جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت

جراحی پلاستیک صورت یک تخصص چند رشته ای است, که توسط جراح زیبایی انجام می شود. این جراحی شامل: لیفت صورت و ابرو, بازسازی ترومای فک, بلفاروپلاستی, میکروواسکولار سر و گردن, بینی و سایر اجزا صورت می شود. مواردی همچون لیزر, پرکننده های تزریقی, تعدیل کننده های عصبی و سایر فرآیند های با هدف جوانسازی پوست را شامل می شود. جراحی پلاستیک با پیشرفت های نوآورانه, در تکنیک های جراحی و فناوری های کمکی زیبایی, دائما در حال تحول است.

عمل های جراحی پلاستیک صورت به شیوه مدرن, بیش از 100 سال پیش شروع شده است. در ابتدا متخصین گوش و حلق و بینی, در راستای رفع نواقص فیزیکی گام برداشتند. پیشرفت پزشکان در زمینه رفع نقایص فیزیکی افراد, مقدمه ای در ایجاد تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک شد. بسیاری ژاک ژوزف را بنیانگذار جراحی پلاستیک صورت می دانند, او در ارائه اولین تکنیک های زیبایی شناسی پیشگام بود.

زیبایی با جراحی پلاستیک صورت

انجام عمل های زیبایی صورت, بر بهبود ظاهر بیمار تمرکز دارد. روش های رایج عبارتند از: بلفاروپلاستی (جراحی پلک), لیفت ابرو, رینوپلاستی, ریتیدکتومی (لیفت صورت). همچنین اتوپلاستی (تغییر موقعیت گوش), ژینوپلاستی (بزرگ کردن چانه), انتقال چربی و لیپوساکشن را شامل می شود. اکثر بیماران, به دنبال معکوس کردن تغییراتی هستند, که با افزایش سن رخ می دهد. این تغییرات مانند: کاهش حجم بافت صورت و گردن, شلی پوست, خطوط پیشانی و پنجه کلاغی اطراف چشم و سایر موارد است.

جراحی بینی

رایج ترین و سخت ترین جراحی پلاستیک صورت, جراحی زیبایی بینی است. جراحی بینی به منظور آسیب شناسی داخلی و خارجی بینی, اصلاح ظاهر نامطلوب, کاهش انسداد راه تنفسی و بازسازی دریچه بینی انجام می شود. در انجام جراحی بینی بافت نرم زیر جلدی, غضروف, پوست, بخش استخوانی و غشای مخاطی تغییر می کنند. تفاوت جراحی بینی از داخل با رینوپلاستی باز این است, که در روش رینوپلاستی باز برش در کلوما (نوک گوشتی بینی) ایجاد می شود.

جراحی رینوپلاستی شامل جداسازی بافت نرم و پوست, از بخش استخوانی و غضروفی است. میزان عوارض جراحی پلاستیک بینی, به روش رینوپلاستی از 4 تا 18.8 درصد است. ادم و اسکار بعد از جراحی زیبایی بینی, منجربه نارضایتی بیمار و جراحی ترمیمی بینی می شود. جراحی بینی به سمت تکنیک های ساختاری گرایش یافته است, که تقویت اجزای آناتومیک, گسترش راه تنفسی, بازسازی غضروف است.

 

جراحی پلاستیک صورت

 

جراحی لیفت صورت

یکی از رایج ترین جراحی های انجام شده تو جراح زیبایی, جراحی لیفت صورت است. جراحی لیفت صورت, شامل ایجاد برش های متعدد به منظور سفت کردن پوست صورت و گردن است. برش در جلوی گوش ایجاد می شود, سپس به سمت خط مو و پشت گوش کشیده می شود. پوست از بافت های عمیق تر جدا شده, و بخش های اضافی برداشته می شوند. در مرحله آخر, پوست به بافت های مجاور بخیه می شود.

پیشرفت در روش های جراحی پلاستیک صورت, تا حدود زیادی ناشی از خواسته های بیماران است. بیماران, به دنبال روش های کمتر تهاجمی و بدون عوارض هستند. جراحی لیفت صورت, پیری و افتادگی پوست را تا حد زیادی از بین می برد.

بلفاروپلاستی

یکی دیگر از جراحی های رایج صورت, بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است. بلفاروپلاستی شامل برداشتن بخشی از چربی و پوست پلک و اطراف چشم, برای درمان درماتوکالازیس (افزایش سن و ساختار) و بلفاروچالاز (پوست کاغذی) است. کاهش قدرت عظلات اطراف چشم, آسیب های ناشی از نور خورشید و تغییر در ترکیب پوست باعث تغییرات زیبایی ناخوشایند می شوند. تغییرات ناخوشایند ایجاد شده در اطراف چشم, به عنوان “چشم خسته”, “افتادگی پلک” و “کیسه های زیر چشم” شناخته می شوند.

بلفاروپلاستی پلک تحتانی, از طریق ایجاد یک برش فرعی با پوست و فلپ عضلانی انجام می شود. به دنبال برش ایجاد شده, شناسایی و اصلاح چربی داخلی, میانی و جانبی پلک انجام می شود. جراحی زیبایی بلفاروپلاستی پینچ, ساده ترین روش برای رفع افتادگی پلک است. در این روش پوست اضافی, از طریق ایجاد برش های فرعی برداشته می شود. همچنین از فلپ پوستی عضلانی سنگین, که باعث کشش عمودی و تورم در بافت های اطراف چشم  می شود, جلوگیری می کند. بلفاروپلاستی پلک تحتانی, از آسیب عضله اوربیکولاریس و سپتوم اربیال جلوگیری می کند. این نوع جراحی پلاستیک صورت, از آسیب عصبی جلوگیری و جای زخم را کاهش می دهد.

لیفت پیشانی و ابرو

بخش قابل توجهی از جراحی پلاستیک صورت, را لیفت پیشانی و ابرو تشکیل می دهد. در این روش پوست اضافی برداشته می شود, و پوست پیشانی در موقعیت برتری قرار می گیرد. اگر خط جلویی مو پایین باشد, برش ها در امتداد خط تاجی و داخل پوست سر ایجاد می شوند. این دو روش جراحی لیفت پیشانی و ابرو, بیشتر برای خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه انتخابی برای آقایان, لیفت میانی ابرو است. جراحی لیفت میانی ابرو, یک برش در شیار عمیق ابرو ایجاد می شود. سپس از طریق برش ایجاد شده, یک بیضی دوکی شکل از پوست برداشته می شود.

لیفت مستقیم ابرو, به ندرت انجام می شود, و یک برش در حاشیه بالایی ابرو ایجاد می کند. هر روش جراحی پلاستیک صورت یک اسکار قابل مشاهده ایجاد می کند. جراحی لیفت ابرو, اغلب در بیمارانی که پتوز چشمی ابرو دارند. پتوز چشمی, منجربه نقص مکانیکی میدان دید می شود.

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
برچسب ها:
[xyz-ips snippet="tags"]
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.
تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی