عمل اسلیو معده
انواع عوارض جراحی چاقی کدامند؟ عوارض عمل لاغری

انواع عوارض جراحی چاقی کدامند؟

آیا افرادی که اقدام به انجام جراحی چاقی می نمایند، درگیر عوارض خاصی می شوند؟ مهمترین عوارض جراحی چاقی کدامند؟ آیا می توان این عوارض را برطرف نمود؟ برای آن که بیمار پس از جراحی با عوارض شدیدی مواجه نشود چه باید کرد؟ با ما همراه باشید. 

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی سوالات بسیاری که در خصوص جراحی چاقی پرسیده می شود، بپردازیم. از جمله سوالاتی همچون موارد زیر: 

1- انواع دسته بندی های عوارض جراحی چاقی کدامند؟

2- آیا جراحی چاقی ممکن است باعث نازایی و عقیم شدن گردد؟

3- آیا با انجام جراح چاقی یا اسلیو معده می توان به تناسب اندام رسید؟

 

انواع دسته بندی های عوارض جراحی چاقی کدامند؟

بدون تردید هر نوع جراحی زیبایی، در صورتی که زیر نظر متخصص انجام نشود، می تواند با خود عوارضی به همراه داشته باشد. عوارضی که ناشی از انجام جراحی چاقی هستند، خود به دو دسته عوارض عمومی و عوارض اختصاصی تقسیم می شوند. 

از جمله عوارض عمومی که می توانیم برای این روش جراحی لاغری بیان نماییم، عبارتند از: بروز مشکلاتی همچون حمله های قلبی و مغزی، حساسیت به داروهای استفاده شده، عفونت ریوی، خونریزی و نیاز به تزریق خون در بدن، نارسایی کلیوی، عفونت ادراری و ... . 

در کنار این عوارض جراحی چاقی، نوعی دیگری از عوارض نیز وجود دارند که از آنها با نام عوارض اختصاصی یاد می شود. هر بیماری در این مورد عوارض خاص خود را دارد. مثلا ممکن است بیماری پس از جراحی درگیر مشکل التهاب در اطراف باند گردد. که این مسئله برای او عفونت به همراه خواهد داشت. 

یا ممکن است بیماری پس از جراحی اسلیو معده، درگیر یکی از مهمترین عوارض جراحی چاقی شود. آنها باز شدن محل برش ها است. در چنین حالتی غذا وارد شکم می شود و مشکلات زیادی را برای بیمار به همراه می آورد. از این نوع عوارض به ندرت می توان در بیماران مشاهده کرد. 

آیا جراحی چاقی ممکن است باعث نازایی و عقیم شدن گردد؟

بسیاری از بیماران خانم، همیشه با این سوال درگیر هستند که آیا ممکن است پس از جراحی اسلیو معده یا جراحی چاقی، درگیر مشکل نازایی یا عقیم شدن شوند؟ باید بیان نماییم که اگر جراحی اسلیو معده یا چاقی توسط پزشک متخصص انجام شود، به هیچ عنوان عوارضی با خود به همراه نخواهد داشت. 

تمام بیمارانی که نزد آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده جراحی شده اند، بیان نموده اند که به هیچ عنوان در میان عوارض جراحی چاقی، نازایی و عقیم شدن را تجربه نکرده اند. می دانیم که خانم ها بسیاری به دلیل بالا بودن وزن خود، با بیماری تخمدان پلی کیستیک مواجه هستند. 

از این رو در صورتی که اقدام به انجام جراحی چاقی نمایند، حتی می توانند درصد بارداری خود را نیز افزایش دهند. پس جراحی چاقی نه تنها منجر به بروز عقیم شدن یا نازایی در خانم ها نمی شود، بلکه شانس باروری و باردار شدن را در آنها افزایش نیز خواهد داد. 

آیا با انجام جراح چاقی یا اسلیو معده می توان به تناسب اندام رسید؟

مسلما برای این که انسان بتواند به تناسب اندام دست یابد، لازم است جراحی خاصی انجام دهد. برخی از بیمارانی که از وزن بالایی برخوردار می باشند، برای آن که از عوارض جراحی چاقی دور شوند، ترجیح می دهند به سراغ روش های دیگری همچون انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی روند.

اما در صورتی که وزن آنها با این روش نیز کاهش نیابد، مجبور هستند به روش های ساده تری همچون اسلیو معده روی آورند. بدون تردید انجام هر نوع جراحی چاقی میتواند نتیجه مطلوبی را برای بیمار به همراه داشته باشد. البته در صورتی که این عمل توسط پزشک متخصص انجام شود.

با این وجود اگر به دنبال آن هستید که اقدام به انجام جراحی با کمترین عوارض جراحی چاقی نمایید، حتما در نظر داشته باشید که یافتن پزشک متخصص و جراح با تجربه برای این مهمترین فاکتور کسب نتیجه مطلوب خواهد بود. 

 

سوالات لاغری

آیا انجام جراحی چاقی برای سلامت فرد خطر آفرین است؟

هر جراحی ممکن است عوارض و مزایای خاص خود را داشته باشد. از این رو بدون تردید عوارض جراحی چاقی نیز ممکن است در بیماران بسیاری مشاهده شود. اما به طور کلی این جراحی برای همه افراد خطرناک نیست. حتی باید بیان نماییم که انجام این جراحی می تواند بیمار را از خطرات بسیاری دور کند. 

مهمترین عوارض جراحی چاقی چه هستند؟

مهمترین عوارضی که می توانیم برای این نوع جراحی بیان نماییم، حساسیت به داروهای بیهوشی، عفونت ریوی، خونریزی، خطراتی که ممکن است منجر به افزایش دوره بستری شود و ... می باشند. 

چه نوع بیمه هایی هزینه های جراحی چاقی را تقبل می کنند؟

از آنجایی که بسیاری از افراد برای سلامتی اقدام به جراحی چاقی می نمایند، بیمه بیشترین هزینه های این جراحی را تقبل می کند. از جمله بیمه های تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح، بیمه آتیه سازان و ... .

برای پیشگیری از بروز عوارض جراحی چاقی چه باید کرد؟

 اولین و مهمترین اقدام برای جلوگیری از بروز عوارض پس از جراحی چاقی، انتخاب پزشک متخصص و جراح با تجربه برای این عمل است. در صورتی که پزشک از تخصص لازم در این زمینه برخوردار نباشد، ممکن است عوارض جراحی بسیاری را برای بیمار به بار آورد.

چه مدت پس از جراحی چاقی نمی توان اقدام به برقراری رابطه جنسی نمود؟

طبق نظر پزشک به مدت 2 هفته پس از جراحی چاقی، بیمار باید از هر گونه برقراری رابطه خودداری کند. بارداری نیز به مدت یک سال و نیم پس از عمل ممنوع می باشد. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران