عمل اسلیو معده
بهترین مراقبت های بعد از جراحی لاغری کدامند؟ مراقبت پس از جراحی لاغری

بهترین مراقبت های بعد از جراحی لاغری کدامند؟

به چه دلیل مراقبت های بعد از جراحی لاغری از اهمیت بالایی برخوردار است؟ آیا در صورتی که بیماری مراقبت های لازم را در خصوص خود رعایت نکند، می تواند نتیجه مناسبی از این عمل جراحی به دست آورد؟ چه مراقبت هایی از اهمیت بیشتری برای بیمار برخوردار می باشند؟ 

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی برخی از مهمترین فاکتورهای مراقبتی پس از جراحی لاغری و جراحی چاقی بپردازیم. با ما همراه باشید. 

1- مراقبت های خاص بیمارستانی بعد از عمل لاغری 

2- مراقبت های دارویی پس از جراحی لاغری

3- علت اهمیت مراقبت های بعد از جراحی لاغری

4- شرایط خاص بیمار برای مراجعه به پزشک

 

مراقبت های خاص بیمارستانی بعد از عمل لاغری

اولین مراقبت هایی که باید بعد از جراحی لاغری و چاقی به آن توجه نمایید،  مراقبت های خاص بیمارستانی هستند. بیمار پس از جراحی لازم است حتما به مدت دو شب در بیمارستان بستری شود. در طی این مدت پزشکان و کادر درمانی متخصص می توانند مراقبت های بعد از جراحی لاغری را برای بیمار در نظر بگیرند. 

از سوی دیگر درد و رژیم غذایی اون را کنترل نمایند. بیمار ممکن است پس از به هوش آمدن با کمی سرگیجه مواجه شود. اما به دلیل مسکن هایی که توسط پزشک متخصص برای ایشان تجویز می شود، دردی را احساس نخواهد کرد. 

در طول مدت بستری پرستاران مراقبت های بعد از جراحی لاغری را به خوبی رعایت نموده و به صورت مرتب فشار خون بیمار را چک می کنند. پس از آن نیز به بیمار کمک می کنند تا از تخت پایین آمده و در طول روز کمی قدم بزند. تمامی تمرینات حرکتی و تنفسی بیمار نیز توسط پزشک و پرستار بررسی می شود. 

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص اسلیو معده و جراح لاغری تمامی مراقبت های بعد از جراحی لاغری را پیش از عمل برای بیمار توضیح می دهد. تا بیمار با در نظر گرفتن تمامی این مراقبت ها، به بهبود بیشتر خود در زمان کوتاه کمک شایانی نماید. 

مراقبت های دارویی پس از جراحی لاغری

یکی دیگر از مراقبت های مهم پس از جراحی چاقی و لاغری، مراقبت های دارویی می باشد. این که بیمار باید در چه زمانی اقدام به مصرف دارو نماید، یا این که چه داروهایی در طول درمان وی موثر است و پزشک برای او تجویز نموده است، هر دو مسائلی هستند که لازم است بیمار آنها را مد نظر قرار دهد. 

پزشک همانطور که در خصوص مراقبت های بعد از جراحی لاغری برای بیمار توضیحاتی را بیان می کند، داروهایی همچون آنتی بیوتیک ها، داروهای مسکن و ... نیز برای بیمار تجویز خواهد نمود. مراقبت های دارویی به نوبه خود می توانند در بهبود بیمار بسیار تاثیر گذار باشند. 

حتما این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی تجویز دارو توسط پزشک، باید آنها را در طی یک دوره کامل استفاده نمایید. تنها در این صورت است که بیمار می تواند در زمان کوتاهی شاهد نتیجه مثبت جراحی لاغری خود باشد. 

بهتر است مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن و دیگر داروهای مسکن را بدون دستور پزشک مصرف نکنید. زیرا این داروها می توانند برای بیمار مشکلات بسیاری به همراه آورند. از سوی دیگر نیز لازم است حتما به صورت ماهانه به پزشک مراجعه نمایید تا چکاپ بر روی بدن شما صورت پذیرد.

علت اهمیت مراقبت های بعد از جراحی لاغری

بدون تردید بیمارانی که پس از انجام جراحی تمامی مراقبت ها را در نظر می گیرند، می توانند از بروز عوارض ناشی از جراحی لاغری به طور چشمگیری جلوگیری کنند. در کنار تمامی مراقبت های بعد از جراحی لاغری توجه به رژیم غذایی، انجام تمرینات ورزشی سبک، خودداری از انجام فعالیتهای سنگین بدنی، بلند کردن اجسام سنگین و ... همگی در کسب نتیجه مطلوب پس از جراحی موثر خواهند بود. 

بیمارانی که برنامه رژیم غذایی مناسب را از پزشک متخصص خود بعد از جراحی لاغری دریافت می کنند، در صورتی که به درستی و طبق برنامه به آن توجه نمایند می توانند به نتیجه مطلوبی از این جراحی دست یابند. اما بیمارانی که مراقبت های بعد از جراحی لاغری را نادیده می گیرند، ممکن است با عوارض بسیار زیادی پس از عمل مواجه شوند. 

بیمار به سرعت پس از جراحی لاغری با کاهش وزن مواجه نخواهد شد. برای این که بیمار بتواند در ماه های نخستین پس از جراحی لاغری با کاهش وزن مناسبی رو به رو شود، لازم است به مراقبت های بعد از جراحی لاغری توجه ویژه ای نماید. 

شرایط خاص بیمار برای مراجعه به پزشک

بیمارانی که اقدام به انجام جراحی لاغری می نمایند،  در صورتی که در شرایط خاصی قرار گرفتند، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند. از جمله مهمترین این شرایط خاص عبارتند از:

بروز علائم عفونی بر روی بدن همچون تب، چرک تخلیه شده از محل برش، رگه های قرمز منتهی به محل برش، تورم، افزایش درد، قرمزی یا گرما و ... .

باز شدن بخیه ها در اثر عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی لاغری

مشاهده علائم لخته شدن خون در پشت زانو، ران، کشاله ران، درد در قیمت ماهیچه ساق و ... . 

از دست دادن هوشیاری بیمار

بهتر نشدن درد بیمار پس از مصرف داروهای مسکن 

بریده بریده شدن تنفس بیمار پس از جراحی 

مواجهه با مشکل دفع گاز 

در صورتی که بیماری تمامی مراقبت های بعد از جراحی لاغری را رعایت نموده باشد، و زیر نظر بهترین متخصص جراحی لاغری عمل شده باشد، با هیچ یک از این علائم مواجه نخواهد شد. اما در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، بهتر است بیمار به پزشک خود مراجعه نماید. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران