عمل اسلیو معده
بهترین نوع رژیم و مراقبت های بعد از جراحی چاقی کدام است؟ مراقبت های بعد از جراحی چاقی

بهترین نوع رژیم و مراقبت های بعد از جراحی چاقی کدام است؟

آیا لازم است پس از انجام جراحی چاقی از رژیم غذایی خاصی استفاده شود؟ بهترین نوع رژیم بعد از عمل لاغری کدام است؟ پزشک چه توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی چاقی را به بیمار پیشنهاد می کند؟ برای کسب نتیجه مناسب بعد از عمل لازم است چه نکاتی را رعایت کنیم؟ با ما همراه شوید.

 

 

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی برخی از موارد مهم در خصوص کسب نتیجه مطلوب پس از جراحی لاغری بپردازیم. از جمله:

1- پس از جراحی چاقی باید از چه مایعاتی بیشتر استفاده شود؟

2- یک دوره کامل مراقبت های بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

3- در طی روز های اول و دوم بعد از عمل لاغری چه غذاهایی باید مصرف شود؟ 

 

پس از جراحی چاقی باید از چه مایعاتی بیشتر استفاده شود؟

بیمارانی که جراحی چاقی یا لاغری انجام می دهند، مسلما نمی توانند به سرعت و پس از عمل اقدام به مصرف غذاهای سنگین و حجیم نمایند. از این رو باید بیشتر غذاهای آنها به صورت مایعات باشد. پزشکان متخصص دستور غذایی خاصی را برای بیماران خود توصیه می کنند، که اگر بیمار به این دستوران غذایی اهمیت دهد، می تواند نتیجه بهتری از جراحی به دست آورد. 

از جمله مایعاتی که بیمار در طی دوره مراقبت های بعد از جراحی چاقی باید مصرف کند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

استفاده از اب گوشت( گوشت قرمز یا گوشت مرغ را با مقدار کمی نمک، ساقه کرفس یا هویج، پخته و پس از صاف کردن، آب آن را به بیمار دهید).

اب میوه های طبیعی که با مقدار مناسبی اب رقیق شده باشد. (می توانید از آب سیب، آب پرتقال، آب کرفس، آب نارنگی و ... استفاده کنید).

مصرف آب معمولی

آب هندوانه که نیازی به رقیق کردن با آب ندارد.

مصرف شیرهای کم چرب یا فاقد چربی

مصرف چای خیلی کم رنگ یا استفاده از چای سبز هم به صورت سرد و هم به صورت گرم

استفاده از این مایعات می تواند علاوه بر این که روند مراقبت های بعد از جراحی چاقی را برای بهبود بیمار تکمیل کند، تمامی ویتامین های لازم را نیز وارد بدن بیمار نماید. تا بتواند با انرژی لازم و در مدت کوتاه ترین به بهبودی دست یابد. 

یک دوره کامل مراقبت های بعد از جراحی چاقی چقدر است؟

بیمارانی که تمامی توصیه های پزشک خود را رعایت می کنند، موفق می شوند در مدت زمان کوتاهی بهبودی کامل بدست آورند. آقای دکتر علی امیر احمدی متخصص و جراح چاقی و لاغری، بهترین نوع رژیم غذایی را به بیماران خود توصیه می کند. تا بیمار موفق شود به سرعت نتیجه مناسب را از جراحی خود به دست آورد. 

یک دوره کامل مراقبت های بعد از جراحی چاقی بسته به میزان رعایت بیمار، متغیر می باشد. بیمارانی که تمامی توصیه های پزشک خود را رعایت می کنند، می توانند در طی 3 الی 4 ماه بهبودی کامل خود را به دست آورند. این دسته از بیماران اصولا دو روز در بیمارستان بستری می شوند.

پس از مرخص شدن بیمار از بیمارستان، دوره مراقبت های بعد از جراحی چاقی او آغاز می شود. ایشان باید به مدت دو هفته تنها مایعات مصرف کند. در صورتی که غذایی در این مدت مصرف شود، ممکن است برای بیمار مشکلاتی به وجود آید. 

ابتدا لازم است مایعات رقیق استفاده شود، و پس از آن به تدریج بیمار می تواند از مایعات غلیظ تر نیز استفاده کند. در انتها نیز بهبودی کامل خود را به دست آورده و می تواند روند طبیعی زندگی خود را در پیش گیرد.

در طی روزهای اول و دوم بعد از عمل لاغری چه غذاهایی باید مصرف شود؟

مهمترین زمان مراقبت های بعد از جراحی چاقی روز های اول و دوم می باشند. از این رو بهتر است حتما برنامه و رژیم غذایی ای که پزشک به شما توصیه می کند را برای کسب نتیجه مناسب رعایت نمایید. یک نمونه از دستورالعمل غذایی که بسیاری از پزشکان متخصص لاغری برای پس از جراحی به بیماران خود توصیه می کنند، عبارت است از:

ساعت 8 صبح: میل کردن 1 فنجان آب

ساعت 9 صبح: میل نمودن یک فنجان چای کم رنگ بدون هیچ گونه قند یا شکر

ساعت 10 صبح: لازم است بیمار در این ساعت برای مراقبت های بعد از جراحی چاقی یک فنجام دوغ یا شیر رقیق میل نماید.

ساعت 11 صبح: بهتر است بیمار در این ساعت نصف فنجان آب میوه ای که رقیق شده است مصرف کند.

ساعت 12 ظهر: برای صرف ناهار بیمار بهتر است یک فنجان آب گوشت، که چربی آن از پیش گرفته شده است میل نماید. برای مصرف آب گوشت می توان از ادویه و چاشنی نیز استفاده کرد. البته به جز فلفل.

ساعت 1 بعد از ظهر: مجددا در این ساعت از مراقبت های بعد از جراحی چاقی بیمار می تواند نصف فنجان آب میوه ای که رقیق شده است میل نماید.

ساعت 2 بعد از ظهر: نوشیدن 1 فنجان آب 

ساعت 3 بعد از ظهر: نوشیدن 1 فنجان آب معمولی

ساعت 4 بعد از ظهر: نوشیدن 1 فنجان شیر، که رقیق شده باشد. البته بیمار باید پیش از عمل با خوردن شیر مشکلی نداشته باشد، تا بتواند پس از جراحی چاقی نیز شیر مصرف کند.

ساعت 5 بعد از ظهر: نوشیدن 1 فنجان آب هندوانه

ساعت 6 بعد از ظهر: نوشیدن 1 فنجان آب گوشت یا سوپی که کاملا صاف شده باشد برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی چاقی

ساعت 7 بعد از ظهر: بیمار می تواند در این ساعت نیز اقدام به نوشیدن یک فنجان چای بدون هیچ شکر یا قندی نماید.

رعایت این دستورالعمل غذایی، به بهبود بیمار بسیار کمک خواهد نمود. 

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران