عمل اسلیو معده
سکته قلبی از علل تا درمان سکته قلبی

سکته قلبی از علل تا درمان

سکته قلبی (Myocardial infarction) در فرهنگ عام با عنوان حمله قلبی شناخته می‌شود. سکته قلبی عارضه‌ای است که می‌تواند تهدیدکننده زندگی شود. هنگام وقوع سکته قلبی، جریان خون ورودی به عضله قلب ناگهان قطع می‌شود و همین مسئله به بافت قلب آسیب می‌رساند. این مشکل معمولاً در نتیجه انسداد عروق کرونر ایجاد می‌شود. مسدود شدن شریان‌های کرونر می‌تواند ناشی از تجمع پلاک باشد. پلاک ماده‌ای مومی شکل است که بیشتر از چربی و کلسترول تشکیل می‌شود. از آنجا که عروق کرونر وظیفه رساندن اکسیژن را به قلب دارند، گرفتگی و انسداد این شریان‌ها باعث بروز سکته قلبی می‌شود.

 

 

در این مقاله به هر یک از عناوین زیر پرداخته و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1- علل بروز سکته قلبی

2- علائم سکته قلبی

3- چه عواملی احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهند؟

4- راهکارهای درمان سکته قلبی

 

علل بروز سکته قلبی

قلب شما ارگان اصلی و هسته مرکزی سیستم قلبی-عروقی است و انواع مختلف رگ‌های خونی را در اطراف خود دارد. عروق کرونر شبکه‌ای از رگ های خونی هستند که عضله قلب را احاطه کرده و خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را برای قلب تأمین می‌کنند. وقتی عروق کرونر به دلیل تجمع پلاک مسدود یا باریک می‌شوند، جریان خون در قلب به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و حتی در مواردی کاملاً متوقف می‌شود. همین مسئله می‌تواند دردسرساز باشد و باعث بروز سکته قلبی شود. با ما همراه باشید تا به شما از برخی عوامل و علل انسداد عروق کرونر و بروز سکته قلبی بگوییم.

کلسترول بد (LDL)

کلسترول بد که به آن لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) نیز گفته می‌شود، یکی از دلایل اصلی انسداد عروق محسوب می‌شود. کلسترول نه تنها به طور طبیعی توسط بدن ساخته می‌شود، بلکه از طریق غذاهای مصرفی نیز وارد بدن می‌شود. همه کلسترول‌ها بد نیستند، اما کلسترول (LDL) می‌تواند به دیواره عروق بچسبد و باعث تولید پلاک شود. پلاک ماده‌ای سخت و مومی شکل است که جریان خون را در شریان‌ها مسدود می‌کند. پلاکت‌ها که به لخته شدن خون کمک می‌کنند، ممکن است به پلاک بچسبند و با گذشت زمان روی هم انباشته شوند.

چربی‌های اشباع شده

چربی‌های اشباع شده نیز می‌توانند در تجمع پلاک داخل عروق کرونر نقش داشته باشند. این نوع از چربی‌ها بیشتر در گوشت و محصولات لبنی مانند گوشت گاو، کره و پنیر یافت می‌شوند. چربی‌های اشباع شده ممکن است با افزایش میزان کلسترول بد و کاهش سطح کلسترول خوب، منجر به انسداد شریان‌ها شوند.

چربی ترانس

گروه دیگری از چربی‌ها که در گرفتگی عروق نقش دارند، چربی ترانس یا چربی هیدروژنه است. این دسته از چربی‌ها معمولاً به طور مصنوعی ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در انواع غذاهای فرآوری شده پیدا کرد. معمولاً چربی ترانس در برچسب‌های مواد غذایی با عنوان روغن هیدروژنه یا روغن نیمه هیدروژنه ذکر می‌شود. پس لازم است پیش از خرید مواد غذایی به برچسب روی آن‌ها نگاه کنید و دور خوراکی‌هایی با چنین عناوینی یک خط قرمز بکشید.

علائم سکته قلبی

درد قفسه سینه و تنگی نفس از شایع‌ترین علائم سکته قلبی هستند. با این حال ممکن است برخی از افراد هنگام سکته این دو علامت را نداشته باشند و با سایر نشانه‌های سکته قلبی مواجه شوند. این علائم عبارتند از:

• درد کمر، فک و سایر قسمت‌های بالاتنه که بیش از چند دقیقه طول بکشند یا با فواصل زمانی و به طور متناوب ایجاد شوند.

• عرق کردن

• حالت تهوع

• استفراغ

• اضطراب

• سرفه

• سرگیجه

• ضربان قلب تند و سریع

توجه داشته باشید که همه افراد علائم یکسانی ندارند و ممکن است شدت علامت‌های سکته قلبی در هر کس متفاوت باشد. همانطور که گفته شد، درد قفسه سینه متداول‌ترین علامت گزارش شده در زنان و مردان است. با این حال زنان در پی بروز سکته قلبی اکثراً با علائم زیر مواجه می‌شوند:

• تنگی نفس

• درد فک و بالای کمر

• سبکی سر

• حالت تهوع

• استفراغ

چه عواملی احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهند؟

برخی از عوامل ممکن است احتمال بروز سکته قلبی را افزایش دهند. افرادی که با این ریسک فاکتورها درگیر هستند، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند. در ادامه از عواملی به شما می‌گوییم که خطر سکته قلبی را بالا می‌برند.

فشار خون زیاد

اگر فشار خون بالا داشته باشید، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستید. فشار خون طبیعی بسته به سن شما پایین‌تر از 80/120 میلی‌متر جیوه است. با بالا رفتن فشار خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر فشار خون زیاد به عروق آسیب می‌رساند و تجمع پلاک‌ها را تسریع می‌کند.

بالا بودن سطح کلسترول

اگر سطح کلسترول خون شما بالاتر از میزان نرمال و طبیعی باشد، بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارید. برای مقابله با این موضوع و کاهش کلسترول خون بهتر است رژیم غذایی خود را زیر نظر متخصص تغذیه تغییر دهید و یا با مشورت از پزشک داروهایی مانند استاتین مصرف کنید. 

سطح بالای تری‌گلیسیرید

سطح بالای تری‌گلیسیرید یکی دیگر از عواملی است که خطر بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهد. تری‌گلیسیرید نوعی چربی است که می‌تواند عروق را مسدود کند. تری‌گلیسیریدهایی که به وسیله مواد غذایی وارد بدن می‌شوند، از طریق جریان خون عبور کرده تا به سلول‌های چربی برسند و در آنجا ذخیره شوند. با این وجود، ممکن است برخی از تری‌گلیسیریدها در عروق خونی باقی بمانند و باعث تجمع پلاک شوند.

دیابت و بالا بودن میزان قند خون

دیابت بیماری است که باعث افزایش سطح قند خون یا گلوکز می‌شود. بالا بودن میزان قند خون می‌تواند به عروق خونی آسیب برساند و در نهایت منجر به بیماری عروق کرونر شود. بیماری عروق کرونر نباید نادیده گرفته شود، چرا که می‌تواند به عنوان عاملی برای بروز سکته قلبی به شما رود.

سن

خطر بروز سکته قلبی با افزایش سن بالا می‌رود. مردان پس از 45 سالگی و زنان بعد از 55 سالگی بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند.

سابقه خانوادگی

در صورتی که پدر، برادر و بستگان مذکری که با آن‌ها رابطه خونی دارید، قبل از 55 سالگی به بیماری قلبی مبتلا شده باشند، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در شما نسبت به سایر افراد بیشتر است. این مورد درباره بستگان مؤنثی که با آن‌ها رابطه خونی دارید، تا قبل از 65 سالگی صدق می‌کند.

راهکارهای درمان سکته قلبی

سکته قلبی نیاز به درمان فوری دارد، بنابراین بیشتر راهکارهای درمانی توسط اورژانس انجام می‌شود. پزشک با توجه به شرایط شما راه حل‌هایی مختلفی برای درمان سکته قلبی تجویز می‌کند.

آنژیوپلاستی

 در برخی موارد ممکن است پزشک برای درمان سکته قلبی و رفع انسداد عروق به سراغ آنژیوپلاستی برود. در این روش یک استنت (لوله فلزی کوچک و مشبک شبیه فنر) به کمک بالون به سمت قلب هدایت می‌شود. با قرار گرفتن بالون و استنت در جای خود، بالن باد شده و استنت به اندازه قطر رگ منبسط شده و آن را باز نگه می‌دارد. سپس بالون تخلیه شده و در حالی که استنت در جای خود قرار گرفته است، از بدن خارج می‌شود. این کار نه تنها باعث رفع انسداد عروق می‌شود، بلکه استنت قرار گرفته، می‌تواند از بسته شدن مجدد شریان‌ها جلوگیری کند.

عمل بای پس قلب (CABG)

بعضی اوقات ممکن است پزشک تشخیص دهد که عمل بای پس قلب (CABG) راهکاری مؤثر برای درمان سکته قلبی است. طی عمل بای پس قلب، جراح مسیر رگ‌ها و شریان‌ها را تغییر می‌دهد تا خون در اطراف محل انسداد جریان پیدا کند. بای پس قلب گاهی بلافاصله پس از سکته قلبی صورت می‌گیرد اما در بیشتر موارد، این عمل چندین روز پس از سکته قلبی انجام می‌شود تا قلب شما برای بهبودی و التیام خود وقت داشته باشد.

مصرف دارو

گروهی از داروهای مختلف می‌توانند برای درمان سکته قلبی استفاده شوند. البته توجه داشته باشید داروهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم باید زیر نظر پزشک قلب و عروق مصرف شوند.

• داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین

ترومبولیتیک‌ها

• کلوپیدوگرل

• نیتروگلیسیرین

• مسدودکننده‌های بتا

• مهارکننده‌های ACE (آنزیم تبدیل آنژیوتانسین)

 

سخن آخر

سکته قلبی در نتیجه انسداد ناگهانی جریان خون ورودی به قلب اتفاق می‌افتد. با کاهش یا قطع شدن جریان خون، عضله قلب نمی‌تواند مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود را به دست آورد. سکته قلبی معمولاً خود را با درد یا ناراحتی قفسه سینه و تنگی نفس نشان می‌دهد. البته علائم بروز سکته قلبی در هر فردی متفاوت است. برای درمان سکته قلبی پزشک با توجه به شرایط شما راهکارهای مختلفی را تجویز می‌کند. توصیه ما به شما این است که از علائم سکته قلبی به راحتی نگذرید و با مشاهده هر یک از نشانه‌ها سریعاً با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی دکتر امیراحمدی

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران