عمل اسلیو معده
چرا جراحی لاغری را انتخاب کنیم؟ جراحی لاغری

چرا جراحی لاغری را انتخاب کنیم؟

در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان، مشکل چاقی و اضافه وزن به یکی از مهمترین مشکلات جوامع تبدیل شده است که متاسفانه این مسئله می تواند زمینه بسیاری از مشکلات دیگر مانند انواع بیماری های مزمن و زمینه ای را هم فراهم آورد. علاوه بر این وجود چاقی بیش از حد می تواند از نظر روانی هم بر افراد اثر منفی گذاشته و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس فرد شود. یکی از روشهای نوین برای برطرف کردن مشکلات چاقی، به شکل ریشه ای و اساسی، جراحی لاغری می باشد. ما قصد داریم امروز شما را با متد این روش بیشتر آشنا کنیم.

 

جراحی لاغری چگونه است و چه عملکردی دارد؟

گاهی اوقات برای بعضی از افراد، تنها نمی توان با رژیم غذایی خاص و یا دنبال کردن تمرینات ورزشی، به وزن ایده آلی که مدنظر هست، رسید. برای همین از جراحی های ویژه می توانیم در این رابطه استفاده کنیم.

اگر بخواهیم جراحی لاغری را تعریف کنیم باید بگوییم که:

نوعی تغییرات در سیستم گوارشی که منجر به کاهش وزن فرد خواهد شد. این عمل های جراحی هر کدام متد و روش خاص خود را دارند. مثلا ممکن است با کوچک کردن معده یا قسمت هایی از روده همراه باشد تا حجم معده کاهش یافته و به این ترتیب فرد؛ زودتر احساس سیری کرده و غذای کمتری بخورد.

البته همانطور که در ابتدا هم گفتیم این روش فقط برای افرادی که از روش های غیر تهاجمی نتوانسته اند به نتیجه مطلوب برسند و دچار چاقی های زیاد هستند و در معرض انواع خطرها، توصیه می شود.

 

انواع جراحی لاغری:

جراحی هایی که منجر به کاهش وزن خواهند شد عبارتند از:

اسلیو معده ( برداشتن قسمتی از معده و کوچک کردن آن)

حلقه معده ( گذاشتن حلقه دور معده و کنترل غذای ورودی به معده)

بای پس( اتصال بخش هایی از معده و روده به یکدیگر برای جذب کمتر غذا)

بالون معده ( قرار دادن بالونی در معده و کم کردن حجم معده برای خوردن غذای کمتر)

پلیسه معده ( کوچک کردن معده بدون خارج کردن قسمت هایی از آن و یا بدون برش بر روی معده)

تخلیه درمانی ( خارج شدن 30 درصد از هر حجم غذای خورده شده توسط لوله ای کار گذاشته شده در معده)

 

ایمنی جراحی لاغری در چه حدی است؟ این جراحی عوارضی هم دارد؟

عمل جراحی لاغری می تواند تا 85 درصد، کاهش وزن به همراه داشته باشد عددی که قابل مقایسه با روش های دیگر نخواهد بود. بنابراین این عمل ها می تواند برای افرادی که اضافه وزن زیادی دارند در سریعترین زمان ممکن، نتیجه بخش باشد. علاوه بر این جراحی های لاغری، باعث کاهش وزن بدون برگشت خواهند شد.

اما این جراحی هم مانند بسیاری از جراحی ها، میتواند فقط برای عده ای خاص مناسب باشد. اگر این عمل با توجه به نظر پزشک متخصص و با وجود سلامت عمومی فرد، اتفاق بیفتد روشی ایمن محسوب می شود هر چند عوارض نادری نیز ممکن است برای بعضی افراد به دنبال داشته باشد از جمله:

حالت تهوع؛ اسهال‌ و ‌استفراغ، نفخ و یا انسداد روده

البته  بعضی از مشکلات بعد از عمل تا حدودی طبیعی است و پزشک برای رفع آن به شما کمک خواهد کرد مثلا یبوست می تواند تا حدودی در این امر طبیعی باشد. یا بوجود آمدن سنگ های کیسه صفرا در این شرایط طبیعی است و اگر باعث درد شکمی می شوند می توان آنها را از بدن خارج کرد.

شما با توجه به وضعیتی که دارید و آنچه که پزشک برایتان تشخیص می دهد باید اقدام به لاغری کنید. معمولا افرادی که همراه با چاقی زیاد مشکلاتی مثل دیابت و فشارخون دارند، گزینه هایی هستند که جراحی لاغری به آنها توصیه می شود.

                                        

دوره نقاهت این روش چقدر خواهد بود؟

دوره نقاهت بستگی به نوع جراحی لاغری است که برای شما تجویز شده است. مثلا در عمل بای پس که با کمک لاپاروسکوپی انجام میشود، به دلیل تهاجم کمتر به بدن، دوره نقاهت هم مسلما کوتاهتر خواهد بود و افراد زودتر می توانند به فعالیت های روزانه خود برگردند اما اگر برش های بزرگتر و عمیق تر بر روی بدن و معده صورت بگیرد به طور حتم دوره نقاهت طولانی تری را باید گذراند.

 

استفاده از جراحی تغییری در رژیم غذایی فرد بوجود میاورد؟

رژیم غذایی بعد از انجام جراحی، ناگزیر تغییر خواهد کرد و به مرور طی چندین هفته، می تواند آرام آرام به روند معمولی تر برگردد. حتی بعد از گذشت این زمان هم، باید توجهاتی را در هنگام مصرف مواد غذایی داشت.

مثلا اینکه حجم مواد غذایی ورودی به معده کمتر خواهد شد اما می توان تعداد وعده ها را بیشتر کرد. در خوردن غذاهای سنگین باید با احتیاط عمل کرد و حتی المقدور از خوردن آنها اجتناب کرد. استفاده از رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصص تغذیه می تواند در طی کردن این مسیر به بیمار کمک زیادی کند.

معمولا در مرکزی که این عمل انجام میشود برنامه های از پیش تعیین شده ای در این ارتباط برای بیماران در نظر گرفته می شود.

 

سخن نهایی:

جراحی لاغری، روشی است نوین که برای افرادی که از چاقی بیش از حد رنج می برند، بسیار مفید بوده و می‌تواند به این افراد نوید یک زندگی جدید همراه با آرامش را بدهد.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران