عمل اسلیو معده
آریتمی یا تپش نامنظم قلب چیست و چه انواعی دارد؟ بیماری‌های قلب و عروق

آریتمی یا تپش نامنظم قلب چیست و چه انواعی دارد؟

آریتمی یا تپش نامنظم قلب چه زمانی اتفاق می افتد؟ انواع آریتمی کدامند؟ آیا چاقی و اضافه وزن با تپش نامنظم قلب در ارتباط است؟ علائم این بیماری چیست؟ بهترین روش پیشگیری از بروز آن کدام است؟ با ما همراه باشید تا به سوالات مهمی در این زمینه بپردازیم. 

 

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی موارد زیر بپردازیم: 

1- بیماری تپش نامنظم قلب چه علائمی دارد؟ 

2- علت بروز بیماری آریتمی یا تپش نامنظم قلب چیست؟

3- آیا میتوان با جراحی لاغری بیماری آریتمی را درمان کرد؟ 

 

بیماری تپش نامنظم قلب چه علائمی دارد؟

به طور کلی باید بگوییم آریتمی زمانی در بدن انسان رخ می دهد که ضربان الکتریکی قلب به درستی کار نکنند. یعنی قلب تپس منظمی نداشته باشد. ممکن است قلب ضربات تند و سریعی داشته باشد، یا کند و نامنظم کار کند. پس می توانیم نارسایی های قلبی را از جمله علل اصلی آریتمی قلب به شمار اوریم. 

این بیماری نیز همچون بیماری های دیگر علل مختلفی دارد. از جمله مهمترین علل های بروز آریتمی یا تپش نامنظم قلب باید به موارد زیر اشاره کنیم: 

ضعف

لرزش در قفسه سینه 

خستگی

سنکوپ 

تنگی نفس

سرگیجه 

درد در قفسه سینه 

عرق کردن 

و .... 

علت بروز بیماری آریتمی یا تپش نامنظم قلب چیست؟

علت های مختلفی وجود دارد که می تواند بدن انسان را به این مشکل دچار کند. از جمله علل آریتمی قلبی باید به مصرف بیش از حد الکل اشاره کنیم. علاوه بر آن مصرف بیش از حد مواد مخدر نیز می تواند تپش نامنظم قلب را به همراه داشته باشد. افرادی که چاق هستند و از چربی های اضافی بدن رنج می برند نیز، می توانند به آریتمی یا تپش نامنظم قلب دچار شوند. 

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح لاغری، بهترین روش پیشگیری از بروز آریتمی قلبی را کاهش وزن توصیه می کند. برای این کار کافیست میزان شاخص توده بدنی فرد مبتلا به این بیماری بررسی شود، و پس از آن با انتخاب یک روش مناسب عمل لاغری بر روی بدن شخص صورت پذیرد. 

از دیگر علت های بروز آریتمی قلبی باید به نارسایی های قلبی اشاره نماییم. این مشکل می تواند در اثر مصرف بیش از حد سیگار، ابتلای فرد به بیماری دیابت، استفاده از برخی مکمل های غذایی، عدم تعادل الکترولیت در خون، استرس زیاد، استفاده از درمان های گیاهی و .... ایجاد شود. 

آیا میتوان با جراحی لاغری بیماری آریتمی را درمان کرد؟ 

افراد بسیاری هستند که به دلیل داشتن مشکلات زیاد به این بیماری مبتلا شده اند. مثلا افرادی که دارای بیماری دیابت هستند، یا از فشار خون بالا رنج می برند و .... بیشتر در معرض آریتمی یا تپش نامنظم قلب می باشند. این افراد به راحتی می توانند با انجام جراحی های لاغری و اسلیو معده، به پیشگیری از بروز این مشکل در خود کمک کنند. 

البته به خاطر داشته باشید که پیش از بروز هرگونه آسیب جدی به بدن، برای انجام جراحی لاغری به پزشک مراجعه کنید. هر زمان حس کردید قلب شما به صورت کند در حال تپیدن است، سریعا به پزشک مراجعه نمایید. تا بررسی های لازم بر روی بدن شما انجام شود، و بهترین روش برای رسیدن به لاغری و تناسب اندام توسط جراح به شما پیشنهاد شود. 

معمولا بیشتر افرادی که دارای مشکلات فشار خون بالا، بیمار های عروق کرونری، نارسایی های قلبی و ... هستند، در خطر ابتلا به آریتمی یا تپش نامنظم قلب می باشند. برای این که این بیماری ها در انسان برطرف شود، نیاز به کاهش وزن و لاغری زیاد است. لاغری به میزان لازم، می تواند بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی را در انسان درمان کند. 

 سوالات متداول 

مهمترین عوارض جانبی آریتمی قلبی چیست؟

افرادی که به بیماری آریتمی مبتلا می شوند، احتمال سکته مغزی و نارسایی قلبی در آنها بسیار زیاد است. 

انواع آریتمی یا تپش نامنظم قلب کدامند؟

برادی کاردی( ضربان قلب آهسته)، فیبریلاسیون( ضربان قلب نامنظم)، تاکیکاردی( ضربان قلب سریع)، انقباض زودرس( ضربان قلب زود) انواع آریتمی قلبی به شمار می روند. 

مهمترین علائم بروز آریتمی چیست؟

افرادی که به تپش نامنظم قلب مبتلا هستند، علائم بسیاری را در بدن مشاهده می کنند. از جمله مهمترین علائم بروز آریتمی یا تپش نامنظم قلب می توانیم به سرگیجه، ضعف ناگهانی، مشکلات در هنگام ورزش، لرزش در قفسه سینه، عرق کردن و .. اشاره نماییم. 

آیا میتوان با جراحی لاغری آریتمی قلبی را درمان کرد؟

جراحی لاغری می تواند بافت های چربی بدن را از بین برده، و به شخص کمک کند تا تپش قلب منظمی داشته باشد. از ان رو بدون تردید انجام جراحی های لاغری در درمان آریتمی قلبی موثر خواهد بود. 

خطر آریتمی قلبی در چه افرادی بیشتر است؟

افرادی که از بیماری های عروق کرونری، فشار خون بالا، دیابت، مشکلات تیروئیدی و ... رنج میبرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آریتمی یا تپش نامنظم قلب هستند. 


منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران