دكتر علي امير احمدي دكتر علي امير احمدي
021 8888 4006
عمل پلیسه معده چیست و چگونه در لاغری معجزه می‌کند؟
عمل پلیسه معده

عمل پلیسه معده چیست و چگونه در لاغری معجزه می‌کند؟

29 دی 98

با چاقی مفرط مواجه هسیتد و نیاز به عمل جراحری لاغری دارید؟ دوست ندارید برای لاغری بخش زیادی از معده خود را از دست دهید یا روده هایتان دستکاری شوند؟ به دنبال کم تهاجم ترین و جدیدترین روش جراحی لاغری میگردید؟ جای خوبی آمدید. در این مقاله با جدیدترین عمل لاغری به نام پلیسه معده، نحوه انجام آن، مزایا، معایب، دوره نقاهت و رژیم غذایی آن آشنا خواهید شد که تا کنون جدیدترین روش لاغری در دنیا است.

عمل پلیسه معده چیست؟

پلیکیشن یا پلیکاسیون معده (gastric plication) جدیدترین روش جراحی لاغری در دنیا است که هدفش کاهش حجم معده بدون برداشتن حتی یک سانتی متر از بافت معده است. این عمل با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود و یک عمل بسیار کم تهاجم محسوب میشود. یکی از بهترین مزایای این عمل، عدم دستکاری روده ها است و مقدار قابل توجهی از اضافه وزن بیمار نیز به راحتی از بین می رود.

عمل پلیسه معده چگونه انجام می‌شود؟

پلیکاسیون معده یک عمل کم تهاجم است که با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. (برای آشنایی کامل با لاپاراسکوپی و درک مراحل عمل پیشنهاد میکنیم حتما به این صفحه مراجعه کنید).

به طور کلی ما با انجام عمل جراحی لاغری، دستکاری بافت ها و اندام ها، دو کار اصلی انجام میدهیم. یا حجم معده را کاهش میدهیم که بیمار با خوردن مقدار کمی غذا زود سیر شود. و یا کاری میکنیم که مسیر جذب مواد غذایی به حداقل برسد یا کاهش پیدا کند. برای مثال ما در عمل اسلیو بخش اعظم معده را بر میداریم و از شکم خارج میکنیم. و در عملی مثل بای پس روده یا معده، ما بخش اعظم روده را از مسیر گوارش خارج میکنیم تا جذب مواد غذایی کاهش پیدا کند و بیمار لاغر شود.

ما در عمل پلیسه میخواهیم بخش زیادی از حجم معده را کم کنیم، اما به هیچ عنوان معده را برش نمیزنیم یا آن را از بدن خارج نمیکینم. بلکه با تا کردن و بخیه زدن بخش هایی از معده، معده را جمع کرده و به این شکل حجمش را تا آنجا که ممکن است کاهش میدهیم. با این تفاسیر، عمل جراحی پلیه کاملا برگشت پذیر خواهد بود زیرا بعد هر وقت که بیمار بخواهد میتواند بخیه ها را باز کند و معده به حالت سابق برگردد.

از آنجایی که این عمل با لاپاراسکوپی صورت میگیرد مدت زمان جراحی اندک، تهاجم و دستکاری اندام های شکم بسیار محدود، درد کمتر، دوره بهبودی و ریکاوری سریعتر و نتایج قابل قبول تر خواهد بود.

عمل پلیسه معده

با انجام عمل پلیکاسیون چقدر از اضافه وزن کم میشود؟

با اینکه عمل جراحی پلیسه معده یک روش لاغری کاملا جدید است. اما ثابت شده که درصد موفقیت بالایی دارد. بر آورد میشود که با انجام این عمل بعد از 1 سال، بیمار تقریبا نزدیک 50 درصد از اضافه وزن خود را از دست میدهد. و بعد از 4 سال، حدود 65 درصد از کل اضافه وزن از بین می رود.

عمل جراحی پلیسه معده چه مزایایی دارد؟

 • معده و روده به هیچ عنوان برش داده نمیشوند یا برداشته نمیشود. مخوصا روده ها به هیچ وجه دستکاری نمیشوند.
 • نیازی به اتصال جسم خارجی به بافت معده وجود ندارد و تحریک معده ه حداقل میرسد.
 • بر خلاف عمل هایی مثل اسلیو و بای پس معده، این عمل برگشت پذیر است و معده میتواند به حالت اول خود بازگردد

معایب انجام عمل جراحی پلیسه معده چیست؟

 • عمل پلیسه معده جدیدترین روش جراحی در دنیا است بنابراین قدمت چندانی در مقایسه با عمل های اسیلو معده، بای پس معده، بای پس روده، بالون، باندینگ و … ندارد. طبیعی است که مسالعات و تحقیقات کمتری روی این عمل انجام شده است.
 • به نظر میرسد که در حال حاظر شرکت های بیمه هزینه های این عمل را به صورت کامل پرداخت نمیکنند و حتی در برخی موارد هزینه ای بابت این عمل به شما بر نمیگردانند.

خطرات و عوارض جانبی همراه این عمل چگونه است؟

مانند هر عمل دیگری، از آنجایی که بدن دستکاری میشود، عمل راحی پلیسه معده نیز میتواند عوارضی داشته باشد. البته اگر در شرایط مناسب و توسط جراح لاغری خوب این عمل صورت بگیرد عوارض و خطرت به حداقل خواهد رسید. اما در هر صورت موارد زیر میتوانند جزئی از عوارض احتمالی این عمل باشند: (توجه کنید که گفتیم احتمالی یعنی ممکن است اصلا چنین عوارضی رخ ندهد)

 • تهوع و استفراغ
 • جدا شدن بخیه ها (که عمل باید دوباره انجام شود )
 • نشت مواد غذایی و مایعات از مناطقی که بخیه شده است ( که به طور مشابه نیاز به عمل مجد دارد)

عمل پلیسه معده

چه کسانی کاندیدای پلیسه معده هستند؟

از آنجایی که عمل پلیکاسیون یک عمل تهاجمی است هر کسی نمیتواند زیر تیغ این جراحی قرار بگیرد. اما اگر شما جزء یکی از افراد زیر هستید احتمالا کاندید مناسبی برای این عمل هستید:

 • اگر شاخص توده بدنی یا BMI شما 40 یا بالاتر از 40 است (برای اینکه بدانید شاخص توده بدنی یا BMI چیست به این صفحه مراجعه کنید)
 • و اگر شاخص توده بدنیتان بین 30 تا 40 است و با بیماریهای مرتبط با چاقی مثل دیابت، آپنه خواب، بیماری های قلبی و … مواجه هستید

در دوره دوران نقاهت پلیسه معده چه چیزی در انتظار بیمار است؟

مدت زمان انجام عمل همانطور که گفته شد چندان طولانی نیست و معمولا بیشتر از 2 ساعت طول نمیکشد. اما بعد از عمل پلیسه زدن معده ، بیمار باید چند روز در بیمارستان بستری شود تا در صورت وجود هرگونه مشکل و عارضه ای، سریعا تحت درمان و رسیدگی پزشکی قرار بگیرد. احتمالا اگر مشل خاصی پیش نیاید بعد از 2 روز بیمار میتواند از بیمارستان ترخیص شود.

دوران نقاهت پلیسه معده در شرایط نرمال 4 هفته است. اما بیمار دست کم 1 تا 2 هفته نباید کار کند یا هیچگونه فعالیت فیزیکی شدید نباید انجام دهد. در بهترین حالت و برای دستیابی به نتایج مطلوب بهتر است بیمار حداقل 1 هفته سرکار نرود.

رژیم غذایی بعد از عمل پلیسه معده

بیمارانی که تحت عمل پلیکاسیون معده قرار میگیرند معمولا باید بتوانند بعد از 1 ماه به زندگی عادی برگردند. اما باید تمام دوره نقاهت پایبند رژیم غذایی تعیین شده از طرف جراح لاغری باشند. دقیقا مشابه سایر عمل های لاغری دیگر، رژیم بعد از عمل لاغری پلیسه معده نیز به صورت هفتگی در نظر گرفته می‌شود.

رژیم غذایی بعد از عمل لاغری پلیسه معده طی 8 هفته بعد از آن:

 • دو هفته اول (1 و 2): تنها مصرف مایعات و نوشیدنی های مقوی توصیه شده (البته نباید مواد حاوی کربوهیدرات به غذا اضافه کنیم.)
 • دو هفته دوم (3 و 4): غذاهای میکس یا پوره شده + سوپ های نسبتا آبکی یا کم ملات
 • دو هفته سوم (5 و 6) : غذاهای نرم که حاوی مواد غذایی است که به راحتی جویده و هضم میشوند.
 • دو هفته چهارم (7 و 8): در این دو هقته برنمامه غذایی جدیدی به بمیار داده میشود.

از دکتر بپرسید

دكتر علي امير احمدي
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

دكتر علي امير احمدي
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.