عمل اسلیو معده
انجام عمل چاقی چه مزایایی برای بدن دارد؟ عمل چاقی

انجام عمل چاقی چه مزایایی برای بدن دارد؟

جراحی لاغری چقدر می تواند مشکلات بدن را برطرف کند؟ آیا ممکن است با جراحی اسلیو وزن کم نشود؟ چه مدت بعد از عمل چاقی معده به حالت سابق باز می گردد؟ آیا لازم است بعد از جراحی چاقی رژیم خاصی را در نظر گرفت؟ میزان هزینه جراحی لاغری چقدر است؟ با ما همراه شوید. 

 

ما در این مطلب به بررسی برخی از سوالات مهم بیماران در مورد جراحی لاغری می پردازیم. از جمله:

1- آیا ممکن است بعد از جراحی لاغری بیمار وزن کم نکند؟

2- بعد از عمل چاقی لازم است حتما رژیم خاصی در نظر گرفت؟

3- آیا بعد از جراحی چاقی معده مجددا گشاد می شود؟

4- آیا میتوان بعد از جراحی لاغری باردار شد؟

 

آیا ممکن است بعد از جراحی لاغری بیمار وزن کم نکند؟

یکی از مهمترین سوالاتی که بیشتر افراد چاق را درگیر خود کرده است، این مسئله است که آیا ممکن است بعد از جراحی لاغری وزن کم نشود؟ تصور کنید با هزینه بالا اقدام به جراحی لاغری نموده اید، اما موفق نشده اید حتی چند کیلو وزن هم کم کنید. آیا این مسئله برای شما از نظر روحی مشکلی به بار نمی آورد؟ 

باید بگوییم که انجام عمل چاقی یک روش عالی برای کاهش وزن به شمار می رود. اما نه به تنهایی. یعنی اگر پزشک با تجربه ای در کنار بیمار اقدام به انجام جراحی چاقی نماید، اما پس از مدتی بیمار هیچ تغییری در وضعیت خود مشاهده نکند، تنها مقصر در این میان پزشک نخواهد بود. بلکه ممکن است بیمار نیز به دلیل عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی، به کسب نتیجه مطلوب کمک نکرده باشد. 

تمامی بیمارانی که نزد آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده، اقدام به عمل چاقی نموده اند، زمانی موفق شده اند نتیجه مطلوبی را بعد از عمل مشاهده کنند، که تمامی نکات و مقرراتی که پزشک بیان نموده است را مد نظر قرار داده اند. یعنی همکاری پزشک و بیمار در کنار هم می تواند به کسب نتیجه بعد از جراحی لاغری کمک کند. 

بعد از عمل چاقی لازم است حتما رژیم خاصی در نظر گرفت؟

خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم نیازی نیست بیمار بعد از جراحی چاقی اقدام به رژیم گرفتن نماید. زیرا بدن به صورت خودکار میل به غذا را از دست می دهد. تنها کاری که باید بعد از جراحی لاغری توسط بیمار انجام شود این مسئله است، که رژیم غذایی که پزشک برای بعد از عمل چاقی به بیمار معرفی نموده است، به مدت یک سال در پیش گرفته شود. 

تمام بیماران بعد از انجام جراحی اسلیو معده، بای پس معده و ... توسط تیم پزشکی خود نوع غذاها و کیفیت آنها را تعیین می کنند. تنها لازم است بیمار به این برنامه غذایی توجه نموده و آن را به خوبی رعایت کند. به هیچ عنوان بیمار نباید برخی از غذاهایی که برای بدن او مفید هستند را از لیست برنامه غذایی خود خارج کند. 

بدن بیمار بعد از عمل چاقی نیاز به هر نوع ویتامینی دارد. فقط برخی از مواد غذایی که برای معده مضر هستند، لازم است بعد از عمل مصرف نشوند. تا سرعت کاهش وزن افزایش یافته و هر گونه احتمال دیگری در این خصوص منتفی شود. در صورتی که بیماری رژیم غذایی پزشک خود را بعد از جراحی لاغری رعایت نکند، ممکن است علاوه بر عدم کاهش وزن، با مشکلات دیگری نیز روبه رو شود. 

آیا بعد از جراحی چاقی معده مجددا گشاد می شود؟

شاید برخی تصور می کنند که انجام عمل چاقی در اصل انتهای مسیر است. اما باید بگوییم بعد از جراحی اسلیو معده، به مرور زمان اگر بیمار نکات تغذیه ای خود را رعایت نکند، ممکن است مجددا با معده گشاد روبه رو شود. بیمارانی که به این مشکل دچار شده اند، معمولا بین 10 تا 15 درصد از حجم معده آنها بعد از جراحی افزایش یافته است. 

البته پیش از ان که بیمار با این مسئله مواجه شود، تقریبا 80 درصد از وزن خود را از دست داده است. پس نمی توانیم بگوییم افزایش 10 درصدی حجم معده برای بیمار در آینده مشکل آفرین خواهد شد. در کل انجام عمل چاقی می تواند تناسب اندام را به افراد چاق بازگرداند. البته اگر جراحی توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. در غیر این صورت نه تنها جراحی لاغری مشکلات بیمار را برطرف نخواهد کرد، بلکه ممکن است مشکلات دیگری را نیز به بدن او اضافه کند. 

آیا میتوان بعد از جراحی لاغری باردار شد؟

خانم های زیادی هستند که به دلیل داشت اضافه وزن، قادر نیستند باردار شوند. این دسته از افراد به سراغ عمل چاقی می روند، تا با کاهش دادن وزن خود اقدام به بارداری نمایند. اما آیا بارداری بعد از جراحی لاغری ممکن است؟ باید بگوییم بله. زمانی که بیمار بیش از 80 درصد از وزن اضافی خود را از دست بدهد، می تواند به راحتی اقدام به بارداری نماید. 

البته بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که برای باردار شدن نیاز به گذشت یک سال و نیم از عمل چاقی خواهد بود. پس افرادی که قصد دارند بعد از جراحی باردار شوند، بهتر است به مدت 18 ماه بعد از جراحی اسلیو باردار نشوند. در صورتی که پیش از جراحی نیز باردار شده اند، بهتر است یک سال و نیم پس از بارداری صبر کنند پس از آن اقدام به جراحی چاقی نمایند. 

با این روند می تواند نتیجه بهتری از جراحی به دست آورده، و بسیاری از مشکلات که ممکن است پیش از عمل و بعد از عمل با ان مواجه شوند را، برطرف کنند.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران