عمل اسلیو معده
معایب چاقی و داشتن اضافه وزن در چیست؟ معایب چاقی

معایب چاقی و داشتن اضافه وزن در چیست؟

آیا افرادی که چاق هستند، درگیر مشکلات خاصی می شوند؟ مهمترین معایب چاقی را باید چه بیان کنیم؟ تا چه میزان چاقی می تواند بر روی سلامت انسان تاثیر بگذارد؟ روش های مناسب برای درمان و برطرف کردن مشکلات چاقی چیست؟ با ما همراه باشید.

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی بسیاری از عوارض چاقی و مشکلاتی که برای بیمار به همراه می آورد، بپردازیم. از جمله: 

1- مهمترین دلیل بروز چاقی و اضافه وزن چیست؟

2- خطرات و معایب چاقی مفرط چه هستند؟

3- کاهش وزن چه فوایدی برای بدن دارد؟ 

4- بهترین روش های کاهش وزن و رهایی از چاقی کدامند؟

 

مهمترین دلیل بروز چاقی و اضافه وزن چیست؟

زمانی که شخصی انرژی دریافتی بدنش با میزان مصرف انرژی بدن او متفاوت باشد، با تغییرات وزنی مواجه خواهد شد. بیشتر غذاهایی که امروزه توسط افراد مصرف می شوند، از کالری زیادی برخوردار می باشند. از این رو انرژی زیادی را برای بدن به همراه دارند.

در صورتی که شخص پس از خوردن این نوع غذاها، قادر نباشد انرژی به دست آورده را بسوزاند، با مشکل چاقی رو به رو خواهد شد. یکی از مهمترین دلایل بروز چاقی، و پس از آن معایب چاقی، عدم تحرک کافی افراد در طی سالهای اخیر می باشد. 

غذاهایی که پخته می شوند، و بسیار لذیذ می باشند، انسان را به زیاده روی در مصرف آنها ترغیب می کند. این مسئله باعث بروز چاقی در انسان می شود، که مشکلات بسیاری را برای او به همراه می اورد. البته دسته دیگری از اشخاص که درگیر چاقی و معایب چاقی می شوند، از مشکلات ژنتیکی هستند.

از سوی دیگر نیز درگیر بیماری های خاص شدن هم، می تواند در طولانی مدت منجر به افزایش وزن در انسان شود. برخی از افراد نیز با مصرف داروهای ضد افسردگی، داروهای بیماری صرع، استروئیدی، هورمونی برای پیشگیری از بارداری و ... نیز ممکن است اضافه وزن را تجربه کنند. 

خطرات و معایب چاقی مفرط چه هستند؟ 

هر نوع بیماری برای بدن مشکلات خاص به وجود می آورد. بیشتر افرادی که درگیر معایب چاقی می شوند، سختی های زیادی را تحمل می کنند. این دسته از افراد زمانی که اضافه وزن را تجربه می کنند، درگیر بیماری های دیگری می شوند. بیماری هایی که در اثر افزایش وزن به آن مبتلا می گردند. از جمله:

درد مفاصل

احساس خستگی همیشه و بی انرژی بدن 

خروپف کردن در زمان خواب 

سوزش پوست 

تعریق بیشتر نسبت به افراد دیگر 

اختلال در خواب 

تنگی نفس در زمان بالا رفتن از پله ها 

علاوه بر موارد یاد شده، بیشتر افرادی که درگیر چاقی هستند، با معایب چاقی دیگری همچون بیماری های مختلف نیز مواجه می شوند. از جمله بیماری هایی همچون سکته مغزی، دیابت نوع دو، بیماری های عروق کرونر قلب، بیماری فشار خون بالا، بیماری کلسترول، آپنه خواب و ... . 

کاهش وزن چه فوایدی برای بدن دارد؟ 

بسیاری از افرادی برای آن که از دست معایب چاقی خلاص شوند، به سراغ روش های مناسب جهت کاهش وزن می روند. جراحی لاغری یکی از ساده ترین روش های دستیابی به لاغری و کاهش وزن می باشد. بیمارانی که برای انجام جراحی لاغری به سراغ آقای دکتر علی امیر احمدی، متخصص و جراح لاغری رفته اند، همگی از انتخاب این روش رضایت کافی داشته اند. 

زیرا با ساده ترین روش و کوتاه ترین زمان موفق شده اند وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. البته لازم به ذکر است که ابتدا بهتر است بیمار روش های دیگر درمانی همچون انجام تمرینات ورزشی، رژیم غذایی و غیره را انجام دهد. در صورتی که به نتیجه مناسب دست نیافت، می تواند به سراغ جراحی های لاغری رود. 

جراحی لاغری تمامی معایب چاقی را از بین برده، و تناسب اندام و سلامتی را به انسان باز می گرداند. البته بهتر است پیش از اقدام به جراحی لاغری، به پزشک متخصص مراجعه شود. تا پس از بررسی های لازم، بهترین روش درمانی را برای برطرف کردن معایب چاقی بیمار انتخاب نماید. 

بیمار در صورتی که شرایط مناسب و لازم را برای انجام جراحی چاقی و لاغری نداشته باشد، نمی تواند نتیجه مناسبی را پس از انجام جراحی به دست آورد. با کاهش وزن بسیاری از بیماری ها برطرف شده، و بیمار به سلامت جسمی دست خواهد یافت. 

بهترین روش های کاهش وزن و رهایی از چاقی کدامند؟ 

روش های مختلف بسیاری وجود دارد که می توان با استفاده از آنها، به کاهش وزن دست یافت. برخی از افراد که درگیر مشکلات و معایب چاقی هستند، عزم خود را جزم نموده و به سراغ انواع تمرینات ورزشی می روند. تا از این طریق وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. 

برخی دیگر به سراغ روش تغییر رژیم غذایی خود می روند. تا با با این روش، در زمانی مشخص موفق به کاهش وزن خود شوند. اما در صورتی که هیچ کدام از این روش ها نتواند مشکلات و معایب چاقی را در بدن شخص برطرف کند، بهترین راهکار جراحی لاغری و چاقی است. 

افرادی که کاندید مناسبی برای جراحی چاقی هستند، باید شاخص توده بندی آنها بیشتر از 30 باشد. علاوه بر آن این افراد باید شرایط ویژه ای داشته باشند. یعنی تمرینات ورزشی و رژیم غذایی در بلند مدت، آنها را به وزن ایده آل نرسانده باشد. تنها در این صورت می توانند اقدام به انجام جراحی چاقی نمایند.

برطرف کردن خطرات و معایب چاقی برای تمامی مردم مهم است. زیرا پس از کاهش وزن، سلامت جسمی و روحی خود را به دست می آورند. علاوه بر آن این دسته از افراد اعتماد به نفس بیشتری نیز بدست خواهند آورد. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران