عمل اسلیو معده
بالن معده و لاغری بدون جراحی بالن معده

بالن معده و لاغری بدون جراحی

برای خلاصی از چاقی های بیش از حد، روش های مختلفی در دنیا ابداع شده است که به جراحی لاغری شهرت پیدا کرده اند. یکی از انواع این روش های لاغری، با نام بالن معده است که روشی جالب در نوع خود می باشد.

 

با ما همراه باشید تا در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم:

1- عمل بالن معده چیست و چگونه انجام می شود؟

2- بالن معده برای چه کسانی مناسب است؟

3- آمادگی های قبل و بعد از عمل چه هستند؟

4- آیا این روش عوارضی هم دارد؟

5- مزایای این روش چه هستند؟

6- امکان برگشت وزن در این روش وجود دارد؟

7- بالن می تواند در فعالیت های روزانه محدودیت ایجاد کند؟

8- بالن معده بر روی داروها و اثربخشی آنها اثرگذارند؟

 

عمل بالن معده چیست و چگونه انجام می شود؟

این روش همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم راهی برای درمان چاقی های غیر معمول است که نمی توان بوسیله راههای دیگر آن را از بین برد. در این روش یک کیسه سیلیکونی و نرم که به عنوان بالن معده شناخته می شود، از طریق دهان و مری وارد معده فرد شده و  با تزریق ترکیبی به نام نرمال سالین، در معده با هوا پر می شود و به این ترتیب حجمی از معده توسط این کیسه پر از هوا؛ اشغال خواهد شد. ظرفیت معده کاهش یافته و به این ترتیب از پرخوری فرد جلوگیری به عمل آمده و به مرور فرد بیمار، کاهش وزن خواهد داشت.

بعد از زمان معینی که وزن کاهش یافته و رژیم غذایی فرد هم به همین منوال ماند، کیسه از طریق آندوسکوپی از دهان بیمار خارج خواهد شد.

 

بالن معده برای چه کسانی مناسب است؟

. افرادی که شاخص توده بدنی آنها بین 25 تا 35 بوده اما جراحی انجام نمی دهند.

. افرادی که دچار گرفتاری های ناشی از اضافه وزن مانند دیابت و فشار خون و تنگی نفس هستند.

. کسانی که نمی توانند سایر عمل های جراحی معده و روده را به هر دلیلی انجام دهند.

. افرادی بسیار بسیار چاق که قبل از عمل های دیگر، با گذاشتن بالن باید تا حدودی وزن را کمتر کنند.

 

آمادگی های قبل و بعد از عمل چه هستند؟

مدتی قبل از قرار دادن بالن در معده، بعد از کارگذاری در معده و همچنین تا مدتی بعد از بیرون آوردن آن، باید حتما رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید که پزشک جراح در اختیار شما قرار خواهد داد. وقتی که بالن معده در شکم شما قرار داده می شود نباید مواد غذایی پرادویه بخورید، غذاهای سفت و سخت هضم را کمتر میل کنید، سبزیجات را به شکل نرم و پخته مصرف کنید. مصرف الکل هم میتواند مشکل ساز باشد.

قبل از انجام بالن معده، 12 ساعت نباید چیزی بخورید و 6 ساعت قبل از آن هم نباید چیزی بیاشامید.

 

آیا این روش عوارضی هم دارد؟

بعد از کارگذاری بالن، می تواند عوارضی گریبان شما را بگیرد. البته می تواند محدود و موقتی باشد.

مثلا ممکن است تا چند روز اول کمی شکم درد داشته باشید که طبیعی است و یا دچار ریفلاکس شوید که باید از دارو برای رفع آن استفاده کنید. حالت تهوع و استفراغ هم از عوارض شایع بعد از کارگذاری بالن هستند.

 

مزایای این روش چه هستند؟

این روش حالت تهاجمی و جراحی باز ندارد و بسیار ساده تر از انواع دیگر جراحی ها انجام میگیرد. کلا 15 دقیقه زمان میبرد و بیهوشی عمومی هم در معمولا در آن وجود ندارد. ریکاوری بعد از این روش کوتاه است و نیازی به بستری شدن وجود نخواهد داشت. از نظر میزان هزینه هم نسبت به بقیه روش ها ارزانتر خواهد بود. به طور کلی حدودا تا 30 درصد وزن با این روش پایین خواهد آمد.

 

امکان برگشت وزن در این روش وجود دارد؟

این روش نوعی روش موقتی می باشد. یعنی حدودا 6 تا 12 ماه فقط بالن در معده باید بماند و بعد از این مدت باید از بدن خارج شود. کاهش وزن و تعادل آن بعد از بیرون آوردن بالن، به میزان پایبندی بیمار به حفظ رژیم غذایی خودش و انجام فعالیت های ورزشی بستگی خواهد داشت.

بعد از بیرون آوردن بالن از معده، حجم معده به حالت اولیه خود بر می گردد و این شما هستید که با حفظ رژیم غذایی و پرهیز می توانید وضعیت قبل را پایدار نگه دارید.

 

 بالن می تواند در فعالیت های روزانه محدودیت ایجاد کند؟

معمولا نباید این طور باشد و وجود بالن در معده محدودیتی ایجاد نخواهد کرد. اما ممکن است هفته اول کمی این مسئله شما را درگیر کند البته موقتی است و از بین خواهد رفت. گاهی هم در هنگام خم شدن می توانید در شکم خود این بالن را احساس کنید.

 

بالن معده بر روی داروها و اثربخشی آنها اثرگذارند؟

معمولا بالن تاثیری بر روی اثرگذاری داروها نخواهد داشت اما می تواند سبب دیر وارد شدن داروها به خون شوند. گاهی به دستور پزشک متخصص بهتر است در هنگامیکه بالن در معده وجود دارد، از داروهای ضد لختگی مانند آسپرین، مسکن ها و ضدالتهاباتی مثل دیکلوفناک استفاده نکنید چون احتمال خونریزی معده را افزایش خواهد داد.

شما می توانید برای آگاهی بیشتر از چند و چون این روش، به کلینیک جراحی لاغری دکتر امیر احمدی مراجعه کنید.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

سوال از دکتر علی امیراحمدی

کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

سوالات کاربران