نواحی تزریق بوتاکس چیست؟

نواحی تزریق بوتاکس چیست؟

نواحی تزریق بوتاکس چیست؟

 

تزریق بوتاکس برای نواحی مختلف صورت, یکی از روش های متداول زیبایی است. نواحی تزریق بوتاکس چیست؟ خطوط افقی پیشانی, خطوط اخم و پنجه کلاغی دور چشم نواحی مناسبی برای تزریق بوتاکس هستند. چین و چروک ها, در اثر آتروفی پوستی و انقباضات مکرر ماهیچه های صورت ایجاد می شوند. سم بوتولینوم یک نوروتوکسین است, که آزادسازی استیل کولین را در محل اتصال عصبی عضلات مهار می کند. تزریق مقداری بوتاکس به ماهیچه های خاص بیش فعال, باعث شل شدن موضعی عضلات می شود. تزریق بوتاکس پوست نواحی هدف را صاف کرده و چین و چروک را کاهش می دهد.

تقریبا دو هفته طول می کشد, تا تاثیرات بوتاکس نمایان شود, و پنج تا شش ماه ماندگاری دارد. بوتاکس بیشتر بر چروک های پویا, که در حین انقباض عضلانی دیده می شود, تاثیرگذار است. در نتیجه, بر چین و چروک های ایستا که در حال استراحت نمایان می شوند, تاثیر می گذارد. نواحی تزریق بوتاکس چیست؟ در افرادی که مبتلا به اسکار کلوئیدی, آلرژی اجزای تشکیل دهنده سم بوتولینوم و اختلالات عصبی عضلات دارند منع مصرف دارد. تزریق بوتاکس در نواحی مختلف, امکان ایجاد کبودی جزئی را در روز های اولیه دارد. تزریق بوتاکس در موارد نادری عوارضی نشان می دهد, که بسته به میزان حساسیت متفاوت است.

 

مکانیسم نواحی تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک پروتئین نوروتوکسین است, که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تشکیل شده است. تزریق بوتاکس, اتصال عصبی عضلانی با مهار آزادسازی استیل کولین, باعث قطع عصب شیمیایی به صورت موقت می شود. بوتاکس در سطح سلولی باعث جداسازی پروتئین های متصل روی سطح داخلی غشا های عصبی می شود. در نتیجه, از همجوشی وزیکول و آزادسازی استیل کولین جلوگیری می کند. اثرات بوتاکس بر روی عضلات نواحی هدف, به مرور با بازسازی  SNAP-25 کاهش می یابد. در نتیجه, سیگنال های عصبی عضلانی و انقباض عضلانی بازسازی می شوند.

 

نشانه ها

بیش از 20 سال است, که بوتاکس برای درمان بیماری های مختف مورد استفاده قرار می گیرد. بیماری های مانند: استرابیسم, هیپرهیدروزیس, بلفارواسپاسم, دیستونی و اسپاسم عضلانی هستند. بوتاکس برای اولین بار توسط سازمان غذا و داروی آمریکا, برای درمان عضلات پیچیده و خط اخم در لوازم آرایشی تایید شد. سم بوتاکس برای رفع خطوط افقی پیشانی, خطوط اخم و پنجه کلاغی در یک سوم بالایی صورت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین, در دو سوم پایینی صورت با تکنیک های خاص زیبایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آناتومی صورت

ماهیچه های صورت, از طریق سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی به پوست چسبیده هستند. به همین دلیل, ماهیچه های صورت منحصر به فرد و متفاوت از ماهیچه های دارای اتصالات استخوانی هستند. زمانیکه ماهیچه های صورت منقبض می شوند, چین و چروک های پویا, عمود بر جعت انقباض عضله ایجاد می شوند. خطوط اخم, خطوط عمودی هستند که بین قسمت های داخلی ابرو ایجاد می شوند. عضلات کمپلکس گلابلار که شامل ابرسیلی های موجدار, ابر سیلی های فروکش و پروسروس ها هستند, در ایجاد خطوط اخم نقش دارند. انقباض این عظلات, ماهیچه های ابرو را به وسط و پایین هدایت می کنند.

 

نواحی تزریق بوتاکس چیست؟

 

انتخاب بیمار برای تزریق بوتاکس

بیماران با چین و چروک های پویا, نتایجی ایده آل در درمان دریافت می کنند. بیمارانی از چین و چروک های ایستا رنج می برند, یعنی در حالت استراحت نیز با چروک بر سطح پوست مواجه هستند. نتایج بوتاکس بر این دسته از بیماران کندتر نمایان می شود, حتی احتمال نیاز به دو یا سه دوز تزریق متوالی نیز وجود دارد. برخی خطوط استاتیک عمیق که نواحی تزریق بوتاکس چیست؟ آنها مورد تزریق قرار می گیرند. با این حال, نتایج مطلوبی حاصل نمی شود, و به درمان با پر کننده های پوستی یا سایر روش ها نیاز است. به منظور جلب رضایت بیمار و موفقیت درمان, در زمان مشاوره انتظارات واقع بینانه از تزریق بوتاکس را تعیین نمایید.

 

محصولات حاصل از سم بوتولینوم (بوتاکس)

باکتری C. botulinum هشت پروتئین سم بوتولینوم (A, B, Ca, C β, D, E, F, G) را تولید می کند. توکسین بوتولینوم سروتیپ A, قویترین سم برای درمان های زیبایی است. توکسین بوتولینوم سروتیپ B, برای درمان های پزشکی مانند دیستونی استفاده می شود. سه محصول از توکسین بوتولینوم سروتیپ A, برای درمان های زیبایی توسط FDA تایید شده است. هر سه محصول سروتیپ A, دارای هسته پروتئین بوتولینوم 150 کیلو دالتون هستند, که در احاطه پروتئین های کمپلکس عصبی, تفاوت دارند. فقدان پروتئین های کمپلکس کننده, تشکیل آنتی بادی و آنتی ژنیسیته علیه سم بوتولینوم را کاهش می دهد. با این حال, اهمیت بالینی پروتئین های کمپلکس کننده مشخص نیست.

 

مشاوره زیبایی شناسی

برای تشخیص نواحی تزریق بوتاکس چیست؟ این نواحی در جلسه مشاوره توسط بیمار و پزشک کاملا بررسی می شوند. در بررسی نواحی, عدم تقارن ابرو ها و دیافراگم چشم مشخص می شود. نواحی اولویت بندی می شوند, و گزینه های درمانی برای کاهش عوارض احتمالی مورد بحث قرار می گیرند. تزریق بوتاکس, تنها درمان مورد تایید توسط FDA برای چین و چروک های پویا است.

درمان چین و چروک های ایستا از روش های لایه برداری (لایه برداری شیمیایی, لیزر و میکرودرم), محصولات موضعی (رتینوئید ها), و روش های جراحی تبعیت می کند. تهیه و ارائه مستندات عکاسی برای اعمال روش های زیبایی شناسی توصیه می شود. عکس های نواحی مورد درمان معمولا قبل از شروع و پس از گذشت دو هفته از درمان, که اثرات تزریق بوتاکس ظاهر می شود گرفته می شوند.

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
برچسب ها:
[xyz-ips snippet="tags"]
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.
تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی