عمل اسلیو معده
معایب چاقی چیست و تاثیرات آن بر روی بدن چقدر است؟ معایب چاقی

معایب چاقی چیست و تاثیرات آن بر روی بدن چقدر است؟

چاقی چقدر می تواند برای بدن مشکل ایجاد کند؟ آیا افرادی که از چاقی رنج می برند همیشه سلامتیشان در خطر است؟ مهمترین معایب چاقی چیست؟ آیا راهکاری برای درمان این مشکلات و عوارض وجود دارد؟ جراحی لاغری چقدر می تواند در کاهش عوارض چاقی موثر باشد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه شوید.

 

ما در این مطلب به بررسی برخی از سوالات متداول در میان افراد چاق خواهیم پرداخت. از جمله: 

1- مهمترین عوارض چاقی چه هستند؟

2- آیا می توانیم با جراحی لاغری معایب چاقی را برطرف کنیم؟

3- روش های موثر برای کاهش وزن چه هستند؟

4- به چه کسانی چاق گفته می شود؟

 

مهمترین عوارض چاقی چه هستند؟

چاقی از جمله مشکلاتی است که در دنیا افراد زیادی به آن گرفتار می شوند. برخی به دلیل وراثت، برخی به خاطر عدم تغذیه مناسب، برخی دیگر به دلیل بی تحرکی و موارد دیگر. مسلما چاق شدن می تواند برای بدن مشکلات زیادی را به بار آورد. از جمله مهمترین معایب چاقی باید به پرفشاری خون، بیماری عروق کرونر، اختلال در چربی های خون، دیابت، سایش مفاصل، سکته مغزی و آپنه خواب و ... اشاره کنیم.

البته هر یک از این معایب چاقی ممکن است در برخی از افراد ایجاد شود. یعنی نمی توانیم بگوییم همه این مشکلات تنها با افزایش وزن ایجاد می شود. اما به طور کلی بیشتر افراد چاق در دنیا به بیماری های مختلفی دچار می شوند. که چاقی و اضافه وزن در بروز این بیماری ها تاثیر زیادی دارد. 

حتی برخی از افراد ممکن است به دلیل داشتن اضافه وزن به بیماری هایی همچون سرطان، بیماری کیسه صفرا و بیماری کبد چرب نیز مبتلا شوند. یکی از ساده ترین راهکارها برای برطرف کردن این دسته از معایب چاقی، جراحی لاغری می باشد. می توان با انجام جراحی چاقی یا لاغری وزن را کاهش داده و این مشکلات را از بدن برطرف کرد.

آیا می توانیم با جراحی لاغری معایب چاقی را برطرف کنیم؟

این سوال برای بیشتر افراد متقاضی جراحی لاغری پیش می آید. که ایا می توان با انجام جراحی بیماری های مختلفی را از بدن دور کرد؟ باید بگوییم هیچ روش درمانی به اندازه جراحی چاقی نمی تواند به کاهش وزن در بدن کمک کند. یک روش ساده که نتیجه مطلوبی را با خود در پی دارد.

البته تمامی افرادی که برای برطرف کردن معایب چاقی اقدام به جراحی لاغری می نمایند، باید این مسئله را بدانند تنها انجام جراحی نمی تواند نتیجه موثری را برای آنها در پی داشته باشد. لازم است این دسته از افراد در کنار جراحی، رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی خاصی را نیز مد نظر قرار دهند.

آقای دکتر علی امیر احمدی، متخصص و جراح اسلیو معده پیش از ان که بیماران خود را برای انجام جراحی چاقی اماده کند، تمامی مراقبت های پیش و پس از جراحی را برای ایشان به تفصیل توضیح می دهد. تا بیمار بداند پیش از عمل و بعد از عمل چه کارهایی لازم است انجام دهد. به این طریق هم می تواند معایب چاقی را از بدن خود دور کند، هم به نتیجه مناسب بعد از جراحی دست یابد. 

روش های موثر برای کاهش وزن چه هستند؟

انسان های چاق به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. زیرا هر شخصی با داشتن وزن خاص، ممکن است درگیر چاقی باشد. برخی از این افراد با روش های غیر جراحی قادر هستند به تناسب اندام برسند. مثلا افرادی که شاخص توده بدنی آنها زیر 30 باشد، اصلا نیازی نیست اقدام به جراحی لاغری نمایند.

این دسته از افراد برای برطرف کردن معایب چاقی بدن خود می توانند از تمرینات ورزشی موثر استفاده کنند. یا با مراجعه به پزشک متخصص لاغری، رژیم لاغری مناسب را دریافت کنند. بدون نیاز به هزینه سنگین و مشکلات انجام جراحی، می توانند به تناسب اندام دست یابند.

اما برخی از افراد که شاخص توده بدنی آنها بیش از 30 تا 35 است، نیاز دارند تا حتما جراحی لاغری انجام دهند. زیرا در این دسته از افراد معایب چاقی بیش از حد بوده و ممکن است حتی تمرینات ورزشی و رژیم غذایی نیز نتیجه مناسب را برای آنها در پی نداشته باشد. 

از طرف دیگر برخی از اشخاص چاق نیز وجود دارند که ابتدا ورزش و رژیم غذایی را انجام داده اند. اما موفق به کسب نتیجه مناسب نشده اند. پس جراحی چاقی برای این دسته از افراد نیز می تواند انتخاب بهتری به شمار رود.

به چه کسانی چاق گفته می شود؟

برای ان که بدانیم چه کسی چاق است و از اضافه وزن برخوردار می باشد، لازم است برخی شرایط خاص را داشته باشد. ممکن است شخصی با داشتن وزن 65 کیلو گرم، چاق به شمار رود. اما این وزن برای شخص دیگری ایده آل بوده و تناسب اندام به همراه داشته باشد. 

برای آنکه بتوان چاقی را تشخیص داد معایب چاقی و را برطرف نمود، بهتر است به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه شود. زیرا در علم تغذیه برای این که وضعیت سلامت فرد بررسی شود، روش های سنجشی و فاکتور های مشخصی را باید محاسبه نمود. 

بسیاری از مردم زمانی که در اسراف شکم و پهلوهای خود چربی های اضافه ای مشاهده می کنند، می گویند که ما چاق شده ایم و باید جراحی لاغری انجام دهیم. اما این باور کاملا غلط است. بهترین روشی که می توانید با آن وزن مناسب خود را تعیین نمایید، توجه کردن به قد است. 

زیرا افرادی که یک سانت قد بلند تری داشته باشند، باید 1 کیلو گرم نیز وزن بیشتری نسبت به افراد دیگر داشته باشند. پس قد و وزن هر دو با یکدیگر مرتبط بوده و چاقی یا لاغری بسته به آن تعیین می شود.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران