عمل اسلیو معده
10 خوراکی ممنوع پس از جراحی لاغری خوراکی ممنوع پس از جراحی لاغری

10 خوراکی ممنوع پس از جراحی لاغری

اگر در حال برنامه ریزی برای جراحی لاغری هستید، پس حتما راجع به رویه جدید زندگی پس از جراحی لاغری نیز کنجکاوید. آماده شدن برای تغییرات پس از عمل لاغری می تواند هیجان انگیز و در عین حال چالش برانگیز باشد.

 

عدم رعایت رژیم غذایی ممکن است حتی جدیدترین متد جراحی لاغری را نیز با شکست روبه رو کند. از آنجایی که طی جراحی لاغری تغییراتی در نحوه گوارش غذا اعمال می شود، پیروی از رژیم غذایی پس از جراحی لاغری، تاثیر بسیاری در تسریع بهبودی، جلوگیری از بروز عوارض جراحی و همچنین رسیدن به اندام ایده آل دارد. اما چه غذاهایی برای بیماران پس از جراحی لاغری می تواند مضر باشد؟

آجیل

هضم آجیل حتی برای معده های عادی نیز دشوار است از این رو می توانید به جای مصرف آجیل از پنیر های سفت و کم چرب که کمتر باعث آزار معده می شوند، استفاده کنید.

پاپ کورن

پاپ کورن درون معده را پر کرده و موجب می شود تا فرد احساس سیری کند. در برخی مواقع این حساس برای افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند می تواند مضر، آزاردهنده و دردناک باشد. حتی اگر بیمار با این احساس کنار بیاید، به خاطر داشته باشید که پاپ کورن نوعی کربوهیدرات است که در هر صورت باید از آن پرهیز کرد. بیمار همچنین باید از مصرف چیپس، پفک و این قبیل تنقلات تا حد امکان خودداری کند.

گوشت قرمز

گوشت قرمز کم چرب می تواند برای سلامتی مفید باشد، اما در عین حال ممکن است موجب ناراحتی معده شود. تا مدتی پس از جراحی لاغری، در مصرف گوشت قرمز دقت کنید و به جای آن از گوشت بره، ماهی، میگو، خرچنگ و مرغ استفاده کنید.

الکل

بیماران باید تا 6 ماه پس از اسلیو معده یا سایر انواع جراحی لاغری، از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنند. پس از آنکه پزشک مجوز مصرف دوباره این نوشیدنی ها را صادر کند، بیمار باید از نوشیدن نوشابه های گازدار و قندی به همراه الکل بپرهیزد. به خاطر داشته باشید که ظرفیت بیمار پس از جراحی لاغری به علت کوچک شدن معده بسیار پایین آمده و مصرف میزان کمی الکل می تواند به سرعت وارد جریان شده و موجب کاهش قند خون و مستی شود.

کرفس

هنگامی که یک قطعه کرفس را گاز می زنید، اغلب مجبورید رشته های سخت و فیبروزی ساقه آن را بهطور کامل بجوید. در صورت عدم جویدن کامل آن، کرفس یکی از ممنوعیت های غذایی بعد از جراحی لاغری محسوب می شود. حتی بهتر است کرفس را خرد و تکه تکه کنید تا بتوانید راحت تر آن را بجوید. 

گوشت برشته شده

حتی اگر از گوشت های مناسب و سینه مرغ بدون پوست استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که آنها خوب پخته شده باشند. اگر گوشت را زیادی برشته کنید، سفت خواهد شد و همین امر هضم آن را برای معده دشوار می کند. از این رو از پخته شدن گوشت اطمینان حاصل کنید ولی بیش از زمان مورد نیاز آن را روی شعله قرار ندهید. یه این منظور می توانید از یک زودپز برای پختن گوشت استفاده کرده و آن را در طول شب در سس مخصوص خوابانده و مزه دار کنید. این کار باعث نرم و خوش طعم شدن گوشت می شود.

کلم

کلم حتی برای افرادی که معده نرمالی دارند، غذایی باددار و نفاخ محسوب می شود. این باد می تواند معده را گسترده تر کرده و موجب درد آن شود. به جای کلم، از کدو سبز یا کاهو استفاده کنید.

نان

مانند پاپ کورن، نان هم می تواند حجم معده را پر کرده و موجب نفخ شود. پرکردن کاذب معده مانع خوردن میزان کافی غذای مفید و عدم رسیدن پروتئین به بدن می شود. نان هم دارای مقادیر بالای کربوهیدرات است و نمی تواند کمکی به کاهش وزن بیمار کند.

میوه خشک

از آنجایی که میوه های خشک شده دارای مقادیر بالای فیبر می باشند، می توانند موجب معده درد و حالت تهوع در برخی بیماران پس از جراحی لاغری شوند. علاوه بر این، میوه های خشک دارای قند فراوان بوده که به اهداف کاهش وزنی بیمار کمکی نمی کنند.

میوه با پوست

فیبر موجود در پوست میوه ها ممکن است موجب معده درد برخی بیماران شود. سیب و گلابی پوست کنده یکی از بهترین میان وعده ها پس از عمل لاغری است. به خاطر داشته باشید که مصرف بیشتر سبزیجات نسبت به میوه ها موجب دستیابی سریع تر به اهداف کاهش وزنی تان می شود.

میوه و سبزیجات خام

یکی دیگر از محرک های آزاردهنده معده، میوه و سبزیجات خام می باشد. اما راه حل بسیار ساده است. می توانید با پختن میوه و سبریجات، فیبر موجود در آنها را برای معده خود قابل هضم کنید. کبابی و بخار پز کردن سبزیجات ایده بسیار بهتری است. این مواد را هر بار کمتر و کمتر بخار پز کنید تا زمانی که معده تان تحمل خام آنها را پیدا کند.

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران