عمل اسلیو معده
درباره دلایل تفاوت کاهش وزن در افراد مختلف پس از جراحی لاغری بیشتر بدانید علت تفاوت کاهش وزن بعد از جراحی لاغری

درباره دلایل تفاوت کاهش وزن در افراد مختلف پس از جراحی لاغری بیشتر بدانید

احتمالا شما نیز مانند سایر بیماران، این نگرانی را دارید که بعد از جراحی لاغری دقیقا چقدر وزن کم می‌کنید؟! تقریبا می‌توان گفت که بعد از جراحی لاغری، بیش از 95٪ بیماران با موفقیت نیمی از وزن اضافی خود را از دست می‌دهند. بنابراین احتمال اینکه بعد از جراحی با وجود رعایت نکات تغذیه‌ای و ورزشی به میزان کافی وزن کم نکنید، تنها 5% است. اما اینکه شما جز کدام گروه باشید و دقیقا چقدر وزن کم می‌کنید به فاکتورهای شخصی و محیطی مختلفی مانند نوع جراحی لاغری انجام شده، ژنتیک و نوع فیزیولوژی بدن، سن، جنسیت، وزن اولیه و میزان انگیزه بستگی دارد.

 

در این مطلب قصد داریم با مطرح کردن عناوین زیر به بررسی هرکدام از این فاکتورهای موثر در کاهش وزن بعد از جراحی لاغری بپردازیم:

1- تاثیر نوع جراحی لاغری در میزان کاهش وزن نهایی

2- اثرات ژنتیک بر میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری

3- آیا سن و سال نیز بر میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری موثر است؟

4- آیا تفاوتی در میزان کاهش وزن خانم‌ها و آقایان بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

5- وزن اولیه قبل از جراحی لاغری، چه تاثیری در میزان کاهش وزن دارد؟

6- تاثیر انگیزه بر میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری

 

میزان تاثیر نوع جراحی لاغری در کاهش وزن نهایی

امروزه انواع مختلفی از جراحی لاغری وجود دارد. اثرات هرکدام در جهت کاهش وزن، به‌دلیل تفاوت متد انجام شده تاحدودی متفاوت است. به عنوان مثال، اکثر بیمارانی که عمل بای پس معده یا عمل اسلیو معده انجام می‌دهند، می‌توانند بعد از 12 تا 18 ماه انتظار 60% تا 70% کاهش وزن اضافه بدن را داشته باشند، درحالی‌که در مورد عمل حلقه‎گذاری معده معمولا این میزان در حدود 35% تا 40% است. بنابراین اولین فاکتور موثر در تفاوت کاهش وزن بیماران بعد از جراحی لاغری، نوع جراحی است که نهایتا پزشک و بیمار با همفکری یکدیگر در مورد آن تصمیم می‌گیرند. ممکن است شرایط بالینی شما به شکلی باشد که نتوانید جراحی‌های بای پس یا اسلیو معده را با وجو بازدهی بیشتر انجام دهید.

اثرات ژنتیک بر میزان کاهش وزن نهایی

ژن‌های ما مسئول بسیاری از عملکردهای اساسی ارگان‌های بدن هستند. به‌همین‌دلیل نوع فیزیولوژی، میزان سوخت‌و‌ساز و احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف در همه افراد یکسان نیست. شاید شنیده باشید که بعضی از افراد با وجود اینکه غذای زیادی می‌خورند اما هیچ‌وقت چاق نمی‌شوند! در واقع این افراد از نظر اصول پزشکی معجزه نمی‌کنند بلکه فیزیولوژی بدن آن‌ها به شکلی است که سوخت‌و‌ساز بالایی دارند. بنابراین به‌دلیل تفاوت در میزان سوخت‌و‌ساز طبیعی بدن، میزان کاهش وزن بیماران بعد از جراحی لاغری نیز متفاوت است. غده تیروئید ارگان اصلی بدن برای کنترل متایولیسم یا همان سوخت‌و‌ساز است. به‌همین‌دلیل اگر قبل یا بعد از جراحی لاغری کم‌کاری تیروئید خود را درمان نکنید، نباید انتظار یک روند کاهش وزن نرمال مانند سایر افراد را داشته باشید. در مورد خانم‌ها نیز بروز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) به‌دلیل تغییرات هورمونی، یک مانع بزرگ در جهت کاهش وزن نرمال است. جلسات منظم با پزشک بعد از جراحی لاغری می‌تواند کمک زیادی به شما در کشف اینگونه علل استپ وزنی یا حتی افزایش وزن کند.

 آیا سن و سال نیز بر میزان کاهش وزن نهایی بعد از جراحی لاغری موثر است؟

باید بگوییم بله، زیرا با افزایش سن میزان سوخت‌و‌ساز بدن کاهش می‌یابد و به‌همین‌دلیل برای کاهش وزن باید تلاش بیشتری کرد. شاید به‌همین‌دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند جراحی لاغری را به بعد موکول نکنید و اگر در سنین پایین‌تر انجام شود نتایح بهتری خواهد داشت. از طرفی احتمال بروز عوارض جراحی لاغری در افراد جوان کمتر است.

آیا تفاوتی در میزان کاهش وزن خانم‌ها و آقایان بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

تجربه نشان داده است که خانم‌ها به‌دلیل فیزیولوژی متفاوت بدن خود و وجود هورمون‌های زنانه، بعد از جراحی لاغری کُندتر از آقایان وزن کم می‌کنند و معمولا میزان کاهش وزن نهایی آن‌ها 10% کمتر از آقایان است. بنابراین اگر خانم هستید، باید بیشتر نسبت به رعایت دقیق برنامه تغذیه‌ای و ورزشی خود حساس باشید.

 وزن اولیه قبل از جراحی لاغری، چه تاثیری در میزان کاهش وزن دارد؟

اصولا وزن مناسب هر فرد براساس شاخص توده بدنی (BMI) او تعیین می‌شود. از طرفی اگر دقت کنید میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری تقریبا معادل نیمی از وزن اضافی بدن است. بنابراین با توجه به این دو نکته و وزن اولیه بیمار، میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری نیز متفاوت خواهد بود.

تاثیر انگیزه بر میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری

اگرچه بعد از جراحی لاغری به‌دلیل تغییر سبک زندگی و چالش‌های تغذیه‌ای و ورزشی ممکن است با افسردگی، اضطراب و کم‌خوابی مواجه شوید اما وجود یک انگیزه قوی برای لاغری سریع می‌تواند شما را از این منجلاب خلاص کند. به‌همین‌دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند جلسات ویزیت بعد از جراحی را حتما برگزار کنید تا انگیزه لازم برای طی کردن این مسیر یک تا دو ساله را از دست ندهید. درصورتی‌که استرس و کم‌خوابی بر شما غلبه کند، مطمئن باشید که با پدیده مضر استپ وزنی رو‌به‌رو خواهید شد. شما باید بعد از جراحی لاغری روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت‌های ورزشی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا شنا داشته باشید. تا آخر عمر خود مولتی‌ویتامین مصرف کنید و از یک رژیم غذایی متعادل اما طبق برنامه پیروی کنید. بنابراین نبود یک انگیزه قوی مطمئنا مانع از ادامه این مسیر طولانی می‌شود و افراد بدون انگیزه حتی ممکن است به‌جای کاهش وزن با افزایش وزن مواجه شوند.

سخن آخر

اگر از نظر پزشک کاندید مناسبی برای یکی از انواع جراحی لاغری هستید، بهتر است پیش از انجام جراحی با پزشک خود در مورد نکات ذکر شده، وضعیت بالینی و داروهایی که مصرف می‌کنید صحبت کنید تا با آگاهی کامل در این مسیر قدم بگذارید!

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران