عمل اسلیو معده
آیا با جراحی لاغری اسلیو احتمال سرطان معده افزایش می یابد؟ جراحی لاغری

آیا با جراحی لاغری اسلیو احتمال سرطان معده افزایش می یابد؟

جراحی لاغری برطرف کننده مشکل است یا افزایش دهنده مشکلات؟ آیا افرادی که اقدام به جراحی چاقی یا لاغری می نمایند ممکن است پس از عمل به سرطان معده دچار شوند؟ آیا ممکن است بیمار پس از جراحی با گشاد شدن معده مواجه شود؟ کاهش وزن بعد از عمل اسلیو قطعی است؟ 

 

برای آنکه بتوانید بسیاری از این سوالات را پاسخ دهید، بهتر است با ما همراه باشید. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی مسائل زیر بپردازیم: 

1- بهترین کاندیدا برای انجام جراحی چاقی چه کسانی هستند؟ 

2- میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چقدر است؟

3- آیا ممکن است بیمار پس از جراحی اسلیو با سرطان معده مواجه شود؟

4- احتمال گشاد شدن معده بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

 

بهترین کاندیدا برای انجام جراحی چاقی چه کسانی هستند؟

شاید تصور کنید تنها مسئله ای که می تواند شما را به عنوان کاندید مناسب جراحی لاغری معرفی کنید، داشتن اضافه وزن است. اما باید بگوییم تنها این مسئله دلیل خوبی برای انجام جراحی نخواهد بود. زیرا افراد زیادی در دنیا وجود دارند که می توانند با رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به راحتی وزن اضافی خود را کاهش دهند.

از این رو باید بیان کنیم که انجام جراحی چاقی برای افرادی مناسب خواهد بود، که از وزنی بالای 150 تا 160 کیلو برخوردار هستند. این دسته از افراد دیگر قادر نیستند با تمرینات ورزشی و رژیم غذایی به لاغری دست یابند. پس لازم است از روش های دیگر همچون جراحی لاغری برای رسیدن به تناسب اندام استفاده کنند. 

از سوی دیگر اشخاصی هستند که در اثر بالا بودن وزن، به بیماریهای خطرناکی مبتلا شده اند. این بیماری ها منجر شده است تا سلامتی آنها به خطر افتد و نتوانند به صورت معمول زندگی کنند. به همین دلیل بهتر است زیر نظر پزشک متخصص جراحی لاغری انجام دهند، تا به نتیجه مطلوبی دست یابند. بیمار پیش از ان که جراحی چاقی انجام دهد، لازم است توسط پزشک متخصص تحت نظر قرار گیرد. 

میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چقدر است؟

خانم ها وآقایانی که هر روز با دیدن اضافه وزن خود رنج می برند، به دنبال راهکاری هستند تا در زمان کوتاهی به لاغری دست یابند. اما این نکته را فراموش کرده اند که هر روش درمانی نیاز به زمان مناسب برای کسب نتیجه دارد. اشخاصی که از طریق جراحی اسلیو معده به دنبال لاغر شدن هستند، باید بین 6 ماه تا 1 سال منتظر بمانند تا نتیجه جراحی لاغری خود را مشاهده کنند. 

بیماران می توانند در طی 18 ماه به میزان 45 کیلو از وزن اضافی خود را از دست دهند. که این مسئله برای اشخاصی که از اضافه وزن زیادی برخوردار هستند، یک مزیت عالی به شمار می رود. می توانند در زمان مشخصی به میزان 70 تا 90 درصد از وزن اضافه خود را از دست دهند.

البته بهتر است این نکته را بدانید که نتیجه جراحی لاغری اسلیو معده نسبت به روش های دیگر جراحی چاقی کمی طولانی تر است. زیرا افرادی که جراحی بای پس معده انجام می دهند، در زمان کمتری به نتیجه مطلوب درست می یابند. 

علاوه بر این مسئله میزان مهارت پزشک و رعایت مراقبت های بعد از جراحی نیز، مسائل مهمی هستند که در کسب نتیجه مطلوب بعد از جراحی لاغری موثر خواهند بود. بیمارانی که برای جراحی به آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح اسلیو معده مراجعه نموده اند، موفق شده اند در زمان کوتاهی به نتیجه مطلوبی از این جراحی دست یابند. 

آیا ممکن است بیمار پس از جراحی اسلیو با سرطان معده مواجه شود؟

یکی از سوالاتی که ذهن افراد زیادی را به خود درگیر کرده است، این مسئله می باشد که ایا احتمال بروز سرطان معده بعد از جراحی چاقی وجود دارد؟ باید بگوییم که انجام این نوع جراحی ها، نه تنها باعث از بین رفتن سرطان معده نمی شود، بلکه از بروز آن نیز پیشگیری نمی کند. 

مگر آن که بیماری پیش از انجام جراحی لاغری ضایعه سرطان معده داشته باشد، یا آن که مستعد سرطان باشد. به گونه ای که بعد از عمل نیز این ضایعه تشخیص داده نشده و در بدن بیمار باقی بماند. در چنین حالتی ممکن است پیشرفت نموده و برای بیمار مشکلات زیادی را نیز به بار آورد. 

اما به طور کلی جراحی اسلیو معده به بیمار کمک می کند تا از بروز بسیاری از سرطان های مختلف در بدن، جلوگیری نماید. از جمله سرطان تخمدان. 

احتمال گشاد شدن معده بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

می دانیم که جراحی اسلیو معده نوعی جراحی بدون بازگشت است. اما در حین این جراحی لاغری، به هیچ عنوان مسیر گوارشی تغییر نکرده و تنها معده کوچک می شود. برخی از بیماران ممکن است به این مسئله فکر کنند که پس از جراحی معده مجددا گشاد شده و بزرگ شود. 

آیا چنین امری میسر است؟ باید بگوییم که اگر مراقبت های خاصی که پزشک پیش از عمل برای بیمار خود شرح می دهد، بعد از عمل توسط ایشان رعایت نشود، می تواند بین 10 تا 15 درصد از حجم معده را بازگرداند. اما از آنجایی که بعد از جراحی لاغری بیش از 80 درصد از معده از بین رفته است، این میزان تغییر در حجم معده نمی تواند تاثیر چندان زیادی بر روی وزن بیمار بگذارد.

اما به طور کلی عدم رعایت نکات و مراقبت های بعد از عمل، می تواند باعث بازگشت حجم کمی از معده بعد از جراحی باشد. پس انتخاب پزشک متخصص از یک سو، و رعایت کردن مراقبت های بعد از عمل نیز از سوی دیگر، می تواند در کسب نتیجه جراحی چاقی موثر واقع شود.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران