عمل اسلیو معده
رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده رژیم غذایی

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، به احتمال زیاد تمایل دارید بیشتر درباره رژیم غذایی پس از عمل بدانید. آماده شدن برای زندگی بعد از اسلیو معده در عین هیجان انگیز بودن می تواند چالش برانگیز هم باشد.

 

با اینکه رعایت رژیم غذایی یکی از مهمترین اصول مراقبت بعد از عمل اسلیو معده می باشد، بیمار لازم است قبل از جراحی اسلیو معده رژیم غذایی خاصی را که شامل کاهش کالری، کربوهیدرات و افزایش مصرف سبزیجات، پروتئین ها و مایعات کم کالری می باشد، رعایت کند.

رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری به منظور کوچک کردن کبد انجام می گیرد. اگر بیمار از چاقی مفرط رنج ببرد، پس به احتمال زیاد سلول های چربی درون و بیرون کبد تجمع کرده اند. بزرگ بودن بیش از حد کبد می تواند عمل اسلیو معده را برای جراح لاغری دشوار تر کند و ریسک جراحی را برای شما افزایش دهد.

علاوه بر این لازم است دو روز قبل از جراحی، فقط از مایعات رقیق استفاده کنید.

رژیم غذایی مرحله به مرحله پس از عمل اسلیو معده

مهمترین اصل در رژیم غذایی موفق و صحیح پس از جراحی لاغری، اطمینان از رسیدن میزان کافی مواد مغذی به بدن است. از این رو لازم است در ابتدا به مصرف مایعات فراوان، ویتامین ها و مواد معدنی تکیه کرده و در نهایت غذاهای جامد را وارد رژیم غذایی خود کنید.

در واقع می توان رژیم غذایی رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده را به 4 مرحله تقسیم کرد:

  • مرحله اول: مایعات رقیق
  • مرحله دوم: مایعات کامل و پروتئین
  • مرحله سوم: غذاهای نرم و پوره ای
  • مرحله چهارم: غذاهای عادی

·       مرحله اول مایعات رقیق

در اولین هفته پس از اسلیو معده، جراح به شما اجازه مصرف مایعات رقیق شده را می دهد. ژلاتین بدون قند نیز می تواند جزء مایعات محسوب شده و در این مرحله به مصرف برسد. سایر مایعات مجاز در این مرحله شامل چای و قهوه بدون کافئین، آب، آبگوشت و نوشیدنی های بدون قند و کربوهیدرات می باشد. پرهیز از نوشیدنی های قندی و دارای کربوهیدرات بسیار اهمیت دارد و مصرف آنها می تواند موجب بروز عوارض اسليو معده شود.

مرحله دوم _ مایعات کامل و پروتئین

در هفته دوم پس از اسلیو معده می توانید پروتئین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این به معنای افزودن مقدار کمی پودر پروتئین میکس شده با مایعات بدون قند و کربوهیدرات، نودل نرم، ماست بدون قند و چربی، پودینگ و بلغور جو دوسر با مایعات فراوان، باشد.

در این مرحله نیز لازم است از مصرف نوشیدنی های قندی و کربوهیدراتی بپرهیزید.

در واقع هدف مرحله دوم این است که همزمان با هیدراته نگه داشتن بدن، روزانه 60 تا 80 گرم پروتئین هم به مصرف آن برسد. ممکن است پزشک علاوه بر توصیه های بیشتر، مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی را برای بیمار تجویز کند.

همچنین پزشک نوعی داروی مسدود کننده اسیدی به منظور جلوگیری از لختگی خون برای بیمار تجویز می کند که لازم است آن را تا 12 هفته مصرف کند. علاوه بر این یک مولتی ویتامین، آهن و مکمل کلسیم نیز در اکثر موارد تجویز می شوند.

·       مرحله سوم _ غذاهای نرم و پوره ای

در هفته سوم بعد از جراحی اسلیو معده باید بتوانید غذاهای جامد را وارد برنامه غذایی خود کنید. البته این غذاها باید به صورت پوره شده بوده و هر لقمه آن به دقت و بسیار طولانی تر از قبل جویده شود. در غیر اینصورت معده جدید شما تحمل هضم آن را نخواهد داشت.

در این مرحله، باید روزانه حداقل 20 گرم از پروتئین هایی مانند سالاد تخم مرغ پوره ای، پنیر محلی، توفو، لوبیا و ماست مصرف کنید.

ممکن است پس از اسلیو معده متوجه شوید که طاقت معده تان نسبت به برخی غذاها تغییر کرده، بنابراین بهتر است هر بار یکی از غذاهای جامد را مصرف کنید تا از واکنش معده خود نسبت به آن آگاه شوید. در این مرحله نیز از مصرف قند، سبزیجات پر فیبر و غذاهای دارای نشاسته مانند برنج و نان خودداری کنید. به طور کلی مصرف مقدار کمی میوه مشکلی ندارد ولی باید حواستان به میزان قند موجود در آنها باشد.

همچنین در این مرحله نیز باید به استفاده از مکمل های تجویزی ادامه دهید.

·       مرحله چهارم _ غذاهای عادی

طی هفته چهارم و با پشت سر گذاشتن دوره نقاهت عمل اسلیو معده، بالاخره می توانید مانند سایر افراد عادی غذا بخورید. با این وجود معده تان هنوز به طور کامل بهبود پیدا نکرده و ممکن است با کوچکترین چیزی تحریک شود. بنابراین سعی کنید به بدن خود گوش کرده و غذاهای محرک را کنار بگذارید. علاوه بر مواد غذایی که تاکنون گفته شد، می توانید غذاهایی مانند سیب زمینی، آواکادو، کره بادام زمینی، ماهی و سبزیجات پخته ی نرم شده را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران