جراحی لاغری

مهم‌ترین اطلاعات درباره جراحی لاغری با لاپاروسکوپی

اگر می‌خواهید جراحی لاغری شما با حداقل عارضه و حداکثر نتیجه همراه باشد بهتر است روش لاپاروسکوپی را برای عمل خود انتخاب کنید. لاپاروسکوپی روشی نوین برای انجام یک عمل جراحی است که در سالهای اخیر کاربرد فراوانی پیدا کرده است.

نحوه انجام جراحی لاغری با لاپاروسکوپی

فرایند جراحی لاغری با لاپاروسکوپی طی مراحل زیر انجام می‌شود:

ابتدا بیمار از طریق داروهای بیهوشی که به صورت استنشاقی یا وریدی هستند، بیهوش می‌شود.

پزشک برای آنکه بتواند لاپاراسکوپ و سایر ابزارهای جراحی را وارد کند، 4 تا 6 برش با اندازه‌ای در حدود 2 سانتی‌متر بر روی شکم ایجاد می‌کند.

یکی از مراحل مهم در جراحی لاغری با لاپاروسکوپی، باد کردن شکم با گاز کربن دی اکسید است تا پزشک دید و دسترسی بهتری نسبت به اجزای شکم داشته باشد.

پزشک از طریق یکی از برش‌ها که معمولا در اطراف ناف است، ابزار لاپاروسکوپی را وارد می‌کند. این ابزار دارای دوربینی با قدرت دید بالا هستند که تصاویر داخل اجزای شکم را بر روی مانیتور پخش می‌کند. پزشک از طریق مشاهده این تصاویر می‌تواند به راحتی بر ابزارهای جراحی و موضع عمل تسلط داشته باشد.

در قسمت بعدی مقاله به چند سوال مهم درباره جراحی لاغری با لاپاروسکوپی پاسخ می‌دهیم تا تمامی ابهامات شما درباره این عمل برطرف شود.

لاپاروسکوپی برای چه نوعی از عمل چاقی به کار می‌رود؟

جراحی لاپاروسکوپی برای عمل‌هایی مانند بای پس معده، مینی بای پس، اسلیو معده و بالون کاربرد دارد و برای این عمل‌ها نتیجه‌ مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

آیا جراحی لاغری با لاپاروسکوپی برای همه افراد امکان‌پذیر است؟

افرادی که شاخص توده بدنی آنها بیش از 40 باشد برای جراحی لاپاروسکوپی مناسب هستند. البته پزشک علاوه بر شاخص توده بدنی، بسیاری از موارد دیگر مربوط به سلامت جسمانی شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود این عمل برای شما مناسب هست یا خیر.

مهم‌ترین تفاوت و مزیت جراحی لاغری با لاپاروسکوپی با سایر روش‌ها در چیست؟

مهم‌ترین تفاوت  جراحی لاپاروسکوپی با سایر روش‌های جراحی در اندازه برش‌هایی است که برای انجام عمل ایجاد می‌شود. این برش‌ها در جراحی لاغری با لاپاروسکوپی بسیار جزئی و کوچک هستند؛ بنابراین بهبودی آنها سریع صورت می‌گیرد. در سایر روش‌های جراحی مانند جراحی باز برش‌ها به تعداد زیاد و با اندازه‌ای بزرگتر ایجاد می‌شوند و دوره نقاهت آنها طولانی‌تر است.

آیا جراحی لاغری با روش لاپاروسکوپی عوارض دارد؟

خوشبختانه جراحی لاغری با روش لاپاروسکوپی نسبت به سایر روش‌ها عوارض بسیار کمی دارد و در موارد نادری ممکن است بیمار دارای خونریزی، عفونت، احساس تهوع، تب، تنگی نفس و… شود. در صورتی که جراحی لاغری برای شما چنین عارضه‌هایی را به همراه داشته باشد، باید این عوارض را با پزشک خود در میان بگذارید و برای درمان آنها اقدام کنید.

در نظر داشته باشید هر چقدر پزشک شما در انجام جراحی لاپاروسکوپی و عمل چاقی ماهرتر باشد، احتمال روبه روشدن شما با عوارض بعد از عمل بسیار کمتر خواهد بود.

عمل چاقی با جراحی لاپاروسکوپی چه نتیجه مثبتی را در پی خواهد داشت؟

بهترین نتیجه عمل چاقی با روش لاپاروسکوپی کاهش وزن است که تا دو سال بعد از عمل ادامه پیدا می‌کند. این کاهش وزن بر روی بیماری‌هایی مانند فشار خون، دیابت، کلسترول بالا و… تاثیر مثبتی دارد و آنها را بهبود می‌بخشد. بهبود بیماری‌های جسمی و کاهش وزن پس از جراحی لاپاروسکوپی خود‌به‌خود باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه در بیماران خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری با روش لاپاروسکوپی چیست؟

بعد از جراحی لاغری با روش لاپاروسکوپی بین 1 تا 3 روز شما در بیمارستان بستری می‌شوید و مواردی را لازم است بعد از عمل خود رعایت کنید.

طی مدت بستری، شما باید روز بعد از عمل خود سعی کنید راه بروید و تا زمانی که پزشک شما اجازه نداده نباید چیزی بخورید یا بنوشید.

در صورتی که بعد از عمل خود احساس درد شدیدی داشتید باید به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز برای شما مسکن تجویز نماید.

اگر بعد از جراحی لاغری خود دچار یبوست شدید، این حالت را با پزشک خود در میان بگذارید تا مشکل شما را درمان کند.

تا چند هفته بعد از جراحی لاپاروسکوپی خود بهتر است از فعالیت‌های ورزشی سنگین پرهیز کنید.

جراحی لاغری با روش لاپاروسکوپی عمل ساده‌ و جدیدی است که به دلیل عوارض کم خود بسیار مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است. در این عمل برش‌های محدودی بر روی بدن بیمار ایجاد می‌شود و پزشک اجزای داخل شکم بیمار را از طریق یک دوربین مشاهده می‌کند. برش‌های محدود در لاپاروسکوپی باعث می‌شوند تا دوره نقاهت بیمار بعد از جراحی بسیار کوتاه باشد. جراحی لاپاروسکوپی برای عمل‌هایی مانند اسلیو معده، بالن، بای پس معده و … کاربرد دارد و باعث کاهش وزن فراوانی می‌شود.

 

اگر تا به حال با استفاده از روش لاپاروسکوپی تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته‌اید تجربه خود را بنویسید که برای شما چگونه بوده است؟

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

 

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
برچسب ها:
[xyz-ips snippet="tags"]
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.
تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی