عمل اسلیو معده
خاص ترین عوارض و معایب چاقی چه هستند؟ معایب چاقی

خاص ترین عوارض و معایب چاقی چه هستند؟

کم تحرکی و چاقی چه عوارضی می تواند برای بدن به همراه داشته باشد؟ آیا افرادی که به چاقی مبتلا می شوند ممکن است افسردگی بگیرند؟ معایب چاقی که سیستم بدن را دچار اختلال می کنند چه هستند؟ آیا راهکاری برای برطرف کردن عوارض چاقی وجود دارد؟ بهترین روش درمان بیماری های ناشی از چاقی چیست؟ 

برای آنکه بتوانید در مورد عوارض چاقی و روش های موثر برطرف کردن آن اطلاعات بدست آورید، با ما همراه باشید. ما در این مطلب به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 

1- کم تحرکی و چاقی منجر به ایجاد چه بیماری هایی می شود؟

2- روش مناسب برای برطرف کردن معایب چاقی چیست؟

3- آیا جراحی لاغری می تواند خطر ابتلا به سرطان را در بدن کم کند؟

4- افسردگی ناشی از چاقی را چگونه باید درمان کرد؟

 

کم تحرکی و چاقی منجر به ایجاد چه بیماری هایی می شود؟ 

داشتن اضافه وزن را باید یک معضل اساسی به شمار آوریم، که انسانهای زیادی را در سطح جهان به خود درگیر نموده است. وزن اضافی برای انسان مشکلات زیادی به بار می اورد. که یکی از مهمترین آنها کم تحرکی می باشد. زمانی که شخصی دچار چاقی شد، به مرور زمان درگیر کم تحرکی شده و این اختلال تمامی سیستم بدن را دچار مشکل خواهد نمود.

البته برای از افراد از چاقی خود لذت می برند. تا زمانی که معایب چاقی در بدن آنها شدت گیرد. پس از آن شروع به گلایه و شکایت می کنند و به دنبال راهکارهایی برای کاهش وزن خود می روند. در صورتی که این افراد به بیماری هایی همچون مشکلات قلبی و عروقی، فشار خون بالا، ضعف استخوان، افسردگی، آپنه خواب، سرطان و ... گرفتار می شوند، به روش های غیر معتبر نیز می اندیشند.

تا تنها روشی برای برطرف کردن معایب چاقی و از بین بردن بیماری های ناشی از چاقی بیابند. اما این تصور غلط است و حتی ممکن است آنها را به مشکلات دیگری نیز گرفتار کند. بهترین روش در چنین حالتی مراجعه به پزشک متخصص است. تا روش درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد کند.

روش مناسب برای برطرف کردن معایب چاقی چیست؟

اولین قدم برای از بین بردن کم تحرکی و چاقی، داشتن برنامه ورزش روزانه است. می توان با انجام تمرینات ورزشی، بسیاری از مشکلات چاقی را برطرف کرد. البته برخی از افراد به دلیل ان که از وزن زیادی برخوردار هستند، قادر به انجام تمرینات ورزشی نیستند. 

از این رو این افراد برای برطرف کردن معایب چاقی در بدن خود، می توانند به سراغ رژیم غذایی های مناسب روند. البته این نکته را به یاد داشته باشید که گرسنگی کشیدن هرگز نمی تواند به لاغری و تناسب اندام کمک کند. شما لازم است برنامه غذایی مناسبی داشته باشید، که تمامی ویتامین های بدن را نیز تامین کند.

اما با این وجود، گاهی ممکن است این روش های درمانی نیز موثر واقع نشود و بیمار با کاهش وزن مواجه نشود. برای این دسته از افراد، روش های جدیدی همچون جراحی لاغری یا لیپوماتیک وجود دارد. می توانند برای برطرف کردن معایب چاقی از روش های نوین استفاده نموده و در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب دست یابند. 

آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح لاغری، پس از بررسی کردن شرایط و ویژگی های بیمار، بهترین روش درمان را به ایشان معرفی می کند. 

آیا جراحی لاغری می تواند خطر ابتلا به سرطان را در بدن کم کند؟

سرطان یکی از بیماری های خطرناکی است که در برخی موارد انسان را به کام مرگ می کشاند. اما آیا می دانستید که چاقی نیز می تواند یکی از دلایل ابتلا به سرطان باشد؟ این مورد از معایب چاقی بسیار خطرناک است، و لازم است به آن توجه زیادی شود. 

بیشتر خانم ها وآقایانی که به چاقی و کم تحرکی مبتلا می شوند، ممکن است پس از سالها به سرطان مبتلا شوند. اما برای برطرف کردن آن نیاز است که چاقی را برطرف نموده و کم تحرکی را نیز از بین برد. جراحی لاغری می تواند وزن اضافی بدن را برطرف کرده، و به تناسب اندام بیمار کمک کند.

اصولا افرادی که موفق می شوند معایب چاقی را از بدن خود دور کنند، کمتر به سرطان مبتلا می شوند. زیرا این افراد قدرت انجام تحرکات بدنی زیاد را دارند، و می توانند تمرینات ورزشی موثر و مناسبی را انجام دهند. یا حتی در کنار فعالیت های روزانه خود، تمرینات ورزشی انجام دهند. پس جراحی چاقی و لاغری قادر است از بروز بیماری سرطان نیز به راحتی پیشگیری کند. 

افسردگی ناشی از چاقی را چگونه باید درمان کرد؟

شاید باور نکنید اما افراد چاق سریع تر از افراد لاغر به بیماری افسردگی دچار می شوند. زیرا این افراد کم تحرک بوده و چاقی بدن آنها منجر می شود تا از انسان های دیگر دوری کنند. دور شدن از اجتماع و انسان های دیگر، یک دلیل موثر برای ابتلا به افسردگی خواهد بود. 

برای این که بتوان افسردگی و معایب چاقی را برطرف کرد، لازم است فرد تحرک روزانه بیشتری داشته باشد. این راهکار می تواند نه تنها بیماری های دیگر را از فرد دور کند، بلکه می تواند منجر به برطرف شدن افسردگی نیز در بدن شخص گردد. 

اگر روزانه تنها 30 دقیقه پیاده روی کنید، می توانید بدن خود را از بیماری های مختلف دور نمایید. که یکی از این بیماری ها، افسردگی می باشد. جراحان لاغری بر این عقیده هستند که لاغر شدن و تناسب اندام، معایب چاقی را برطرف می کند و به افرادی که دچار افسردگی شده اند، عزت نفس می بخشد. از این رو این افراد می توانند با اعتماد به نفس بیشتری وارد اجتماع شده و از افسردگی خلاص شوند.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران