عمل اسلیو معده
مراقبت بعد از جراحی لاغری شامل چه مواردی است؟ مراقبت بعد از جراحی لاغری

مراقبت بعد از جراحی لاغری شامل چه مواردی است؟

اگر در فکر انجام جراحی لاغری هستید و می خواهید برای اضافه وزن زیادی که دارید برای همیشه فکری کنید، بهتر است علاوه بر آشنایی با انواع روش های جراحی لاغری، اقداماتی همچون مراقبت بعد از جراحی لاغری را هم جدی بگیرید و به پایبند بودن به آن، جدی باشید. زیرا بعد از انجام هرگونه عمل جراحی لاغری، آنچه که اهمیت فوق العاده ای پیدا میکند، کمک به روند کاهش وزن می باشد که البته با این اقدامات از جمله رژیم غذایی مخصوص، انجام فعالیت های ورزشی مستمر و... شدنی است.

 

ممکن است سوالاتی نظیر نمونه های زیر ذهن شما را هم به خود مشغول کرده باشد:

1- منظور از مراقبت بعد از جراحی لاغری چیست؟

2- ویژگی های رژیم غذایی مناسب ( مراقبت بعد از جراحی لاغری) چیست؟

3- چه اقداماتی را در رژیم غذایی بعد از عمل، نباید انجام داد؟

4- آیا تمریناتی برای بهبودی سریعتر وجود دارد؟

5- چه ورزش هایی بعد از عمل لاغری توصیه می شود؟

6- ورزش های مفید بعد از عمل لاغری کدام هستند؟

 

منظور از مراقبت بعد از جراحی لاغری چیست؟

آنچه که شاید بیش از انجام عمل لاغری دارای اهمیت است، مراقبت از شرایط جدید است. و این جمله شامل اقدامات مختلفی خواهد شد. مثلا پیروی از رژیم غذایی خاصی که باید در روزها و ماههای اول تا بعدتر رعایت شود، انجام فعالیت های ورزشی مناسب، عدم انجام بعضی از کارها و...

در قدم اول اگر رژیم غذایی در هفته ها و ماههای اول به طور ویژه رعایت نشود، به طور حتم در کاهش وزن مشکل ایجاد خواهد شد و علاوه بر این، به دلیل انجام جراحی بر روی معده؛ ممکن است عدم رعایت رژیم غذایی تجویزی، سبب بروز آسیب به بدن هم شود.

به همین دلیل، دقیقا تا 3 روز اول بعد از عمل، بیمار فقط باید شربت آب و عسل میل کند. در ادامه و در ماههای اول و دوم، باید غذا را به شکل مایعات صاف شده مصرف نماید و از ماه سوم به بعد هم، وعده های غذایی شکل پوره و میکس شده به خود می گیرند تا آرام آرام معده با شرایط جدید خود، وفق پیدا کند.

 

 ویژگی های رژیم غذایی مناسب ( مراقبت بعد از جراحی لاغری) چیست؟

رژیم غذایی بعد از عمل لاغری با توجه به اهمیتی که دارد، باید دارای ویژگی های زیر هم باشد:

. رژیم غذایی نه فقط بعد از عمل که باید از حدود 1 ماه قبل از عمل لاغری شروع شود تا در این مدت، تا جایی که امکان دارد، کاهش وزن طبیعی اتفاق بیفتد.

. روند تبدیل غذاهای مایع به جامد بعد از عمل هم روندی تدریجی بوده و ممکن است تا دو یا سه ماه به طول بیانجامد.

. بعد از گذشت زمان و برگشت به شرایط معمول، باید از وعده های غذایی سالم و البته میان وعده های محدود و سبک استفاده شود.

. حتما باید در رژیم غذایی خود مصرف ویتامین ها و مکمل ها را داشته باشید.

. حتما باید مصروف روزانه پروتئین را داشته باشید.

. حداقل باید روزانه 2 لیتر مایعات بنوشید. بهتر این است که این مایعات کالری دار نباشند.

 

چه اقداماتی را در رژیم غذایی بعد از عمل نباید انجام داد؟

در جراحی لاغری، حجم معده به روش های مختلف کم می شود و معده دیگر مانند قبل از عمل؛ نمی تواند غذای زیادی را در خود جای دهد. پس هیچوقت پرخوری نکنید. بعد از عمل تا ماهها ممکن است فقط با 3 تا 4 قاشق غذا، احساس سیری کنید اما بعد از این مدت امکان بزرگ شدن معده البته به طور محدود وجود دارد.

اگر دست به پرخوری بزنید امکان استفراغ و تهوع وجود خواهد داشت که علت نگران کننده ای ندارد.

 

آیا تمریناتی برای بهبودی سریعتر وجود دارد؟

بله. با انجام مراقبت بعد از جراحی لاغری به شکل نحوه صحیح خوابیدن و ورزش و پیاده روی می توانید به بهبودی خود سرعت بیشتری ببخشید. همه این نکات می تواند به افزایش گردش خون در بدن و عدم ایجاد لختگی کمک شایانی کرده و حتی مانع بروز بعضی از عوارض بعد از عمل شوند.

 

چه ورزش هایی بعد از عمل لاغری توصیه می شود؟

انجام فعالیت های ورزشی بعد از عمل باعث خواهد شد تا هم کاهش وزن سریعتر اتفاق بیفتد و هم به طور کلی بدن فرد سالم‌تر بماند. این ورزشها که البته باید زیر نظر یک مربی خوب و کاربلد انجام شود، به بهبود جای زخم و بخیه کمک فراوانی می کند، می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند، سبب بهتر شدن فعالیت سیستم گوارشی و مخصوصا روده شود، دلیلی برای افزایش تولید هورمون های شادی بخش در بدن و مبارزه با استرس و اضطراب هم خواهند بود.

 

 ورزش های مفید بعد از عمل لاغری کدام هستند؟

ورزش هایی همچون پیاده روی سبک، یوگا، شنا، ورزش های استقامتی، می توانند برای بدن مفید باشند. البته برای شروع ورزش بعد از عمل، باید در حدود 6 ماه صبر کنید. در ابتدا به شکل محدود به ورزش بپردازید و به مرور تعداد روزهای هفته و زمان آن را هم افزایش دهید.

معمولا بعد از گذشت 6 ماه بعد از عمل و با وجود فعالیت های ورزشی که در پیش خواهید گرفت، می توانید تا 50 کیلوگرم از وزن اولیه خود را کاهش دهید و این عددی فوق العاده است.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران