عمل اسلیو معده
درباره راه‌های کاهش عوارض جراحی لاغری بیشتر بدانید کاهش عوارض جراحی لاغری

درباره راه‌های کاهش عوارض جراحی لاغری بیشتر بدانید

بهتر است بدانید که بعد از انجام انواع جراحی‌ لاغری ممکن است به احتمال 1 تا 2 درصد با عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیاری مانند ترومبوز یا لخته شدن خون، عفونت محل جراحی، کمبودهای تغذیه‌ای، رفلاکس اسید معده به مری، سندرم دامپینگ، ورم معده، سنگ صفرا، بروز آبسه، فتق در محل برش، چسبندگی شکمی، افسردگی و غیره مواجه شوید. خبر خوب این است که این عوارض به‌راحتی با رعایت نکات اصولی توسط جراح پیش و پس از جراحی، مصرف دارو یا انجام جراحی‌های ترمیمی قابل رفع و کنترل هستند. معمولا خطر مرگ بیمارانی که جراحی‌های لاغری مانند عمل بای پس معده، عمل اسلیو معده و عمل حلقه‎گذاری معده را انجام می‌دهند حدود 1% یا کمتر است. اگر از نظر پزشک کاندید مناسبی برای انجام یکی از انواع جراحی لاغری هستید، راهکارهای ارائه شده در این مطلب می‌تواند کمک زیادی به شما در کاهش عوارض جانبی احتمالی آن‌ها کند.

 

قصد داریم در این مطلب با مطرح کردن عناوین زیر به بررسی این راهکارها بپردازیم:

1- پیش از انجام جراحی لاغری تا جای ممکن وزن کم کنید

2- درباره جراحی لاغری مناسب خود اطلاعات بیشتری کسب کنید

3- بعد از جراحی لاغری مایعات زیادی بنوشید

4- از پزشک خود درباره تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری سوال کنید

5- بعد از جراحی لاغری باید شروع به فعالیت و انجام تمرینات ورزشی کنید

6- حتما بعد از جراحی لاغری تحت نظر یکی از اعضای خانواده خود و یک روانشناس باشید

 

پیش از انجام جراحی لاغری تا جای ممکن وزن کم کنید

مطمئن باشید که اگر با دارودرمانی، رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی امکان کاهش وزن سریع شما فراهم باشد پزشک دستور انجام جراحی لاغری را نخواهد داد. اما نباید فراموش کنید که کاهش وزن اندک قبل از این جراحی در کاهش عوارض جانبی و تطابق سریع‌تر با تغییرات سبک زندگی ناشی از آن بسیار موثر است.

درباره جراحی لاغری مناسب خود اطلاعات بیشتری کسب کنید

توصیه می‌کنیم قبل از انجام جراحی لاغری درباره انواع آن و خطرات و مزایای هرکدام اطلاعات بیشتری کسب کنید. هم‌فکری نهایی شما با پزشک می‌تواند کمک زیادی به یافتن بهترین روش با توجه به شرایط بالینی شما کند. در نتیجه می‌توانید روشی با حداقل عوارض جانبی برای خود پیدا کنید.

بعد از جراحی لاغری مایعات زیادی بنوشید

بهتر است بدانید که کم‌آبی بدن یکی از رایج‌ترین عوارض این نوع جراحی است که در صورت عدم کنترل آن نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. بنابراین حداقل تا سه ماه بعد از جراحی باید به روند نوشیدن 6 تا 8 فنجان آب (1.9 لیتر) در روز ادامه دهید.

از پزشک خود درباره تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری سوال کنید

شما بعد از جراحی لاغری بلافاصله نمی‌توانید به رژیم غذایی قبل خود بازگردید. تا یک ماه اول فقط باید مایعات و غذاهای صاف شده (مثل سوپ صاف شده) مصرف کنید و در ماه دوم و سوم می‌توانید علاوه‌بر مایعات به‌سراغ غذاهای میکس شده و نرم مانند انواع پوره بروید. معمولا هر وعده غذایی شامل یک سوم تا نیم فنجان غذای پخته و پوره شده است که بهتر است به‌آرامی و در طی 30 تا 60 دقیقه خورده شود. با توجه به اینکه حجم معده شما کوچکتر شده، بهتر است حجم وعده‌های غذایی خود را کم و در عوض فاصله بین وعده‌ها را کوتاه کنید. پزشک می‌تواند با توجه به نوع جراحی لاغری که انجام داده‌اید اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه در اختیار شما بگذارد. درصورتی‌که به این نوع رژیم غذایی پایبند نباشید، احتمالا اتساع بیش‌ازحد معده و نشت محتویات آن از لبه‌های منگنه شده، انسداد دهانه معده و بروز سندرم دامپینگ وجود دارد. در نتیجه ممکن است با علائمی مثل مشکل در بلعیدن، تهوع و استفراغ، تعریق، اسهال، تب، افزایش ضربان قلب و تنگی نفس مواجه شوید که برای درمان نیاز به انجام لاپاراسکوپی اکتشافی یا جراحی ترمیمی است.

 اگر در ماه‌های اول پزشک برای شما داروی «اورسودیول» را تجویز کرده است، حتما برای پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا آن را مصرف کنید. ازآنجایی‌که مصرف غذاهای چرب خطر بروز سنگ صفرا را افزایش می‌دهند، حداقل در طی سه ماه اول حدود 5% از رژیم غذایی روزانه شما باید حاوی چربی و کربوهیدرات (قند) باشد. بقیه آن شامل میوه، سبزیجات و پروتئین است. ازآنجایی‌که میزان جذب معده بعد از جراحی لاغری کاهش می‌یابد، معمولا برای پیشگیری از کمبودهای تغذیه‌ای پزشک تا مدت طولانی مصرف مولتی‌ویتامین را توصیه می‌کند. حتما آن را مصرف کنید تا با عوارضی مثل کم‌خونی مواجه نشوید.

بعد از جراحی لاغری باید شروع به فعالیت و انجام تمرینات ورزشی کنید

شما علاوه‌براینکه باید بهداشت محل جراحی خود را به‌خوبی رعایت کنید تا احتمال عفونت آن به حداقل برسد، نیاز است تا روزهای اول شروع به پیاده‌روی آرام کنید. این کار احتمال بروز ترومبوز یا عارضه لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. به‌مرور پس از پایان دوران نقاهت، برای کمک به کاهش وزن سریع باید حداقل به مدت 12 تا 18 ماه به‌سراغ انجام تمرینات ورزشی مانند راه رفتن سریع، شنا و دوچرخه‌سواری تحت نظر پزشک بروید. سعی کنید به محل جراحی فشار نیاورید تا فتق ایجاد نشود و احتمال انسداد روده به حداقل برسد. درصورتی‌که نکات تغذیه‌ای و ورزشی ذکر شده را به‌خوبی اجرایی نکنید، ممکن است به‌جای کاهش وزن 2.5 تا 5 کیلو در هفته با استپ وزنی مواجه شوید.

حتما بعد از جراحی لاغری تحت نظر یکی از اعضای خانواده خود و یک روانشناس باشید

طبق تجربه، بعد از جراحی لاغری کسی باید به شما در انجام کارهای روزانه و نظارت بر نوع تغذیه و فعالیت‌های بدنی کمک کند. این مسئله تاثیر زیادی در کاهش عوارض جانبی احتمالی دارد. با توجه به اینکه بعد از جراحی لاغری عادات و سبک زندگی تغییر می‌کند، ممکن است این مسئله چالش‌برانگیز باعث بروز علائم افسردگی یا انزجار در بعضی از افراد شود. به‌همین‌دلیل مشورت با یک روانشناس برای رفع مشکلات روحی لازم است.

سخن آخر

با توجه به اینکه عوارض جراحی لاغری به‌واقع کمتر از عوارض جبران‌ناپذیر چاقی مانند خطر بروز بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان است؛ انجام جراحی لاغری برای افراد با شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر و یا افراد با BMI 35 تا 39 که به یک بیماری مرتبط با چاقی مبتلا هستند یک ضرورت است و می‌تواند در مدت زمان 12 تا 18 ماه باعث لاغری سریع و کاهش 50% از اضافه وزن بیمار شود. امیدواریم با توجه به راهکارهای ذکر شده، دیگر نگرانی از بایت عوارض احتمالی آن نداشته باشید!

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران