عمل اسلیو معده
عمل بای پس معده بای پس معده

عمل بای پس معده

عمل باي پس معده به روش Roux-en-Y که با نام بای پس کلاسیک معده نیز شناخته می شود، از شایع ترین جراحی های لاغری در آمریکا به حساب می آید. این جراحی بیش از 30 سال است که انجام می شود و تعادل بسیار خوبی بین کاهش وزن چشمگیر و عوارض قابل کنترل جراحی برقرار کرده است. امروزه جراحی بای پس کلاسیک معده اغلب به روش لاپاراسکوپی (برش های ریز روی شکم) یا رباتیکی (جراحی به کمک کامپیوتر) انجام می گیرد.

 

عمل بای پس معده از چه طریقی به کاهش وزن کمک می کند؟

جراحی بای پس معده می تواند از دو طریق به بیمار کمک کند تا وزن اضافی خود را کاهش دهد.

  • محدود کردن

جراح لاغری ابتدا قسمت بالای معده را از قسمت پایینی آن جدا می کند. سپس قسمت فوقانی آن (کیسه معده جدید) به بخش میانی روده کوچک که با نام roux شناخته می شود متصل خواهد شد. معده جدید باعث می شود تا فرد با مصرف میزان کمی غذا در هر وعده احساس سیری کند و دست از خوردن بکشد.

o     سوء جذب

پس از کوچک کردن اندازه معده، جراح شروع به تغییر سیستم گوارش بیمار می کند تا بخش بزرگتر باقی مانده از معده و قسمتی از روده کوچک را کنار بگذارد. نتیجه کنار گذاشتن این بخش ها، کاهش جذب کالری و مواد غذایی مصرف شده توسط بیمار خواهد بود.

تفاوت مینی بای پس و بای پس معده به روش Roux-en-Y چیست؟

می توان گفت که عملکرد عمل مینی بای پس معده و بای پس Roux-en-Y تقریبا یکسان است و در هر دوی آنها معده به دو قسمت تقسیم شده و روده کوچک دستکاری می شود. با این حال تفاوت هایی نیز میان آن دو وجود دارد. در مینی بای پس معده تغییرات کمتری به روده کوچک داده می شود و زمان جراحی کوتاه تر خواهد بود.

همچنین در مینی بای پس معده تنها یک نقطه اتصال (آناستوموز) بین معده و روده کوچک وجود دارد در حالی که در عمل بای پس معده به روش  Roux-en-Y دو آناستوموز خواهیم داشت. در واقع طی جراحی بای پس کلاسیک معده بخش میانی روده (ژژنوم) بریده شده و به انتهای معده جدید متصل می شود. در نتیجه انتهای دئودنوم که بخش ابتدایی روده را تشکیل می دهد، باز می ماند. این قسمت در نهایت به انتهای ژژنوم متصل خواهد شد. از این رو در این جراحی دو نقطه اتصال (آناستوموز) وجود دارد.

مزایای عمل بای پس معده به روش Roux-en-Y

از مهمترین مزایای عمل بای پس معده می توان به کاهش وزن چشمگیر و ثابت اشاره کرد. این جراحی علاوه بر کاهش اشتها و جذب کالری های دریافتی، می تواند در بهبود بیماری هایی مانند دیابت نوع دو، فشار خون بالا، آپنه خواب، بیماری های قلبی، درد مفاصل ناشی از چاقی، سوزش سر دل و ریفلاکس معده تاثیر فراوانی داشته باشد. از آنجایی که بای پس معده به عنوان استاندارد ترین روش جراحی لاغری شناخته شده است، عوارض آن کمتر و قابل کنترل تر از سایر انواع جراحی های لاغری می باشد.

آیا عمل بای پس معده عوارضی دارد؟

خونریزی، عفونت و لختگی خون در پاها از عوارض احتمالی تمام انواع جراحی ها محسوب می شوند. همچنین بیهوشی کامل ممکن است موجب اختلالات تنفسی و یا سایر واکنش های بدن شود. علاوه بر این نقاط اتصال (آناستوموز ها) می توانند دچار نشتی و مشکلات این چنینی شوند.

عوارضی که ممکن است به مرور زمان برای بیمار به وجود آید عبارتند از:

  • کمبود ویتامین در صورت عدم مصرف مکمل های روزانه
  • کمبود آهن و کلسیم
  • اختلال در دریافت مقدار کافی پروتئین
  • سندروم دامپینگ که ممکن است منجر به حالت تهوع، بالا رفتن ضربان قلب، گرفتگی عضلات شکم، غش و ضعف پس از خوردن غذا شود.
  • باریک و تنگ شدن محل تلاقی بخش هایی از روده کوچک
  • دچار شدن به فتق های شکمی شدید که طی آنها روده کوچک در تنگنا قرار گرفته و مسدود می شود.
  • نیاز به جراحی های بیشتر
  • عدم موفقیت فرد در کاهش وزن موثر
  • بازگشت وزن بعد از جراحی بای پس معده، در صورت عدم ورزش و مصرف غذاهای پر کالری

بهبودی پس از عمل بای پس معده به روش Roux-en-Y

پس از عمل بای پس معده به روش Roux-en-Y بیمار ممکن است 1 تا 2 روز در بیمارستان بستری شود. حتما پس از جراحی نکاتی که درباره ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده لازم است بدانید را از پزشک خود بپرسید. این نکات شامل نحوه رسیدگی به زخم ها، داروهای مسکن مجاز و زمان شروع دوباره فعالیت های فیزیکی می باشند. پزشکتان تمام اطلاعات لازم درباره زمان و نحوه تعویض پانسمان به شما خواهد داد.

به احتمال زیاد تا دو هفته پس از جراحی بای پس معده لازم است رژیم غذایی مایعات را دنبال کنید. در هفته سوم می توانید غذاهای پوره ای را به آرامی وارد رژیم غذایی خود کرده و سپس با گذشت یک ماه و اتمام دوره نقاهت عمل بای پس معده اجازه مصرف غذاهای نرمال را خواهید داشت.

به احتمال زیاد پس از بای پس معده، پزشک چندین نوع مکمل ویتامین و مواد معدنی را برای بیمار تجویز می کند.

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران