل اسلیو معده
آیا من در خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستم؟ بیماری‌های قلب و عروق

آیا من در خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستم؟

به نظر شما چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند؟ آیا میتوانیم بگوییم ممکن است کوچک ترین کارهای روزانه ما را به سمت مشکلات قلبی سوق دهد؟ برای پیشگیری از بروز بیماری قلبی چه باید کرد؟ آیا راهکاری برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی وجود دارد؟ 

 

 

 

برای بررسی این سوالات و دستیابی به پاسخی مناسب، کافیست با ما همراه باشید. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی موارد زیر بپردازیم:

1- عوامل خطرناک بروز بیماری های قلبی کدامند؟

2- بهترین روش پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری های قلبی کدام است؟

3- آیا لاغر شدن می تواند در کاهش ابتلا به بیماری قلبی موثر باشد؟

 

عوامل خطرناک بروز بیماری های قلبی کدامند؟

بسیاری از انسان ها که در طول زندگی دچار آسیب های قلبی و عروقی می شوند، نمی دانند که چه عواملی بیشتر می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در آنها افزایش دهد. برخی از این عوامل بسته به انتخاب سبک زندگی ایجاد می شوند، و برخی دیگر به دلیل شرایط انتسابی.

مثلا افزایش سن در انسان، می تواند خطر ابتلا به این بیماری را به شدت افزایش دهد. در سنین بالا، دستگاه گردش خون کارایی کمتری یافته و منجر می شود تا بسیاری از افراد دچار سکته قلبی شوند. از سوی دیگر افرادی که زیر سن 40 سالگی به بیماری های قلبی دچار می شوند، می تواند نتیجه سابقه خانوادگی این بیماری باشد. 

پس نمی توانیم به صراحت بیان کنیم که خطر ابتلا به بیماری های قلبی در تمام انسان ها، بسته به سن است. حتی برخی از محققان دریافتند که از نظر جنسی، مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشند. که بعد از 60 سالگی، ریسک ابتلا به این بیماری در هر دو جنس افزایش خواهد یافت. 

بهترین روش پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری های قلبی کدام است؟

اگر به دنبال راهکاری مناسب برای پیشگیری از بروز این بیماری هستید، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که اولین حرکت، تغییر سبک زندگی شما است. این که از چه رژیم غذایی استفاده کنید، یا این که استفاده از دخانیات را از زندگی خود حذف کنید، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا از خطر ابتلا به بیماری های مختلف همچون بیماری های قلبی جلوگیری نمایید. 

با رعایت رژیم غذایی مناسب، می توانید از وزن ایده آلی برخوردار شوید. که این مسئله خود به تنهایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. معمولا افرادی که به این دسته از بیماری ها مبتلا می شوند، افرادی هستند که از اضافه وزن زیادی رنج می برند.

یا این که میزان کلسترول خون آنها بالا است. از این رو با کاهش وزن می توانند به سلامت بیشتر خود کمک کنند. در صورتی که فردی نتواند با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن وزن خود را کاهش دهد، می تواند به سراغ روش های دیگری همچون جراحی اسلیو معده یا جراحی لاغری رود. 

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده، می تواند با کاهش وزن در طی مدت کوتاهی، به بیمار کمک کند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی در وی کاهش یابد. 

آیا لاغر شدن می تواند در کاهش ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد؟ 

بسیاری از افراد که به بیماری های قلبی مبتلا می شوند، شرایط خاصی دارند. از جمله مهمترین شرایطی که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در انسان افزایش دهد، آپنه خواب است. بیشتر افرادی که این مشکل دچار می شوند که از چربی های اضافه در بدن خود رنج می برند. 

آپنه در زمان خواب می تواند به صورت موقتی تنفس انسان را دچار اختلال کند. دانشمندان پس از بررسی های لازم به این نتیجه رسیده اند که عدم درمان آپنه خواب می تواند خطر ابتلا به بیماری های عروق و قلب را به شدت افزایش دهد. با درمان مشکل آپنه خواب می توان به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داد. 

دیابت یکی دیگر از بیماری هایی است که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف همچون بیماری های قلبی را در انسان افزایش دهد. اصولا افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، با مشکل دیابت نیز درگیر هستند. از این رو لاغر شدن بسیاری از بیماری ها را از بدن دور خواهد کرد. 

 

سوالات لاغری 

آیا عمل لاغری برای بیمار عوارضی به همراه دارد؟

هر عملی بدون شک عوارض خاص خود را خواهد داشت. اما می توان با استفاده از داروها و مکمل هایی که توسط پزشک متخصص تجویز می شود، در کنار رعایت یک رژیم غذایی مناسب، احتمال بروز عوارض جراحی لاغری را به میزان قابل توجهی کاهش داد. 

داشتن اضافه وزن چگونه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد؟

افرادی که از اضافه وزن برخوردار هستند، به صورت غیر طبیعی در بدن آنها چربی تجمع می کند. این چربی ها می توانند رگ های خونی را مسدود نموده و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در انسان افزایش دهند. 

چه افرادی می توانند اقدام به جراحی لاغری نمایند؟

افرادی که BMI بالاتر یا برابر 30 داشته باشند، کاندیدای مناسبی برای جراحی لاغری هستند. 

آیا افسردگی و مشکلات روحی در ابتلا به بیماری های قلبی تاثیر گذار است؟ 

بله. افرادی که  اختلالات روانی دارند یا در بیشتر مواقع از اضطراب رنج می برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی می باشند. 

پروسه کاهش وزن پس از عمل جراحی لاغری به چه صورت است؟ 

افرادی که اقدام به جراحی لاغری می کنند، می توانند در یک پروسه دو ساله، به صورت ماهانه کاهش وزن در بدن خود را شاهد باشند. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران