عمل اسلیو معده
مناسب‌ترین رژیم غذایی بعد از انجام جراحی لاغری جراحی لاغری

مناسب‌ترین رژیم غذایی بعد از انجام جراحی لاغری

برای لاغر شدن سریع چه روش‌هایی وجود دارد؟ آیا لازم است بیمارانی که روش جراحی را برای لاغری انتخاب می‌کنند بعد از آن رژیم خاصی رعایت کنند؟ چه نوع رژیم غذایی بعد از انجام عمل اسلیو معده به بیماران توصیه می‌شود؟ همراه ما باشید.

 

اگر می‌خواهید به پاسخ سؤالات خود در زمینه جراحی لاغری و کاهش وزن دست پیدا کنید، ابتدا باید اطلاعاتی درباره موارد زیر کسب کنید. ازجمله:

1- چه روش‌هایی برای کاهش وزن وجود دارد؟

2- روش انجام عمل اسلیو معده چگونه است؟

3- رژیم غذایی صحیح و مناسب بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چیست؟

 

چه روش‌هایی برای کاهش وزن وجود دارد؟

ازنظر پزشکی چاقی و اضافه‌وزن عامل مهمی برای بسیاری از بیماری‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل انسان‌ها همیشه به دنبال راهی برای رسیدن به وزن دلخواه و تناسب‌اندام هستند و به این منظور راه‌های مختلفی مانند انواع رژیم‌های غذایی و ورزش‌های مناسب برای لاغری را نیز امتحان می‌کنند. اما زمانی که از هیچ‌کدام این روش‌ها نتیجه دلخواه را کسب نکنند به ناچار به انجام جراحی‌های لاغری مانند عمل اسلیو معده یا عمل بای‌پس روی می‌آورند.

باید دانست که رسیدن به وزن دلخواه بعد از عمل جراحی لاغری، تنها حدود 50 درصد به انجام عمل بستگی دارد و 50 درصد دیگر آن به رعایت رژیم غذایی درست و مناسب بعد از عمل وابسته است.

از میان تمام روش‌های موجود برای کاهش وزن، جراحی اسلیو معده یک روش مؤثر محسوب می‌شود. دکتر علی امیراحمدی پزشک متخصص و جراح اسلیو معده، این روش را مؤثرترین روش برای کاهش وزن و لاغری در زمان کوتاه معرفی می‌کند.

روش انجام عمل اسلیو معده چگونه است؟

عمل اسلیو معده امروزه یکی از روش‌های مرسوم جراحی لاغری به شمار می‌آید. در این روش، جراح حجم قابل‌توجهی از معده (حدود 70 درصد) را برداشته و به این­ترتیب گنجایش معده را کاهش می‌دهد. درنتیجه فرد هنگام غذا خوردن زودتر از بقیه احساس سیری می‌کند و درنتیجه در کنار داشتن یک رژیم غذایی صحیح باعث کاهش وزن می‌شود.

برخی افراد ممکن است این تصور را داشته باشند که برداشتن حجم زیادی از معده ممکن است در کار دستگاه گوارش اختلال ایجاد کند و به همین دلیل از انجام این عمل ترس خواهند داشت. ولی پزشکان با داشتن مهارت کافی در این زمینه، تنها قسمت‌هایی از معده را حذف می‌کنند که هیچ‌گونه اختلالی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

رژیم غذایی صحیح و مناسب بعد از جراحی لاغری اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده نیز مانند سایر عمل‌های جراحی لاغری نیازمند رعایت درست یک رژیم غذایی اصولی است. در غیر این صورت نتیجه دلخواه فرد را به دنبال نخواهد داشت. همان‌طور که گفته شد در این عمل حجم معده کاهش می‌یابد و فرد باید توجه داشته باشد که برای جلوگیری از بروز هرگونه ناراحتی باید تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش داده و از حجم مواد غذایی بکاهد. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مصرف مایعات فراوان در روزهای ابتدایی بعد از عمل

معمولاً توصیه می‌شود افراد در هفته ابتدایی بعد از عمل از مایعات به صورت رقیق‌شده و به میزان زیاد استفاده کنند. این روش باعث می‌شود علاوه بر تأمین آب موردنیاز بدن، به معده فشار وارد نشود. ممکن است در ظاهر خوردن مایعات به‌تنهایی سخت به نظر برسد اما باید گفت که خود شخص نیز بعد از عمل اشتهایی برای خوردن غذا نخواهد داشت. مایعات مناسب برای این مدت عبارت‌اند از:

آب به همراه عسل

آب گوشت به صورت رقیق

آب میوه‌ها و سبزی‌ها

نوشیدنی‌های بدون گاز و بدون کافئین

بهترین نوشیدنی برای سه روز اول بعد از عمل، محلول آب و عسل است که می‌تواند ایمنی بدن را نیز افزایش دهد. برای کسب نتیجه مناسب، بهتر است مصرف مایعات صاف‌شده و رقیق تا ماه اول رعایت شود. به مرور می‌توان غلظت این مایعات را افزایش داد تا کم‌کم معده برای دریافت مواد غذایی غلیظ‌تر آماده شود. اما باید از مصرف نوشیدنی‌های گازدار خودداری کرد.

مصرف غذاهایی به صورت پوره یا میکس

بعد از گذشت ماه اول که به مصرف مایعات اختصاص داشت، از ابتدای ماه دوم تا پایان ماه سوم می‌توان غذاهایی به‌صورت پوره شده یا میکس استفاده کرد. از غذاهای مناسب برای این مدت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف انواع سوپ‌ها به صورت میکس شده

استفاده از گوشت ماهی به صورت پوره یا له‌شده

پوره سیب‌زمینی

مصرف انواع سبزی‌های بخارپز شده و له‌شده

در این مرحله معده آمادگی دریافت غذاهای جامد را دارد ولی همان‌طور که گفته شد باید به صورتی باشند که هضم و گوارش آن­ها به سادگی انجام شود.

مصرف غذاهای عادی البته با حجم کم

از ماه چهارم به بعد فرد می‌تواند غذاهای عادی را با حجم کم و در وعده‌های بیشتر مصرف کند.

امروزه انجام جراحی لاغری یک روش مرسوم برای کاهش وزن محسوب می‌شود و افراد باید توجه داشته باشند که علاوه بر این‌که این عمل‌ها باید توسط متخصص آن انجام شود، رعایت رژیم غذایی بعد از عمل نیز برای حفظ سلامتی اهمیت فراوان دارد و باید به‌صورت جدی به آن توجه شود.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران