عمل اسلیو معده
بالون معده روشی که منسوخ شده است بالون معده

بالون معده روشی که منسوخ شده است

در میان روش های جراحی لاغری کدام روش منسوخ شده است؟ آیا امروزه به جای اسلیو معده و جراحی بای پس معده، کسی تمایل به انجام جراحی بالون معده دارد؟ منظور از این روش جراحی لاغری چیست؟ چه تفاوتی میان بالون و اسلیو معده وجود دارد؟ آیا تمام افرادی که از چاقی رنج می برند می توانند از این روش درمانی برای کسب نتیجه مطلوب استفاده کنند؟ 

 

با ما همراه شوید تا در این مطلب به بررسی برخی از سوالات  متداول در مورد روش های جراحی لاغری بپردازیم. از جمله: 

1- چند حقیقت مهم در مورد قرار دادن بالون در معده

2- آیا روش بالون معده برای لاغری مناسب است؟

3- چرا قرار دادن بالون در معده روشی منسوخ شده است؟

 

چند حقیقت مهم در مورد قرار دادن بالون در معده

قرار دادن بالون یا بادکنک سیلیکونی نرم در معده، یکی از روش های قدیمی برای کمک به لاغر شدن انسان ها بوده است. در این روش زمانی که بالن درون معده قرار می گیرد، حجم زیادی از معده را اشغال می کند. به همین دلیل فرد سریع احساس سیری کرده و دیگر تمایلی به خوردن غذا نخواهد داشت. به طور کلی بالون معده را می توانیم یک روش کوتاه مدت برای رسیدن به لاغری به شمار آوریم.

افرادی که تمامی روش های لاغری را امتحان کرده اند، اما موفق نشده اند به نتیجه مطلوب خود دست یابند، با انتخاب این روش درمانی می توانند به راحتی در یک زمان کوتاه، به لاغری و تناسب اندام برسند. این روش در گذشته میان افرادی که از چاقی رنج می بردند، بسیار رایج بود. اما به دلیل داشتن عوارض بالا، امروزه روش جراحی بالون معده منسوخ شده است. 

از سوی دیگر روش های جراحی لاغری جدیدتریو بدون عارضه کشف شده اند، که به افراد چاق کمک می کنند بدون کمترین دردسری لاغر شوند. از میان تمامی این روش های لاغری جدید باید به جراحی اسلیو معده، جراحی بای پس معده و موارد دیگر اشاره کنیم. معمولا افرادی که تمایل دارند در کوتاه ترین زمان ممکن به تناسب اندام دست یابند، به سراغ جراحی های لاغری می رود. 

 

آیا روش بالون معده برای لاغری مناسب است؟

قرار دادن بالون در معده با استفاده از دستگاه اندوسکوپ انجام می شود. پزشک ابتدا بالون را وارد معده می کند، و پس از آن، آن را با مایعات بی خطر پر می کند. بالون بزرگ شده درون معده قادر است به میزان زیادی حجم معده را در برگرفته و منجر به کاهش اشتها در فرد شود. این روش ساده کمک میکند تا افراد چاق قادر باشند به راحتی وزن خود را کاهش دهند.

در گذشته افرادی که از اضافه وزن بیش از اندازه برخوردار بودند، از روش بالون معده برای لاغری استفاده می کردند. این دسته از افراد کسانی بودند که تمامی تمرینات ورزشی را انجام داده و از رژیم غذایی مناسب برخوردار بودند، اما هیچ یک از این روش ها منجر به کاهش وزن آنها نمی شد. از این رو با مراجعه به پزشک متخصص، اقدام به قرار دادن بالون در معده خود به مدت 6 ماه می نمودند، تا وزن خود را کاهش دهند. 

پس این روش درمانی برای افراد خاصی مناسب بوده است. افرادی که هیچ گونه سابقه بیماری یا جراحی معده نداشتند، یا افرادی که آمادگی و انگیزه ایجاد تغییر در سبک زندگی خود را داشتند، با استفاده از روش جراحی بالون معده به لاغر شدن خود کمک می کردند. بهتر است این نکته را نیز به خاطر داشته باشید، که تنها افرادی می توانند کاندید مناسبی برای این روش جراحی به شمار روند، که بیش از حد چاق باشند.

از سوی دیگر افرادی که از جراحی لاغری می ترسند، یا نمی توانند از روش های دیگر برای رسیدن به لاغری استفاده کنند، می توانند از این روش موقتی برای رسیدن به تناسب اندام خود استفاده کنند. 

 

چرا قرار دادن بالون در معده روشی منسوخ شده است؟

در ابتدا به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد روش بالون معده، پزشکان تصور می کردند که این روش درمانی کم خطر و کم عارضه است. اما به مرور زمان عوارض زیاد این روش جراحی لاغری در بیماران مشاهده شد. از آن پس بیشتر پزشکان و جراحان لاغری از قرار دادن بالون در معده خودداری کردند. از جمله عوارضی که منجر به منسوخ شدن این روش درمانی گردید، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

ایجاد ناراحتی در معده

رفلکس اسید در معده

 کاهش وزن کم

بروز شکم درد و کمر درد

تهوع و استفراغ

ایجاد عفونت در معده 

بروز مشکلات و مسائل هضم 

انسداد ورود غذا به معده 

 

البته با تمام عوارضی که برای روش بالون معده بیان نمودیم، لازم است به این مسئله نیز اشاره کنیم که این روش درمانی از مزایای خاصی نیز برخوردار است. اما چون عوارض این روش جراحی بیشتر است، مزایای آن چندان قابل توجه به شمار نمی رود. از جمله مزایایی که می توانیم برای این روش لاغری بیان کنیم، موقتی بودن، قابلیت بازگشت، بدون نیاز به جراحی، و کاهش بیماری های مختلف بعد از لاغری است.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران