عمل اسلیو معده
هدف از جراحی اسلیو معده چیست؟ عمل اسلیو معده

هدف از جراحی اسلیو معده چیست؟

آیا می دانید برای لاغر شدن روش های جراحی بسیاری وجود دارد؟ ایا در خصوص این روش های جراحی لاغری اطلاعاتی دارید؟ بهترین روش رسیدن به لاغری چیست؟ ایا اسلیو معده برای لاغر شدن در زمان کوتاه انتخاب مناسبی است؟ برای این که در مورد جراحی های لاغری و دیگر سوالات اطلاعات به دست اورید، کافیست با ما همراه شوید. 

 

 

ما در این مطلب تصمیم داریم برخی از سوالات مهم در خصوص جراحی لاغری را پاسخ دهیم. از جمله:

1- عمل اسلیو معده در اصل چه نوع عملی است و هدف از انجام آن چیست؟

2- چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی اسلیو هستند؟

3- مهمترین مراحل انجام اسلیو برای کوچک کردن معده چیست؟

 

عمل اسلیو معده در اصل چه نوع عملی است و هدف از انجام آن چیست؟

یکی از روش های دستیابی به لاغری و تناسب اندام، انجام جراحی اسلیو است. در این روش بی از 80 درصد از معده حذف می شود و بیمار می تواند پس از مدت مشخصی کاهش وزن خود را مشاهده کند. با کم شدن حجم معده فرد چاق اشتهایی برای خودن غذای اضافی نخواهد داشت.

از این رو پس از مدت کوتاهی تمام چربی ها و انرژی های اضافی بدن خود را استفاده نموده و وزن کم خواهد کرد. از سوی دیگر جراحی اسلیو معده می تواند مسیر جذب مواد غذایی بسیاری را کاهش دهد. که این امر منجر می شود شخص هر چه می خورد به بدنش جذب نشود. 

در صورتی که جراحی اسلیو توسط آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده انجام شود، می توانید شاهد نتیجه مناسب در کوتاه مدت باشید. این روش برخلاف جراحی بای پس معده که در آن هیچ بخشی از معده از بدن خارج نمی شود، بخش زیادی از معده از شکم حذف می گردد. 

به همین دلیل افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می دهند، باید بدانند این عمل برگشت پذیر نیست. بیمار پس از انجام این جراحی قادر است مقدار کمی غذا خورده و سپس سیر شود. که همین روند باعث کاهش وزن ایشان می شود. 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی اسلیو هستند؟

اولین سوالی که بسیاری از بیماران در جلسه مشاوره از پزشک خود می پرسند، این است که آیا آنها کاندید مناسبی برای جراحی اسلیو معده هستند یا خیر؟ باید بگوییم افراد خاصی هستند که برای انجام این عمل مناسب خواهند بود. از جمله:

افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند.

اشخاصی که BMI بدن انها از 40 بیشتر باشد.

اشخاصی که اضافه وزن آنها بیشتر از 45.5 کیلو گرم باشد. 

اشخاصی که توانایی پرداخت هزینه اسلیو معده را داشته باشند.

کسانی که از نظر ذهنی آمادگی لازم را برای تغییر عادات غذایی و سبک زندگی خود داشته باشند 

و .... 

مهمترین مراحل انجام اسلیو برای کوچک کردن معده چیست؟

پزشکان پیش از انجام عمل لاغری، در خصوص تمامی مراحل انجام این کار به بیمار اطلاعاتی ارائه می نمایند. زیرا بیمار حق دارد بداند مراحل جراحی اسلیو معده او به چه صورت انجام خواهد شد. مراحل این عمل جراحی به این صورت خواهد بود:

بیهوشی بیمار 

ایجاد چندین برش کوچک در حد چند سانتی متر بر روی قسمت های مختلف شکم

آماده کردن و متسع نموده شکم برای دید بهتر و ورود ابزار جراحی لاپاراسکوپی

ورود دوربین کوچک و با کیفیت به نام لاپاراسکوپ

قطع کردن بسیاری از اتصالات همچون عروق عصبی، بافت چربی، عروق خونی، رباط ها و .. در قسمتی از معده که قرار است جراحی اسلیو معده شود.

تعیین کردن خط بخیه برای قسمتی از معده که قرار است جدا شود.

دوخت خط بخیه یا منگنه کردن بخش با استفاده از استاپلر

بریدن بخش مورد نظر از معده و خارج کردن آن از شکم 

کمک کردن به برطرف شدن خونریزی معده پس از اسلیو معده با ابزارهای حرارتی 

بخیه زدن و چک کردن معده جهت اطمینان از عدم نشت

خارج کردن تجهیزات جراحی اسلیو معده از شکم و دوختن برش ها 

پانسمان کردن شکم به عنوان آخرین مرحله از جراحی 

پس از انجام تمامی این مراحل، بیمار معمولا به محلی برای ریکاوری بعد از جراحی منتقل می شود. پس از ان که به هوشیاری کامل دست یافت، به بخش بیمارستان منتقل می گردد. در نهایت نیز بعد از چند روز از بیمارستان مرخص شده و می تواند دوران نقاهت اسلیو معده خود را در منزل اغاز کند. 

 

سوالات لاغری

هزینه جراحی اسلیو معده چگونه محاسبه می شود؟ 

برای محاسبه هزینه این عمل جراحی لاغری، لازم است تمام موارد جراحی بررسی گردد. از جمله دستمزد پزشک، هزینه بیهوشی، تسهیلاتی که در بیمارستان به کار رفته است و .... . 

شایع ترین عوارض جراحی اسلیو چیست؟

هر گونه جراحی عوارض خاص خود را دارد. این عوارض ممکن است به ندرت در بیمار بروز نماید. اما به طور کلی شایع ترین عوارض اسلیو معده عبارتند از کمر درد، رفلاکس معده، کاهش تحمل سرما، نشست از معده و ... . 

آیا ممکن است افرادی که جراحی اسلیو می نمایند دچار ریزش مو شوند؟ 

بله. در برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی مشکلاتی همچون ریزش مو مشاهده شود. البته در صورتی که مراقبت های پزشک به درستی انجام شود، می توان از بروز این چنین مشکلات جلوگیری نمود. 

آیا افرادی که شاخص توده بدنی آنها کمتر از 40 است می توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟ 

در صورتی که بیماری علاوه بر چاقی، با شاخص توده بدنی کمتر از 40، از بیمار هایی همچون دیابت، فشار خون بالا و .... رنج ببرد می تواند عمل اسلیو انجام دهد. 

چه مدت زمان برای مشاهده نتیجه عمل اسلیو لازم است؟

معمولا بیماران در طی 6 تا 12 ماه می توانند کاهش وزن 50 درصدی را در بدن خود مشاهده کنند. 

 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران