عمل اسلیو معده
عمل لاغری محدود کننده چه نوع عملی است؟ عمل لاغری

عمل لاغری محدود کننده چه نوع عملی است؟

جراحی چاقی به چه روش هایی انجام می شود؟ آیا روش های محدود کننده ای برای لاغری وجود دارد؟ استفاده از لیزر درمانی برای لاغری تا چه میزان موثر است؟ عمل لاغری با روش های محدود کننده معده چقدر می توانند به لاغری کمک کنند؟ آیا می توانیم برای از بین بردن وزن اضافی بدن به سراغ روش های دیگری غیر از جراحی رویم؟ با ما همراه شوید. 

 

ما در این مطلب قصد داریم برخی از سوالات بیماران که قصد دارند جراحی چاقی انجام دهند را پاسخ دهیم. از جمله موارد زیر:

1- جراحی لاغری با روش حلقه قابل تنظیم چیست؟

2- آیا روش های عمل لاغری کم تهاجم وجود دارند؟

3- جراحی با لیزر چقدر در کاهش وزن موثر است؟

4- عمل های لاغری محدود کننده چه نوع عمل هایی می باشند؟

 

جراحی لاغری با روش حلقه قابل تنظیم چیست؟

در میان تمام روش های جراحی چاقی، استفاده از حلقه قابل تنظیم می تواند یک راهکار موثر باشد. حلقه قابل تنظیم در اصل یک بند یا حلقه است که در قسمت بالای معده قرار می گیرد. این بند کیسه حلقه کوچکی در بالای معده به وجود می آورد،  قسمت دیگر معده نیز در زیر این حلقه قرار می گیرد. 

باید بگوییم روش عمل لاغری حلقه قابل تنظیم، یکی از روش های کم تهاجم می باشد. می توان برای انجام این روش جراحی چاقی، از لاپاراسکوپی استفاده کرد. بیمارانی که زیر نظر آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح لاغری، اقدام به استفاده از حلقه قابل تنظیم نموده اند، موفق شده اند در زمان کوتاهی با کاهش وزن مواجه شوند. 

پیش از حلقه گذاری معده، برش های کوچکی در شکم ایجاد می شود، تا بتوان وسایل را وارد بدن نمود. معمولا کاهش وزن با این روش جراحی، احساس گرسنگی را در بیمار کاهش داده و منجر می شود تا کمتر غذا میل کند. علاوه بر آن پس از عمل لاغری حلقه قابل تنظیم، سرعت هضم غذا نیز افزایش می یابد و بیمار کمتر با اضافه وزن مواجه می شود. 

روش جراحی چاقی با حلقه برای بیمار خاصی استفاده می شود. می توان با این روش درمانی تقریبا 50 درصد از وزن اضافی را در طی یک سال از دست داد. 

آیا روش های عمل لاغری کم تهاجم وجود دارند؟

می دانیم که اصولا روش های جراحی تهاجمی هستند. اما جراحی های کم تهاجمی نیز وجود دارند، که برای بسیاری از بیماران مناسب می باشند. جراحی بای پس یکی از روش های جراحی کم تهاجم است، که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود. 

در این روش بخشی از روده کنار گذاشته شده و باقیمانده آن نیز به معده متصل می شود. از این رو لازم است در جراحی بای پس بخشی از روده بریده شود. اما باقی مانده آن را به معده متصل می کنند. این عمل لاغری، منجر می شود تا مسیر غذا از روده تغییر کند. افرادی که جراحی بای پس انجام می دهند، نسبت به بیماران دیگر سریع تر با کاهش وزن مواجه می شوند. 

دلیل این مسئله نیز تغییر مسیر روند غذا از روده است. با این روش بدن بیشتر کالری و غذا دریافت می کند، اما کمتر آنها را جذب نموده و ذخیره می کند. که این امر به کاهش وزن اضافی کمک شایانی می نماید. می توانی بعد از عمل لاغری بای پس معده، با کاهش وزن 65 تا 80 درصدی روبه رو شد. 

جراحی با لیزر چقدر در کاهش وزن موثر است؟

لیپوماتیک یکی از بهترین و جدیدترین روش های جراحی لاغری به شمار می رود، که در دنیا موفق شده است طرفداران زیادی به دست آورد. این روش درمانی بر روی افراد چاق تاثیر زیادی گذاشته است. به گونه ای که بیمار پس از مدت کوتاهی موفق شده است به لاغری دست یابد. حتی به صراحت می توانیم به این مسئله اشاره کنیم، که بیمارانی که عمل لاغری با لیزر انجام داده اند، در اولین جلسه تغییر را در بدن خود احساس کرده اند. 

در این روش جراحی قسمتی از بدن که چربی بیشتری در آن قسمت تجمع یافته است، تعیین شده و درمان می شود. لازم است ابتدا محل مورد نظر تعیین شود، پس از آن با ابزاری که نوک تیزی دارد و لیزر در ان قسمت است، به بدن بیمار وارد می شود. این ابزار در بدن ارتعاش ایجاد کرده و منجر می شود که غشای سلولی حذف شود. 

پس از آن که بعد از عمل لاغری با لیزر چربی ها در بدن اب شدند، باید سریع انها را از بدن خارج کرد. زیرا این چربی ها ممکن است با باقی ماندن در بدن مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود آورند. از جمله وارد رگ های خونی شدن و منجر به بروز سکته مغزی گردیدن. پس میزان مهارت و تجربه پزشک در جراحی با لیزر بسیار مهم است. 

عمل های لاغری محدود کننده چه نوع عمل هایی می باشند؟

تکنیک های محدود کننده روش های موثر دیگری برای کاهش وزن به شمار می روند. در این روش های عمل لاغری پزشک می تواند قسمتی از دستگاه گوارش را از بین ببرد. که این جراحی منجر می شود تا میزان غذای هضم شده در بدن فرد کم شده و احتمال ذخیره شدن آن نیز کاهش یابد. 

یکی از روش های عالی و بی خطر برای رسیدن به وزن مناسب، جراحی های محدود کننده می باشند. از جمله این روشها باید به بالن معده اشاره کنیم. بالن ها را با مواد مایعی خاص پر می کنند و می توان ان در ابعاد متغیری وارد بدن کرد. مزیت این روش درمانی غیر قابل بازگشت و بی خطر بودن آن است. از این رو بیماران زیادی تمایل به انتخاب این روش درمانی دارند.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران