Dr Ali AmirAhmadi Dr Ali AmirAhmadi
021 8888 4006
مینی بای پس معده چیست؟
مینی بای پس معده

مینی بای پس معده چیست؟

9 شهریور 98

جراحی مینی بای پس معده که با نام ((بای پس تک آناستوموزی معده)) نیز شناخته می شود، برای اولین بار در سال 2001 انجام گرفت. مینی بای پس معده نوعی جراحی لاغری است که با تغییر معده و روده کوچک به کاهش وزن قابل توجه فرد کمک می کند. پس از جراحی مینی بای پس، معده کوچک تر شده و همین امر موجب می شود تا فرد زودتر احساس سیری کند و دست از خوردن بکشد.

پس از جراحی غذا از برخی بخش های معده و روده کوچک که وظیفه جذب غذا را بر عهده دارند، عبور نمی کند.

نحوه جراحی مینی بای پس معده

قبل از انجام جراحی بیمار بیهوش می شود و از این رو حین عمل چیزی حس نمی کند.

جراحی مینی بای پس معده در دو مرحله انجام می گیرد:

در اولین مرحله اندازه معده کوچک می شود. به این منظور جراح ابتدا برشی مورب به معده می زند و بخش پایینی معده را کنار گذاشته ولی از بدن خارج نمی شود. بخش فوقانی معده با استفاده از منگنه جراحی بسته شده و کیسه معده جدید را تشکیل می دهد. این معده حدودا اندازه گردو بوده و تنها قادر به نگهداری 1 اونس یا 28 گرم غذا می باشد. از این رو بیمار کمتر غذا خورده و به مرور وزن کم می کند.

مرحله بعدی اتصال معده جدید به روده کوچک (آناستوموز) می باشد. به این منظور حدود 200 سانتی متر از ابتدای روده کوچک کناز گذاشته می شود و سپس بخش میانی آن به معده متصل می شود. غذا پس از طی کردن معده از طریق این ورودی به روده کوچک وارد می شوند. در نتیجه بدن کالری کمتری حذب می کند

این روش با بای پس معده به روش Roux-en-Y که نیاز به دو نقطه اتصال یا آناستوموز دارد، متفاوت است.

مینی بای پس معده

مزایای جراحی مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده می تواند مزایای فراوانی داشته باشد که عبارت است از:

 • روشی ایمن و کم تهاجمی

از آنجایی که جراحی مینی بای پس  در مقایسه با سایر جراحی های لاغری تغییرات کمتری به معده و روده می دهد، نیازمند تعداد برش های کمتری روی شکم بوده و در نتیجه جای بخیه های کمتری به جا می گذارد. هر چه تعداد زخم های جراحی کمتر باشد، احتمال عفونی شدنشان کاهش می یابد.

 • سریع تر از جراحی بای پس به روش Roux-en-Y

جراحی بای پس معده که معمولا به روش Roux-en-Y  انجام می گیرد، حدود 2 ساعات به طول می انجامد. اما جراحی مینی بای پس معده تنها یک ساعت طول می کشد.

 • روده نیاز کمتری به تغییر و دستکاری خواهد داشت

طی جراحی بای پس معده، روده کوچک برای اتصال به کیسه معده جدید به طور کامل بریده می شود. طی جراحی مینی بای پس، معده جدید به سادگی به کناره روده کوچک متصل می شود.

 •  کوتاه تر بودن دوره نقاهت

از آنجایی که تعداد برش ها و تغییرات روده کوچک در مینی بای پس معده کمتر می باشد، دوره نقاهت این جراحی در مقایسه با بای پس معده به روشRoux-en-Y بسیار کوتاه تر خواهد بود.

 • عوارض جانبی کمتر

با اینکه آمار افراد دچار شده به عوارض جانبی بای پس معده به روش Roux-en-Y نیز زیاد نیست، اما عوارض جانبی مینی بای پس معده بسیار کمتر از این آمار گزارش شده است.

چه کسی کاندید مینی بای پس معده است؟

به طور کلی در صورتی می توانید کاندید جراحی مینی بای پس معده و سایر جراحی های لاغری شوید که شرایط زیر را داشته باشید.

 • شاخص توده بدنی یا BMI فرد بالاتر از 40 (چاقی مفرط) باشد.
 • BMI عددی بین 35 تا 39.9 (چاقی) باشد و فرد مبتلا به بیماری های جدی مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید باشد. در برخی موارد ممکن است کاندید چند نوع جراحی لاغری شوید که در اینصورت باید BMI شما عددی بین 30 تا 34 (اضافه وزن) بوده و به یکی از بیماری های جدی چاقی مبتلا باشید.

هر شخصی که به چاقی مبتلا است، لزوما نمی تواند کاندید جراحی چاقی شود.

کاندید جراحی لاغری باید فردی متعهد به تغییرات رژیم غذایی و ترک عادات غلط باشد. این فرد باید برنامه ورزشی منظمی برای زندگی خود تنظیم کرده و به هیچ وجه آن را ترک نکند.

مینی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی

جراحی مینی بای پس را می توان به دور روش باز و لاپاراسکوپی انجام داد. در جراحی باز برش بزرگی سر تا سر شکم ایجاد می شود و سپس کار تغییر معده و روده کوچک انجام می پذیرد.

در روش لاپاراسکوپی یک دوربین ریز به اسم لاپاراسکوپ در شکم نصب می شود تا جراح امکان دیدن درون شکم را داشته باشد. در این جراحی:

 • جراح 4 تا 6 برش ریز روی شکم ایجاد می کند.
 • دوربین و سایر ابزار های جراحی از طریق این برش ها وارد شکم می شوند.
 • دوربین لاپاراسکوپ به یک مانیتور در اتاق جراحی متصل می شود و جراح از این طریق می تواند بر روند جراحی تسلط داشته باشد.

مینی بای پس معده

جراحی لاپاراسکوپی در مقایسه با جراحی باز مزایای فراوانی دارد که عبارت است از:

 • کوتاه تر شدن مدت بستری شدن در بیمارستان و طول دوره نقاهت
 • کاهش درد
 • کاهش جای بخیه ها و همچنین ریسک ابتلا به فتق و عفونت

جراحی لاپاراسکوپی 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد.

هزینه جراحی مینی بای پس معده

هزینه عمل مینی بای پس ممکن است به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد. تجربه و مهارت جراح لاغری، نوع بیمارستان، شهر یا منطقه محل زندگی می توانند بر قیمت جراحی تاثیر گذارند. همچنین هزینه های مینی بای پس معده می توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند. در صورتی که BMI بیمار 40 یا بیشتر باشد و یا با وجود BMI بالای 35، فرد به یکی از بیماری های جدی مرتبط با چاقی مبتلا باشد، بیمه اکثر هزینه های جراحی را تحت پوشش قرار می دهد.

 

 

از دکتر بپرسید

Dr Ali AmirAhmadi
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

Dr Ali AmirAhmadi
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.