Dr Ali AmirAhmadi Dr Ali AmirAhmadi
021 8888 4006
اسلیو یا بای پس معده؟

اسلیو یا بای پس معده؟

26 شهریور 98

امروزه با وجود روش های فراوانی که برای کاهش وزن و لاغری وجود دارد، انتخاب موثر ترین آنها می تواند کار دشواری باشد. افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و تاکنون با رژیم های لاغری و ورزش نتوانسته اند وزن کم کنند، می توانند کاندید مناسبی برای جراحی لاغری باشند. اما اکثر این افراد اطلاعات کافی درباره انواع جراحی های لاغری نداشته و در این راه سردرگم می شوند.

جراحی لاغری انواع مختلفی دارد که می توان به اسیلو معده، بای پس معده، حلقه قابل تنظیم معده و مینی بای پس معده اشاره کرد. اما از آنجایی که رایج ترین آنها اسلیو و بای پس معده هستند، بیماران اغلب در انتخاب بین این دو دچار شک و تردید می شوند. در این مقاله بررسی می کنیم که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟ هر یک از این جراحی ها برای چه افرادی مناسب است؟ چه شباهت ها و تفاوت هایی میان آن دو وجود دارد؟

تفاوت های اسلیو و بای پس معده

با اینکه جراحی اسلیو و بای پس معده هر دو به منظور کمک به کاهش وزن بیمار انجام می گیرند، اما تفاوت های فراوانی میان این دو عمل وجود دارد.

 • روند جراحی

طی عمل باي پس معده، اندازه کیسه معده کوچک شده و قسمتی از روده نیز به منظور کاهش جذب مواد غذایی کنار گذاشته می شود تا غذا از آن عبور نکند. طی جراحی اسلیو معده، جراح قسمت اعظمی از معده را جدا می کند و معده ی آستینی شکل و بلندی می سازد. در جراحی اسلیو، روده دستکاری نخواهد شد.

·       فواید

اسلیو معده فواید بیشتری نسبت به بای پس معده دارد که شامل:

 • جراحی کم خطر تر و ساده تر
 • برداشتن گرلین یا هورمون گرسنگی
 • عدم ابتلا به کمبود مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی
 • دست نخورده باقی ماندن دریچه پیلور و روده کوچک
 • مناسب برای افرادی با BMI بالا، بیماران مبتلا به کرون، آنمی و یا مصرف کنندگان دارو های ضد التهابی.

بر خلاف اسلیو معده که جدیدترین متد جراحی لاغری محسوب می شود، جراحی بای پس معده پس از سال ها تحقیق توانسته عنوان استانداردترین جراحی لاغری را به دست آورد. فواید بای پس معده عبارت است از:

 • کنترل میزان غذایی که فرد می تواند در هر وعده دریافت کند
 • کاهش وزن بیشتر ناشی از سوءجذب.
 • جلوگیری و محدود کردن جذب شیرینی جات
 • بهبود نتایج کاهش وزن در بلند مدت
 • عوارض

به غیر از خونریزی و عفونت که از عوارض همه انواع جراحی ها است، سندروم دامپینگ یکی از عارضه های رایج جراحی بای پس معده می باشد. سندروم دامپینگ به معنی تخلیه شدن مواد غذایی طی مدت زمان کوتاهی از معده به درون روده کوچک است. خوشبختانه سندروم دامپینگ را کمتر می توان به عنوان عوارض اسليو معده در نظر گرفت.

همچنین در جراحی بای پس، روده دستکاری شده و بیشتر کالری های دریافتی از غذاها جذب بدن نمی شوند. از این رو بیمار تا آخر عمر برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مجبور به مصرف مکمل های این مواد خواهد بود.

احتمال ابتلا به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی پس از جراحی اسلیو معده کمتر می باشد.

·       میزان کاهش وزن

بیماران می توانند حدود 60 تا 80 درصد از وزن اضافی خود را طی یک الی دو سال بعد از جراحی بای پس معده کاهش دهند. در جراحی اسلیو معده بیمار 60 تا 70 درصد از وزن اضافی خود را طی این مدت کاهش خواهد داد. به دلیل اینکه میزان کاهش وزن در بای پس معده بیش از اسلیو می باشد، این جراحی به بیمارانی که دارای BMI بالای 40 هستند، توصیه می شود.

شباهت های اسلیو و بای پس معده

جراحی اسیلو و بای پس معده از رایج ترین جراحی های لاغری بوده که با تغییر سیستم گوارشی به کاهش وزن موثر بیمار کمک می کنند. علاوه بر این، هر دوی این جراحی ها می توانند موجب بهبود بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و آپنه خواب شوند. همچنین دوره نقاهت آنها بین 2 تا 4 هفته پس از جراحی می باشد.

طی هر دو جراحی اسلیو و بای پس معده، قسمت اعظمی از معده جدا می شود و حجم معده کوچک خواهد شد. در نتیجه بیمار زودتر احساس سیری کرده و از غذا خوردن دست می کشد.

همچنین یکی از عوارض شایع اسلیو و بای پس معده، نشتی از خط بخیه ها می باشد. ممکن است در برخی موارد، شیره گوارشی از درون خطوط بخیه به بیرون نشت پیدا کند و به ارگان های داخلی شکم آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

کدام یک برای من بهتر است؟

حال با همه این تفاسیر، اسلیو یا بای پس معده؟ من کاندید کدام یک برای من مناسب تر است؟ اسلیو معده اغلب به عنوان اولین قدم برای کاهش وزن بیمارانی با BMI بالای 50 توصیه می شود. کاندیدای اسلیو معده می توانند بعد ها درباره ی انجام جراحی های پیچیده تر مانند بای پس معده تصمیم گیری کنند. همچنین افرادی که از بیماری های خاص رنج می برند و توانایی انجام جراحی های پیچیده را ندارند، کاندید خوبی برای اسلیو معده خواهند بود.

بای پس معده برای افرادی با BMI بالای 40 و همچنین افرادی که با رژیم لاغری، ورزش و قرص های لاغری قادر به کاهش وزن نبودند، مناسب است. علاوه بر این، بای پس معده به افرادی که از بیماری های خطرناک مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو رنج می برند، توصیه می شود. در واقع اسلیو و بای پس معده هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از این رو بیمار لازم است قبل از تصمیم گیری یک وقت مشاوره از جراح لاغری بگیرد تا با توجه به ویژگی ها و نیاز های بیمار بهترین گزینه برای او مشخص گردد.

 

 

 

 

 

از دکتر بپرسید

Dr Ali AmirAhmadi
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

Dr Ali AmirAhmadi
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.