عمل اسلیو معده
 رعایت نکات بهداشتی در ایام نوروز کرونا و عید نوروز

رعایت نکات بهداشتی در ایام نوروز

عید نوروز از جمله اعیاد باستانی و سنتی ایران است، که برای مردم این کشور بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه در طی دو سال اخیر مردم ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، از این عید باستانی و سنتی لذتی نمی‌برند. زیرا مجبور هستند در منزل باقی بمانند. کرونا و عید نوروز اگر با یکدیگر ترکیب شوند، بدون تردید سلامت انسان ها را به خطر خواهند انداخت.

 

برای این که بتوانیم از بروز هرگونه آسیبی در تعطیلات نوروز جلوگیری نماییم، باید توصیه‌های بهداشتی در این ایام را مورد رعایت قرار دهیم. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی توصیه‌های مهم بهداشتی در ایام تعطیلات نوروز بپردازیم. از جمله مسائل زیر: 

1- مهمترین نکات بهداشتی در ایام تعطیلات نوروز

2- شرایط پذیرایی یا خوردن مواد غذایی در عید نوروز

3- رعایت نکات بهداشتی در مورد کرونا و عید نوروز

 

مهمترین نکات بهداشتی در ایام تعطیلات نوروز

می دانیم که عید نوروز از جمله اعیاد سنتی و باستانی در ایران است. اما نباید با عدم رعایت نکات بهداشتی در این ایام، سلامت خود را به خطر بیندازیم. در این ایام دید و بازدید فامیل و آشنایان سنتی رایج است. بدون شک در این ایام استفاده از آجیل و شیرینی‌های مختلف نیز رواج خواهد داشت. پس لازم است این نکته را به خاطر داشته باشیم که رعایت نکات بهداشتی در این ایام، نسبت به روزهای دیگر سال از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

کرونا و عید نوروز نمی‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند. برای آن که از بروز هرگونه اتفاقی در این ایام جلوگیری نماییم، لازم است به توصیه‌های بهداشتی توجه ویژه‌ای نماییم. از جمله رعایت نکات مهم در این ایام، عدم خروج از منزل و حتی ملاقات با نزدیکان و دوستان است. مگر در مواقع ضروری که لازم است حتما این دیدار صورت پذیرد.

بهتر است به دلیل تداخل کرونا و عید نوروز برای تبریک گویی به اقوام از تلفن یا اینترنت استفاده کنید. می‌توانید دوستان خود را خارج از منزل ملاقات کنید، و یا اگر شخصی به منزل شما آمد برای پذیرایی از ایشان نکات خاصی را رعایت کنید. سلامتی حق تمام مردم دنیا است.

 

شرایط پذیرایی یا خوردن مواد غذایی در عید نوروز

در صورتی که شخصی با وجود کرونا و عید نوروز به منزل شما آمد، کافیست برخی از نکات بهداشتی را رعایت کنید. تا از بروز هرگونه اتفاقی در این ایام جلوگیری نمایید. اگر در بدن خود احساس تب، تنگی نفس، سرفه، بدن درد، خستگی و بی حالی و موارد دیگر نمودید، بهتر است برای خودتان استراحت مطلق در خانه را تجویز کنید.

در صورتی که بازدیدکنندگان به منزل شما مراجعه کردند، بهتر است از ملاقات آنها اکیدا خودداری نمایید. تا جای ممکن از تماس مستقیم دست‌ها با بخش‌های مشترک همچون در منزل، زنگ در، دکمه‌های آسانسور و موارد دیگر خودداری کنید. می‌توانید با رعایت تمامی این نکات، کرونا و عید نوروز را به خوبی پشت سر بگذارید.

در صورتی که مجبور شدید برای ورود به منزل دکمه‌های آسانسور یا دستگیره در را لمس کنید، بهتر است حتما پس از ورود به منزل اقدام به شستشوی دستان خود با مایع دستشویی نمایید. رعایت نکات بهداشتی بدون تردید می‌تواند شما را از کرونا در ایام نوروز محافظت کند. اما بهترین روش برای مقابله با کرونا و عید نوروز عدم خروج از منزل خواهد بود. پس به این مسئله توجه ویژه‌ای نمایید. 

درصورت پذیرایی از مهمانان، بهتر است کمد مخصوصی را در ابتدای درب ورود برای آنها قرار دهید، تا لباس‌ها و کفش‌های خود را در کمد مخصوص قرار دهند. علاوه بر آن بهتر است برای آن که لباس هر شخصی با شخص دیگر تماس نداشته باشد، از روکش‌های پلاستیکی مخصوص لباس استفاده کنید. رعایت این نکات در زمان پذیرایی از مهمانان، می‌تواند به میزان قابل توجهی از بروز کرونا و عید نوروز بد خاطره در زندگی شما پیشگیری نماید. 

 

رعایت نکات بهداشتی در مورد کرونا و عید نوروز 

در کنار تمامی مواد مهمی که در خصوص کرونا و دید و بازدید در ایام نوروز بیان کردیم، باید به نکات بهداشتی خاصی نیز اشاره کنیم. برخی از افرادی که تمایل دارند به دیدار اقوام خود در ایام نوروز روند، بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشند که کرونا هنوز در جهان از بین نرفته است. پس لازم است نکات بهداشتی را همچون گذشته در نظر داشته باشید.

بهتر است برای جلوگیری از تداخل کرونا و عید نوروز، حتما پیش از خوردن مواد غذایی و آجیل دستان خود را به خوبی شستشو نمایید. بدون شک رعایت نکات بهداشتی می‌تواند از بروز هرگونه آسیب و خطر آلودگی به ویروس کرونا در انسان جلوگیری نماید. بهتر است برای پذیرایی از مهمان تنها از میوه های خشک که بسته بندی شده‌اند استفاده کنید، و برای برداشتن آن نیز حتما از یک انبر مناسب استفاده نمایید. 

حتما به خاطر داشته باشید که در زمان استفاده از میوه‌ها و شیرینی، از چنگال و چاقوی دیگران استفاده نکنید. از سوی دیگر حتما پس از استفاده تمامی این وسایل پذیرایی را با مایع ظرفشویی به خوبی مورد شستشو قرار دهید. تا در صورتی که به ویروس آلوده هستند، پاکسازی شوند. در کل رعایت بهداشت در ایام کرونا و عید نوروز مسئله مهمی است که بهتر است به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران