عمل اسلیو معده
مهم‌ترین توصیه‌ها درباره آمادگی قبل از جراحی لاغری جراحی لاغری

مهم‌ترین توصیه‌ها درباره آمادگی قبل از جراحی لاغری

برای آنکه بتوانید از عمل جراحی لاغری خود بهترین و موثرترین نتیجه را بگیرید، باید کارهای مهمی را قبل از عمل انجام دهید و آمادگی لازم را به دست آورید. داشتن این آمادگی باعث می‌شود تا عوارض جانبی جراحی لاغری به حداقل برسد و سلامت شما به طور کامل حفظ شود.

 

در این مقاله ما از  ضروری‌ترین کارها و مراقبت‌هایی که شما باید قبل از عمل چاقی انجام دهید، صحبت کرده‌ایم. آگاهی از این کارها و مراقبت‌ها به شما کمک می‌کند تا نهایت رضایت را از عمل خود داشته باشید.

1-  رعایت رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری

2- انجام آزمایشات مختلف و ارزیابی سلامتی

3- مشورت با مشاوران و روانشناسان

4- توصیه‌های مهم دیگر که رعایت آنها قبل از جراحی لاغری ضروری است.

 

 رعایت رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری

رعایت رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین مواردی است که شما باید قبل از جراحی لاغری به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. هر چقدر به رژیم غذایی توصیه شده از طرف پزشک خود بیشتر عمل کنید میزان موفقیت عمل شما نیز بیشتر خواهد شد. به طور مثال رعایت رژیم غذایی در عملی مانند اسلیو معده سبب می‌شود توده‌های چربی کبد شما کاهش یابد و پزشک به بافت معده شما در حین عمل دید بهتر و دقیق‌تری داشته باشد. بهتر است 3 هفته قبل از عمل‌های بای پس معده، مینی بای پس، جراحی لاپاراسکوپی و اسلیو معده رژیم غذایی زیر را رعایت کنید.

تا می‌توانید غذاهایی مصرف کنید که کالری کمتری دارند و از مصرف غذاهای پر‌کالری مانند نوشابه، قند، نان، ماکارونی و... پرهیز کنید.

در برنامه غذایی خود روزانه مقداری پروتئین مانند مرغ، ماهی، گوشت گاو و تخم‌مرغ بگنجانید.

قبل از جراحی لاغری، رژیم غذایی شما باید حاوی چربی‌های سالم باشد و چربی‌هایی مانند روغن جامد و کره از غذای شما حذف شود.

حتما در روزهای قبل از عمل چاقی خود آب فراوان بنوشید و دور نوشیدنی‌های الکلی را خط بکشید. الکل از این جهت ضرر دارد که باعث رقیق‌شدن خون شما می‌شود و خونریزی عملتان را به شدت افزایش می‌دهد.

برای عمل چاقی مانند دیگر عمل‌های جراحی باید بین 8 تا 12 ساعت ناشتا باشید یعنی در این فاصله زمانی هیچ غذایی را نخورید.

 

انجام آزمایشات مختلف و ارزیابی سلامتی

 پزشک شما برای ارزیابی سلامت جسمی و بررسی بیماری‌های احتمالی قبل از جراحی لاغری از شما می‌خواهد تا آزمایشات و چکاپ‌های زیر را انجام دهید.

آزمایش خون و پلاکت‌های خون

آزمایش ادرار

آندوسکوپی معده

الکتروکاردیوگرافی

تست سلامت ریه

تست حاملگی

علاوه بر این آزمایشات شما باید برای کل بدن خود یعنی شکم، بدن و... سونوگرافی انجام دهید. این سونوگرافی از نظر تشخیص بیماری‌هایی مانند سنگ صفرا اهمیت دارد.

 

مشورت با مشاوران و روانشناسان

یکی از کارهایی که قبل از جراحی لاغری به شما آرامش زیادی می‌بخشد، دریافت مشاوره از روانشناسان و مشاوران است. این افراد به شما کمک می‌کنند تا درباره عمل خود به خودآگاهی بیشتری برسید و اضطراب شما کاهش پیدا کند.

 

توصیه‌های مهم دیگر که رعایت آنها قبل از جراحی لاغری ضروری است.

چند روز قبل از عمل چاقی خود از قوانین بیمارستان و مراحل بستری شدن برای عمل خود اطلاعات لازم را کسب کنید تا در روز جراحی دچار استرس نشوید.

اگر بدن و صورت شما دارای مواد آرایشی باشد، باید قبل از جراحی لاغری خود آنها را به‌طور کامل پاک کنید زیرا این‌گونه مواد مانع از آن می‌شود تا پزشک حالت طبیعی پوست، بدن و ناخن شما را مشاهده و بررسی کند.

با اینکه بیمارستان تجهیزات و لوازمی را در اختیار شما قرار می‌دهد اما خودتان حتما از چند روز قبل از جراحی لاغری وسایل زیر را برای روز عمل خود آماده کنید:

لباس تمیز و راحت

لباس زیر

دمپایی

حوله

مسواک و خمیر دندان

شامپو

نامه پذیرش و پزشک

داروهایی که از قبل بیمار مصرف داشته است.

خوراکی‌های سالم

در صورتی که به داروی بیهوشی خاصی حساسیت دارید، حتما قبل از عمل جراحی خود به پزشکتان اطلاع دهید.

پیش از آنکه عمل چاقی انجام شود معمولا به بیمار پرسشنامه‌ای داده می‌شود تا به سوالاتی درباره سلامت خود پاسخ دهد. در این پرسشنامه باید به‌طور دقیق از مصرف دارو یا سابقه بیماری‌های خود بنویسید. به‌طور مثال اگر دارویی مانند رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، پزشک خود را باید در جریان مصرف این داروی خود قرار دهید.

ممکن است شما چند روز قبل از جراحی لاغری دچار حالت سرماخوردگی شوید. این حالت شاید از نظر شما چندان مهم نباشد اما بیماری‌های ساده نیز در روند جراحی شما تاثیرگذار هستند و مهم است پزشک خود را از وجود چنین بیماری‌هایی آگاه کنید.

جراحی لاغری مانند هر عمل جراحی دیگری به مراقبت‌ها و آمادگی‌های خاصی نیاز دارد. رعایت رژیم غذایی، انجام آزمایش‌های مختلف، مشورت با روانشناس، انجام فعالیت ورزشی و... از جمله کارهایی‌ است که شما باید قبل از عمل چاقی خود آنها را انجام دهید. انجام این کارها باعث می‌شود تا عمل شما راحت‌تر و موفقیت‌آمیزتر انجام شود و استرس شما تا حد زیادی کاهش یابد.

اگر تجربه جراحی لاغری را داشته‌اید، از مهم‌ترین و موثرترین کارهای خود در روزهای قبل از عملتان بنویسید. خواندن تجربه شما قطعا برای افرادی که قصد انجام جراحی لاغری را دارند، ارزشمند خواهد بود.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران