عمل اسلیو معده
اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی در چیست؟ مراقب پس از جراحی لاغری

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی در چیست؟

به چه دلیل پس از جراحی چاقی باید مراقبت های خاصی را در نظر گرفت؟ علت اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی چه می باشد؟ بهترین راهکار ها برای کسب نتیجه بهتر پس از عمل چاقی چیست؟ پزشک جراح تا چه میزان می تواند در این زمینه بیمار را راهنمایی کند؟ 

 

 

با ما همراه باشید تا در این مطلب برای شما در خصوص اهمیت مراقبت های پس از جراحی و بهترین مراقبت ها اطلاعاتی بیان نماییم. 

1- نکات خاص و مهم بعد از جراحی چاقی کدامند؟

2- مراحل رژیم غذایی پس از جراحی چاقی به چه صورت است؟

3- میزان اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی چقدر است؟ 

4- اهمیت مصرف میوه و سبزیجات بعد از جراحی چاقی 

 

نکات خاص و مهم بعد از جراحی چاقی کدامند؟ 

معمولا بیشتر متخصصان و جراحان چاقی، پیش از عمل با بیمار جلسه ای برای مشاوره در نظر می گیرند. تا در این جلسه تمامی موارد خاص سلامتی جسمانی و مشکلاتی که ممکن است برای بیمار پیش اید را برای ایشان بیان کنند. اگر بیمار از مشکل خاصی رنج می برد نیز، لازم است در این جلسه به پزشک خود اعلام کند.

با بررسی این مسائل و در نظر گرفتن مراقبت های بعد از جراحی چاقی می تواند شاهد نتیجه مناسب از این عمل بود. از جمله نکات مهمی که باید در مورد مراحل بعد از جراحی در نظر بگیرید، این است که حتما دو شب بعد از عمل چاقی در بیمارستان بستری بمانید. 

پس از آن نیز باید به مدت دو سال در زمان های تعیین شده به پزشک خود در کلینیک مراجعه نمایید، تا از کسب نتیجه مطلوب اطمینان حاصل کنید. حتما در نظر داشته باشید که پس از جراحی در زمان کوتاهی باید راه بروید. این عمل از لخته شدن خون و بروز مشکلات عفونت سینه در شما جلوگیری خواهد نمود.

مراقبت های بعد از جراحی چاقی مهمترین مراحلی هستند که در کسب نتیجه مطلوب پس از جراحی سودمند خواهند بود. به همین دلیل بیشتر پزشکان به این مسئله توجه ویژه ای نشان می دهند.

مراحل رژیم غذایی پس از جراحی چاقی به چه صورت است؟

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح چاقی برنامه غذایی مناسبی را معمولا به بیماران خود ارائه می دهد. تا بسته به این برنامه، مراقبت های بعد از جراحی چاقی خود را به درستی در نظر بگیرند. در این برنامه غذایی چنین قید شده است که، در طی 10 روز اول باید از غذاهای مایع استفاده شود. 

غذاهایی همچون آب گوشت، آب مرغ، شیر، دوغ، سوپ صاف شده و .... . در 10 روز دوم بهتر است بیمار از غذاهایی که قوام خمیری صاف دارند استفاده کند. در 10 روز سوم معمولا مصرف غذاهای رقیق که به راحتی قابلیت جویده شدن دارند، مناسب می باشند. همچون گوشت چرخ کرده، سبزی پخته شده، کمپوت خانگی و .. . 

اگر در این مرحله از رژیم غذایی مراقبت های بعد از جراحی چاقی از وعده های غذایی مکرر و متعدد استفاده کنید، می توانید شاهد بهبود سریع خود باشید. رژیم غذایی مناسب پس از 10 روز سوم، باید به صورت شش وعده در روز باشد و پس از آن می توانید وعده های غذایی خود را کاهش داده و به سه وعده برسانید. 

توجه داشته باشید که هر یک از این مراحل مراقبت های بعد از جراحی چاقی در صورتی که با سرعت مناسب و به صورت مرحله به مرحله صورت پذیرد، می تواند نتیجه مطلوبی را از جراحی برای بیمار در پی داشته باشد. 

میزان اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

تمامی ما در مورد اهمیت مراقبت های پیش و پس از عمل لاغری و چاقی مطالبی را می دانیم. اما بهتر است این مسئله را در نظر بگیرید که شاید مهارت و تخصص پزشک تنها بخش محدودی از رسیدن به نتیجه را در برگیرد. پس از آن لازم است بیمار مراقبت های خاصی را در نظر بگیرد، تا سریعتر نتیجه جراحی مناسب را به دست آورد.

بیماران بسیاری هستند که پس از انجام جراحی چاقی، مجددا به مشکلات اضافه وزن دچار می شوند. به نظر شما دلیل این مسئله چه چیزی می تواند باشد؟ در اکثر موارد عدم رعایت میزان اهمیت مراقبت های بعد از جراحی چاقی چقدر است؟  توسط بیمار، منجر به بروز چنین اتفاقی بوده است. 

بیمارانی که به سلامتی خود اهمیت بسیار زیادی می دهند، معمولا با توجه به این دسته از مراقبت ها، در کنار اهمیت به تناسب اندام خود و ورزش کردن، نتیجه مناسب را از جراحی چاقی به دست می آورند. پس در کنار مهارت و تخصص پزشک در انجام جراحی، مراقبت های خود بیمار نیز در این زمینه اهمیت زیادی خواهد داشت. 

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات بعد از جراحی چاقی

می دانیم که میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری برای بدن می باشند. از این رو استفاده از آنها در دوران مراقبت های بعد از جراحی چاقی می تواند در کسب نتیجه جراحی موثر واقع شود. به همین دلیل بهتر است از سبزیجات متنوع و مختلفی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید که سبزیجات را به آهستگی به برنامه غذایی پس از عمل چاقی خود بیفزایید. می توانید در ابتدا از نمونه های نرم شده یا رنده شده این سبزیجات استفاده کنید. پس از آن نیز مصرف میوه هایی که دارای فیبر، ویتامین و کربوهیدرات هستند را در برنامه روزانه خود بگنجانید. 

میوه ها بهترین تنقلات روزانه ای هستند، که کاملا بی ضرر بوده و حتی برای بدن مزایای بسیاری نیز به همراه خواهند داشت. پس توجه به این مراقبت ها، می تواند در کسب نتیجه رضایت بخش از جراحی چاقی موثر واقع شوند. 


منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران