عمل اسلیو معده
جوراب واریس چیست و چرا پس از جراحی لاغری به استفاده از آن توصیه میشود؟ جراحی لاغری

جوراب واریس چیست و چرا پس از جراحی لاغری به استفاده از آن توصیه میشود؟

آیا می دانید جوراب واریس چیست؟ چرا لازم است پس از جراحی لاغری اقدام به استفاده از این جوراب ها نمود؟ آیا جوراب های واریس تاثیری در کسب نتیجه بهتر بعد از عمل لاغری دارند؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوعات بپردازیم، و بدانیم چرا باید قبل و بعد از جراحی لاغری اقدام به استفاده از جوراب های خاص همچون جوراب واریس نماییم. 

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی مطالب زیر بپردازیم: 

1- جوراب واریس چیست و چرا باید قبل از جراحی لاغری از آن استفاده کرد؟ 

2- فواید استفاده از  جوراب های واریس چیست؟ 

3- آیا بین واریس و اضافه وزن رابطه ای وجود دارد؟ 

 

جوراب واریس چیست و چرا باید قبل از جراحی لاغری از آن استفاده کرد؟ 

معمولا رگ های واریس زمانی در بدن ایجاد می شوند، که خون به جای ان که وارد قلب شوند و به آن سمت حرکت کنند، در رگ های فرد جمع می شوند. آن هم به دلیل نقص در دریچه های کوچک خونی. این رگ ها بیشتر در اطراف پاها و مچ پا قرار دارند. 

افراد بسیاری برای این که این مشکل را در بدن خود رفع کنند، به سراغ استفاده از جوراب های واریس می روند. این جوراب ها گردش خون را در بدن بهبود بخشیده، و از بدتر شدن رگ های واریس جلوگیری می کنند. علاوه بر آن در صورتی که شخصی درد  داشته باشد، می تواند از این جوراب ها استفاده کند. 

بسیاری از پزشکان متخصص لاغری همچون آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده، بر این عقیده هستند که افراد چاق لازم است قبل از جراحی لاغری اقدام به استفاده از این جوراب ها نمایند. با استفاده از جوراب های واریس، می توان ریسک ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی را در فرد چاق کاهش داد. 

اما مسلما در کنار استفاده از جوراب های واریس، لازم است که بیمار فعالیت های بدنی همچون تکان دادن پاها، پیاده روی و ... را نیز داشته باشد. پس اگر بیمار قادر است پیاده روی کند، می تواند به مرور استفاده از این جوراب ها را کنار گذاشته و بهبود یابد. 

استفاده از جوراب های واریس یک هفته اول بعد از جراحی لاغری لازم است، و بهتر است این جوراب ها را به صورت 24 ساعته استفاده کنید. 

فواید استفاده از جوراب های واریس چیست؟

مطالعات نشان داده است که استفاده از این جوراب ها بعد از جراحی لاغری می تواند به میزان قابل توجهی واریس را در بدن انسان کاهش دهد. اما نمی توانیم به صراحت بیان کنیم که تنها استفاده از این جوراب ها، می تواند منجر به از بین رفتن مشکلات واریس در پاها شود. 

هر روشی برای درمان مشکلات بدن، فواید خاص خود را دارد. جوراب ها واریس تیز به ارامی پاها را تحت فشار می گذارند، تا جریان خون به سمت بالا رود. این جوراب ها می توانند جریان خون را بهبود بخشیده، و درد در قسمت ساق پا را به شدت کاهش دهند.

علاوه بر این فواید، استفاده از جوراب های واریس می تواند از لخته شدن خون به خاطر تجمع در یک محدوده جلوگیری نموده و از تورم پاها نیز بکاهند. 

آیا بین واریس و اضافه وزن رابطه ای وجود دارد؟ 

هر فردی ممکن است به مشکل واریس دچار شود. اما اصولا افراد چاق و افرادی که از اضافه وزن برخوردار هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشند. از این رو این دسته از افراد به سراغ جراحی لاغری می روند، تا با کاهش وزن خود از بروز چنین مشکلی در بدن خود جلوگیری نمایند. 

معمولا خانم ها پس از یائسگی بیشتر دچار مشکلات واریس می شوند. چون پس از این سن، دچار افزایش وزن شده و واریس نیز با اضافه وزن ارتباط خاصی دارد. به صراحت می توانیم بگوییم افزایش وزن، به شیوع بیماری واریس دامن زده و خطر ابتلا به ان را افزایش می دهد. 

وزن بالا تمام اندام های بدن مخصوص ورید ها را تحت فشار می گذارد. این میزان فشار زیاد، دریچه های ورید ها را ضعیف کرده و از این رو لازم است بدن نیروی بیشتری برای پمپ خون به سمت قلب به خرج دهد. پس برای این که از بروز این بیماری در بدن جلوگیری نمایید، بهترین روش جراحی لاغری است. 

 

سوالات لاغری

چاقی و بیماری واریس چه زمان به هم ارتباط پیدا می کنند؟

در بسیاری از مواقع ممکن است اضافه وزن منجر شود که بیماری واریس قابل تشخیص نباشد. پس هر زمان با علائمی همچون خستگی پا، سنگینی پا و ... مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه نمایید. 

مدت زمان استفاده از جوراب واریس بعد از جراحی لاغری چقدر است؟

استفاده از این جوراب ها باید از شب قبل از جراحی آغاز شود و تا 10 روز بعد از عمل نیز ادامه یابد. تا بتوان نتیجه مطلوب را از استفاده این جوراب ها به دست آورد. 

جوراب واریس چه کمکی به بدن بعد از عمل لاغری می کند؟

افرادی که بعد از جراحی لاغری اقدام به استفاده از جوراب های واریس می نمایند، کمتر دچار آمبولی و ترومبوز ورید های عمقی می شوند. 

هزینه عمل لاغری با استفاده از بیمه تکمیلی سینا چقدر است؟

به طور کلی هزینه این جراحی بین 10 تا 14 میلیون تومان می باشد. اما با بیمه های تکمیلی ممکن است این میزان هزینه کمتر نیز شود. میزان تفاوت هزینه های جراحی لاغری، به بیمارستان مربوط می باشد. 

بهتر است ابتدا عمل لاغری انجام شود یا بیماری واریس درمان گردد؟

از آنجایی که چاقی می تواند علائم و درد بیماری واریس را افزایش دهد، بهتر است ابتدا بیماری واریس درمان گردد و سپس جراحی انجام شود. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران