جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی رینوپلاستی  (RIE-no-pla-tee), تغییر شکل بینی است. انگیزه جراحی زیبایی بینی تغییر ظاهر بینی, بهبود تنفس یا هر دو مورد است. قسمت بالایی بینی, استخوانی و قسمت پایینی غضروفی است. جراحی بینی می تواند پوست, استخوان, غضروف یا هر سه مورد را تغییر دهد. اگر برای جراحی بینی کاندید هستید, جراح طرح سفارشی از بینی شما ایجاد می کند. برخی مواقع, بخشی از هزینه جراحی بینی تحت پشش بیمه قرار می گیرد.

 

پروسه جراحی زیبایی بینی

قبل از برنامه ریزی برای جراحی زیبایی, در مورد نتیجه مثبت یا منفی آن با جراح صحبت کنید. جلسه مشاوره با جراح, مواردی از جمله موارد زیر را برای گفتگو شامل می شود.

 • پزشک سوالاتی در مورد سوابق پزشکی, انگیزه و هدف از جراحی را می پرسد. سابقه پزشکی مواردی مانند: جراحی ها, سابقه انسداد بینی و دارو های مصرفی را شامل می شود. در صورتیکه اختلالی همچون هموفیلی داشته باشید, کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی نیستید.
 • معاینه فیزیکی کامل, به همراه آزمایش های لازم از جمله آزمایش خون به درخواست پزشک انجام می شوند. معاینه فیزیکی در جراحی زیبایی بینی, بررسی ویژگی های صورت, داخل و خارج بینی می باشد. این معاینات نتایج ویژگی های فیزیکی مانند: استحکام غضروف انتهای بینی, یا ضخامت پوست را بر جراحی بررسی می کنند. همچنین, معاینات فیزیکی تاثیر جراحی بر تنفس را نقد می کند.
 • جراح, به تصاویر متعدد از زوایای مختلف بینی نیاز دارد. احتمال دارد, جراح از نرم افزار های کامپیوتری برای نمایش نتایج جراحی به بیمار استفاده نماید. پزشک از این تصاویر, به عنوان مرجع در حین جراحی و بررسی های طولانی مدت پس از آن استفاده می کند. همچنین, تصاویر برای بهبود مشاوره و اعمال سلیقه بیمار نیز مناسب است.
 • جلسه مشاوره با جراح زیبایی بینی, انگیزه و انتظارات بیمار از جراحی را مشخص می کند. بیمار به طور کامل انتظارات خود از جراحی زیبایی را توضیح می دهید.
 •  اینکه در مورد مشکلات ظاهری خود آگاه باشید کافی نیست, باید خواسته ها و اهداف خود از جراحی را با جراح در میان بگذارید. اگر چانه کوچک یا عقب رفته ای دارید, جراح در مورد رفع ایراد آن نیز صحبت می کند. چانه کوچک, باعث بزرگ به نظر آمدن بینی می شود. در این صورت, اصلاح فرم چانه نیاز به جراحی بینی را رفع می کند.

جراحی زیبایی بینی

 

خطرات احتمالی جراحی زیبایی بینی

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • عفونت
 • خونریزی
 • مشکل تنفس از طریق بینی
 • ناهمواری بینی
 • نیاز به جراحی ترمیمی
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
 • تغییر رنگ, درد یا تورم موقت یا دائم
 • ایجاد سوراخ در سپتوم

تغذیه و دارو

به مدت دوهفته قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی, از مرف دارو های حاوی ایبوپروفن و آسپرین خودداری نمایید. اینگونه دارو ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند, فقط دارو های تجویزی پزشک را مصرف نمایید. مصرف دارو های گیاهی و مکمل های غذایی را نیز کنار بگذارید. اگر دخانیات مصرف می کنید, آن را کنار بگذارید. چراکه سیگار و دخانیات روند بهبودی را کند, و احتمال عفونت را افزایش می دهند.

موارد مهم در حین جراحی زیبایی

جراحی بینی بسته به میزان پیچیدگی, به بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی نیاز دارد. قبل از جراحی در مورد نوع بیهوشی صحبت کنید.

 • بی حسی موضعی همراه با آرامبخش: این نوع بیهوشی برای جراحی زیبایی سرپایی مورد استفاده قرار می گیرد. نوع بیهوشی, به پیچیدگی جراحی و سیستم ایمنی بدن شما بستگی دارد. متخصص بیهوشی داروی بی حس کننده را به بافت های بینی تزریق می کند, و داروی وریدی آرام بخش را هم تزریق می کند. بی حسی موضعی شما را بی حس می کند, و به خواب عمیق نمی روید.
 • بیهوشی عمومی: داروی بیهوشی توسط متخصص بیهوشی و از طریق استنشاق یا لوله کوچک در رگ دست یا قفسه سینه وارد بدن بیمار می شود. بیمار در بیهوشی عمومی به خواب عمیق می رود, و در طول جراحی زیبایی کل بدن بیهوش می شود. بیمار در حین بیهوشی عمومی, به لوله تنفسی نیاز دارد.

جراحی زیبایی بینی از طریق برش های داخلی, یا برش کوچک خارجی در پایه بینی بین دو سوراخ انجام می شود. استخوان و غضروف بینی, توسط جراح تغییر شکل می دهند. جراح به روش های مختلفی که به میزان برداشتن یا اضاقه کردن استخوان و غضروف بستگی دارد, ساختار بینی را تغییر می دهد. تغییرات کوچک بینی با استفاده از غضروف اعماق داخلی بینی یا گوش انجام می شود. در صورتیکه تغییرات زیاد باشد, جراح از ایمپلنت, استخوان دنده یا غضروف سایر نواحی بدن استفاده می کند. پس از اتمام جراحی, جراح پوست و بافت های اضافی را برداشته و برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

 

موارد مهم پس از جراحی زیبایی

پس از جراحی زیبایی بینی, برای کاهش خونریزی و تورم سر خود را بالاتر از قفسه سینه نگه دارید, و استراحت کنید. به دلیل تورم و آتل های که در حین جراحی داخل بینی قرار گرفتند, احتمال گرفتگی بینی وجود دارد. معمولا, پانسمان های داخلی, برای یک تا هفت روز داخل بینی بیمار باقی می ماند. خونریزی خفیف و تخلیه مخاط تا چند روز پس از جراحی, یا برداشتن پانسمان طبیعی است.

نتایج

تغییرات بسیار جزئی و میلی متری در بینی شما, تغییر ظاهری چشمگیری را به همراه دارد. انتخاب جراح با تجربه و متخصص, نتایج رضایت بخشی را در جراحی زیبایی بینی به دست می دهد. برخی مواقع تغییرات جزئی رضایت بخش نیست, و بیمار به جراحی ترمیمی برای اعمال تغییرات بیشتر نیاز دارد. جراحی ترمیمی را حداقل یک سال پس از جراحی اولیه انجام دهید, که تغییرات ظاهری کاملا نمایان شوند.

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
برچسب ها:
[xyz-ips snippet="tags"]
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.
تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی