عمل اسلیو معده
مراقبت های بعد از عمل لاغری بای پس چگونه است؟ مراقبت های بعد از عمل لاغری

مراقبت های بعد از عمل لاغری بای پس چگونه است؟

چند روش جراحی لاغری وجود دارد؟ ایا مراقبت های بعد از عمل در هر یک از این روش ها یکسان می باشد؟ بهترین نوع عمل لاغری کدام است؟ آیا بای پس معده روش مناسبی برای رسیدن به لاغری است؟ مراقبت های بعد از عمل لاغری بای پس به چه صورت است؟با ما همراه باشید.

 

برای آن که در مورد روش های مختلف جراحی لاغری اطلاعات به دست اورید، و بدانید چگونه می توانید برای کسب نتیجه بهتر عمل کنید، بهتر است با ما همراه شوید تا در این مطلب به بررسی موارد زیر بپردازیم:

1- مصرف چه داروهایی برای بعد از عمل بای پس توصیه می شود؟

2- بهترین نوع رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل لاغری کدام است؟

3- آیا ممکن است بیمار پس از جراحی بای پس مجددا چاق شود؟

4- چه مدت زمان طول می کشد بیمار بعد از عمل به حالت عادی خود باز گردد؟

 

مصرف چه داروهایی برای بعد از عمل بای پس توصیه می شود؟

همه بیمارانی که پس از جراحی از نتیجه عمل خود راضی هستند، بیمارانی می باشند که در انتخاب پزشک خود بسیار دقت نموده اند. زیرا پزشک با تجربه و با مهارت شخصی است که پیش از آغاز جراحی، جلسه مشاوره ای برای بیمار خود در نظر گیرد. تا تمامی بررسی های لازم را انجام دهد.

از سوی دیگر رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل لاغری را به طور کامل برای بیمار خود بیان نماید. در چنین حالتی بیمار می تواند با شرایط بهتری جراحی بای پس انجام داده و به نتیجه مطلوب دست یابد. از سوی دیگر پزشکان با تجربه داروهای مناسبی را برای بیمار تجویز می کنند، که بتواند با مصرف آنها روند درمانی خود را سرعت بخشد.

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح بای پس و لاغری، چند داروی خاص برای بیمار خود تجویز می کند. که استفاده از این داروها به مدت چند ماه، می تواند روند بهبود بیمار را سرعت بخشد. برخی از این داروها زیر زبانی، مایع، جویدنی و تزریق وریدی می باشند. 

در صورتی که بیماری مراقبت های بعد از عمل لاغری را رعایت کند، و داروهای تجویزی پزشک خود را به خوبی مصرف کند، می تواند به سرعت زندگی معمولی خود را سر گیرد. 

بهترین نوع رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل لاغری کدام است؟ 

هر روش درمانی لاغری رژیم غذایی خاص خود را دارد. از این رو افرادی که  اقدام به جراحی بای پس می نمایند، باید عادات غذایی خود را به نحوی تغییر دهند، که به بهبود سریع آنها کمک شایانی نماید. تنها بیمارانی که رژیم درمان و مراقبت های بعد از عمل لاغری را رعایت می کنند، می توانند به موفقیت پس از جراحی دست یابند. 

این رژیم غذایی به گونه ای می باشد که بیمار باید در هر وعده غذایی خود، مقدار کمی غذا میل کند. تا معده کوچک شده، قادر باشد مقدار غذایی که صرف شده است را به خوبی هضم کند. می توان پس از گذشت هشت هفته پس از جراحی و رعایت رژیم غذایی، روند طبیعی زندگی را در پیش گرفت. 

ابتدا سه وعده غذا خوردن در روز را آغاز کنید، و در هر وعده غذایی 1 الی 1.2 لیوان غذا میل نمایید. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید، این مسئله است که حتما پیش از سیر شدن دست از غذا کشیده و دیگر غذایی میل نکنید. 

آیا ممکن است بیمار پس از جراحی بای پس معده مجددا چاق شود؟ 

یکی از مهمترین دغدغه هایی که بیشتر بیماران را به خود درگیر نموده است، این مسئله می باشد که آیا ممکن است پس از جراحی لاغری، و رعایت مراقبت های بعد از عمل لاغری مجددا چاقی باز گردد؟ طبق آماری که در پاسخ به این سوال منتشر شده است، تقریبا 50 درصد افرادی که جراحی بای پس انجام داده اند، با بازگشت چاقی رو به رو نشده اند. 

درصد دیگری از افراد نیز که اضافه وزن کمی داشته اند هم، بیان نموده اند که چندان به حالت قبلی خود بازنگشته اند. اما با این وجود ممکن است برخی از افراد پس از جراحی بای پس، مجددا با افزایش وزن مواجه شوند. که در چنین حالتی ساده ترین روش مراجعه به پزشک متخصص است. 

البته اگر تمامی مراقبت های بعد از عمل لاغری و رژیم غذایی که توسط پزشک به بیمار توصیه می شود رعایت شود، بدون تردید هیچ بیماری با افزایش وزن بعد از عمل مواجه نخواهد شد. درصد بالایی از مردم دنیا به دلیل عدم رعایت مراقبت های لازم با افزایش وزن مواجه می شوند. 

چه مدت زمان طول می کشد بیمار بعد از عمل به حالت عادی خود باز گردد؟

امروزه بیشتر پزشکان و متخصصان جراحی لاغری، از روش لاپاراسکوپی برای جراحی استفاده می کنند. در این روش تنها برش کوچکی بر روی شکم ایجاد می شود، که به سرعت بهبود می یابد. از این رو زمان زیادی برای ریکاوری شدن بیمار لازم ندارد. 

البته لازم به ذکر است که اگر بیماری تمامی مراقبت های بعد از عمل لاغری بای پس خود را به خوبی رعایت نماید، می تواند در زمان کوتاهی به نتیجه مطلوبی دست یابد. بیشتر بیماران معمولا به مدت 2 الی 3 روز در بیمارستان باقی می مانند. 

پس از آن نیز 3 الی 5 هفته نیاز به استراحت و مراقبت های بعد از عمل لاغری دارند. تا بتوانند به فعالیت های عادی و روزانه خود باز گردند. البته اگر پزشک متخصص برای انجام این روش درمانی از روش جراحی باز استفاده کند، مسلما بیمار به زمان بیشتری نیاز دارد تا بهبود یابد. پس نوع جراحی لاغری نیز در مدت زمان بازگشت به وضعیت عادی موثر خواهد بود. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران