جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده + عکس قبل و بعد

جراحی اسلیو معده چیست و چه مزایای دارد؟ آیا این روش قادر است به لاغری سریع کمک کند؟ اسلیو معده با چه میزان هزینه ای انجام می شود و چه تاثیری بر روی بدن دارد؟ چه کسانی می توانند این عمل جراحی را انجام دهند و به نتیجه دست یابند؟
بسیاری از افراد برای داشتن یک اندام ایده آل روش‌های مختلفی را تست می‌کنند. از ورزش و رژیم‌های غذایی مختلف گرفته تا عمل‌های سرپایی و جراحی‌های مختلف. اما آیا می‌دانید کدام روش برای شما گزینه مناسبی است؟ آیا جراحی اسلیو برای شما مناسب است؟
در این محتوا همه چیز در مورد جراحی اسلیو معده را می‌گوییم. در ادامه هر آنچه که باید بدانید را کادر درمان کلینیک دکتر امیراحمدی در اختیار شما قرار می‌دهد تا با اطمینان و خیالی آسوده برای انجام این عمل جراحی تصمبم بگیرید.

تاریخچه جراحی اسلیو معده

در گذشته عمل اسلیو معده بخشی از جراحی دو مرحله‌ای Biliopancreatic بود. این عمل بسیار مضر و با عوارض بالا بود. به همین دلیل پزشکان تصمیم گرفتند ابتدا مرحله اول یعنی همان اسلیو یا آستینی کردن معده را انجام دهند و پس از گذشت زمان بخش دوم را اجرا کنند.
اتفاق جالب این بود که با همان جراحی اسلیو بسیاری از بیماران به اندازه کافی وزن کم کردند. در نتیجه دیگر نیازی به مرحله دوم نبود و عمل آستینی کردن معده به عنوان یک جراحی مستقل و کم خطر معرفی شد.
اولین عمل اسلیو معده لاپاروسکوپ در سال 2000 انجام شد. بعد از آن از این عمل بسیار زیاد استفاده می‌شد. همینطور در سال 2012 انجمن متابولیسم و جراحی بافتی ASMBS این روش را به عنوان یک جراحی جدید معرفی کرد.

جراحی اسلیو معده چیست

یکی از روش‌های مطمئن برای کوچک کردن معده محسوب می‌شود. بعد از این جراحی فقط 20 الی 30 درصد از حجم معده شما باقی می‌ماند و حدود 70 الی 80 درصد از آن برداشته می‌شود.
Sleeve Gastrectomy به صورت لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد. قسمتی از معده وظیفه ترشح کردن هورمون گرسنگی را دارد که شامل حدود 80 درصد از آن می‌شود. در این عمل این قسمت برداشته می‌شود. چیزی که باقی می‌مانند یک لوله شبیه موز است که دیگر ظرفیت کمتری برای غذا دارد.
البته بخشی از معده که باقی مانده است شبیه به آستین لباس نیز است. به همین دلیل جراحی آستینی کردن معده به آن می‌گویند. دلیل نام Sleeve نیز همین است که معنای آستین می‌دهد.
در نهایت اتفاقی که برای بیمار بعد از عمل میفتد کوچک شدن معده است. احساس گرسنگی کمتری سراغ فرد می‌آید. کمتر غذا مصرف می‌کند و می‌توان گفت در صورت رعایت رژیم‌های غذایی لازم، نتیجه‌ای دائمی دارد.

انواع جراحی اسلیو معده

بر اساس مقدار اضافه وزن و شرایط بیمار دو نوع جراحی برای لاغری از این طریق وجود دارد:

 1. اسلیو تنگ: افرادی که بیش از حد دچار چاقی هستند با این عمل 80 درصد از معده آن‌ها برداشته می‌شود.
 2. اسلیو گشاد: برای افرادی که اضافه وزن کمتری دارند 60 درصد از معده فرد خارج می‌شود.

هدف از انجام جراحی اسلیو چیست

جراحی اسلیو ساده ترین و موثرترین روش برای کاهش وزن در افرادی است که با وزن بسیار زیادی مواجه هستند. می توان با انجام این عمل جراحی بیش از 70 درصد از حجم معده را برداشته و ظرفیت آن را کاهش داد. با انجام اسلیو معده بیشتر افراد چاق در مدت زمان کوتاهی می توانند به تناسب اندام دست یافته و با کاهش وزن مواجه شوند.

جراحی اسلیو برخلاف جراحی بای پس معده است. زیرا در روش جراحی بای پس معده هیچ بخش از معده از بدن خارج نمی شود. در حالی که جراحی اسلیو 70 درصد از حجم معده را از بدن خارج می کند. از این رو این جراحی غیر قابل بازگشت بوده و دیگر بیمار نمی تواند معده خود را مجددا به حالت سابق باز گرداند.

افرادی که اقدام به جراحی اسلیو معده می نمایند، به دلیل داشتن معده کوچک تنها مقدار کمی غذا میل می کنند و به سرعت پش از آن احساس سیر شدن نموده و دیگر غذایی میل نخواهند کرد. این مسئله منجر به کاهش وزن آنها در کوتاه مدت می شود و در نتیجه تناسب را به اندام آنها باز خواهد گرداند.

جراحی اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده چقدر کاهش وزن داریم

شما با انجام این عمل بیشترین کاهش وزن را تجربه خواهید کرد. البته اگر به رژیم‌های اصولی نیز پایبند باشید. اما انتظار هر پزشکی پس از انجام گاسترکتومی کاهش 50 الی 70 درصد از اضافه وزن فرد می‌باشد. تجربه ما ثابت می‌کند که فرد تا 80 درصد از این وزن را نیز از دست داده است.
شما در شش ماه اول بیشترین مقدار کاهش وزن را از تجربه خواهید کرد.

ماندگاری عمل اسلیو معده چقدر است

همانطور که گفته شد این عمل یکی از روش‌های لاغری بسیار محبوب میان افراد است. خیلی سریع و مطمئن اضافه وزن شما کاهش می‌یابد. حتی به دلیل ماندگاری که دارد افراد این روش را انتخاب می‌کنند.
اما ماندگاری این جراحی و ادامه کاهش وزن بستگی به بیمار و رعایت اصول پس از جراحی دارد. بیمار باید بتواند رژیم غذایی اصولی داشته باشد و سبک خوراک سالم و مناسب را الگوی خود قرار دهد. در غیر این صورت می‌توان پیش بینی بازگشت چاقی را داشت.

عمل اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است

بسیاری بر این عقیده هستند که به جای انتخاب روش های مناسب و طبیعی همچون رژیم های غذایی، تمرینات ورزشی و روش های دیگر برای لاغری، به سراغ جراحی اسلیو روند. زیرا این تکنیک نه تنها در کوتاه ترین زمان منجر به کسب نتیجه می شود، بلکه می تواند ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد. اما باید بگوییم تمام افرادی که از چاقی رنج می برند، کاندید مناسبی برای جراحی اسلیو نیستند.

افرادی که از شرایط خاصی برخوردار باشند می توانند اقدام به جراحی اسلیو معده نمایند. از جمله این شرایط باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داشتن اضافه وزنی بیش از 45.5 کیلوگرم
 • عدم کسب نتیجه به مدت 6 ماه پس از انجام تمرینات ورزشی، مصرف دارو، رژیم غذایی و روش های دیگر
 • عدم قرار داشتن در شرایط روحی و روانی مناسب
 • بیشتر از 40 بودن شاخص توده بدنی
 • داشتن بیماری های فشار خون، دیابت و موارد دیگر در کنار شاخص توده بدنی بین 35 تا 40
 • داشتن آمادگی تغییر تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی روزانه
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • عصبی و روانی بودن دلیل چاقی مفرط در بیمار
 • داشتن توانایی پرداخت هزینه جراحی اسلیو معده
 • برخورداری از سلامت عمومی

بیان میزان شاخص توده بدنی در بیماران، متغیر است. از این رو اگر پزشک تشخیص انجام جراحی اسلیو برای بیماری با شاخص توده بدنی بالای 32 دهد نیز، می تواند از این روش برای برطرف کردن مشکل چاقی مفرط استفاده کند.

جراحی اسلیو معده

مهمترین مزایای جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده مزایای خاصی با خود به همراه دارد که از جمله مهمترین مزایای این جراحی باید به کاهش ابتلا به بیماری های خاص اشاره کنیم. می دانیم که چاقی به تنهایی می تواند مشکلات زیادی را برای بدن به همراه داشته باشد. از این رو افراد زیادی هستند که پس از افزایش وزن به بیماری های دیگری همچون دیابت، فشار خون بالا و … مبتلا می شوند.

از این رو این افراد با انجام جراحی اسلیو به راحتی قادر خواهند بود تمام مشکلات و بیماری ها را از بدن خود دور نمایند. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر جراحی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، می تواند مزایای لازم را به همراه داشته باشد. آقای دکتر علی امیر احمدی به عنوان بهترین جراح اسلیو معده، با تجربه بالایی که در زمینه انجام جراحی معده دارند، قادر هستند بهترین نتیجه را برای شما به بار آورند.

علاوه بر این مزیت، باید به کاهش وزن، کم بودن مدت زمان جراحی و ریکاوری، مقرون به صرفه بودن جراحی اسلیو نسبت به روش های دیگر، جراحی ایمن و مناسب برای لاغری و مزایای دیگر نیز اشاره کنیم. اسلیو معده می تواند به طور کامل روند زندگی بیمار را دستخوش تغییر و دگرگونی کند.

و مزایای دیگر این عمل

 • کاهش اشتها و کمتر شدن احساس گرسنگی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که برای فرد میفتد.
 • شما به سختی می‌توانید روشی را بیابید که هم سریع اتفاق بیفتد و هم با کمترین خطرات و عوارض باشد. این عمل به کاهش وزن سریع در عین حفظ سلامتی فرد کمک می‌کند.
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد که کمک می‌کند بیمار سریع‌تر سرپا شود.
 • چاقی بیماری‌های زیادی همراه خود دارد. با انجام این عمل و مراقبت‌های پس از آن کلیه این بیماری‌ها درمان می‌شوند.
 • کمترین عوارض را میان عمل‌های جراحی لاغری دارد. جز عمل‌های کم تهاجم محسوب می‌شود.
 • برای افراد با اضافه وزن بسیار بالا کاملا مناسب است. چون این افراد با رژِم‌های غذایی امکان کاهش وزن را ندارند.
 • نیازی به رژِم‌های سخت غذایی وجود ندارد. هرچند که باید یک سری اصول تغذیه‌ای را رعایت کنید.
 • دردهای زیادی بعد از جراحی تجربه نخواهید کرد.

و بسیاری از موارد ریز دیگر که کمک می‌کند تا شما بهترین تجربه جراحی لاغری را داشته باشد.

بیماری‌های قابل درمان با جراحی لاغری اسلیو

همانطور که گفته شد با انجام این عمل و رعایت اصول آن بسیاری از بیماری‌های مربوط به چاقی برطرف خواهد شد. در این قسمت می‌خواهیم آن‌ها را عنوان کنیم:

 • بیماری‌های مربوط به قلب
 • مشکلات فشار خون
 • مشکل کلسترول بالا
 • میگرن و سردردهای مربوط به اضافه وزن
 • کبد چرب
 • آپنه خواب که به دلیل مشکلات چاقی اتفاق میفتد.
 • افسردگی و مشکلات روحی که در اثر وجود اضافه وزن ایجاد شده است.
 • دردهای مزمن بدن
 • بیماری‌های مربوط به مفصل
 • و دیگر مواردی که پزشک پس از بررسی‌های لازم به وجود این بیماری‌ها بر اثر چاقی پی می‌برد.

پس از انجام این جراحی تحرک و فعالیت بدنی شما بیشتر می‌شود. با رضایت از خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید. در نتیجه روابط اجتماعی بهتری را تجربه خواهید کرد. همینطور زمانی که بیماری‌ها کاهش یابد طول عمر بیشتری خواهید داشت.

جراحی اسلیو معده

نحوه انجام جراحی اسلیو معده به چه صورت است

برای انجام جراحی اسلیو لازم است بیمار چند مرحله را طی کند. این جراحی به دلیل حساسیت بالایی که دارد نیاز به بیهوشی عمومی داشته و از روش های دیگر بیهوشی نمی توان برای آن استفاده کرد. پس از آن پزشک متخصص و بهترین جراح لاغری با ایجاد چند برش کوچک بر روی قسمت های مختلف شکم، ابزار لاپاراسکوپی را وارد بدن خواهد نمود.

جراحی اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی یکی از بهترین و کم خطرترین روش جراحی معده به شمار می رود. در این روش دوربین کوچکی وارد بدن شده و تمامی جزئیات جراحی را به نمایش می گذارد. پس از آن جراح تمامی اتصالات عصبی، عروقی، بافت های چربی، رباط ها و موارد دیگر را قطع کرده و بخشی از معده را از بدن جدا می کند.

این بخش از برش ایجاد شده بر روی شکم خارج شده و قسمت باقی مانده معده بخیه زده می شود. پزشک متخصصی که از مهارت بالایی برخوردار باشد تمامی این مراحل را با حساسیت و دقت بالایی انجام می دهد و نتیجه مناسب را به دست خواهد آورد. در نتیجه بیمار چند روز در بیمارستان باقی مانده و سپس دوران نقاهت او برای بهبود آغاز خواهد شد.

قبل از عمل

یکی از موارد مهم آماده سازی برای جراحی است. به همین دلیل اقدامات قبل از عمل لاپاراسکوپی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • رژیم توصیه شده توسط پزشک را رعایت کنید.
 • آزمایشات لازم جهت آماده سازی انجام شود.
 • نتایج آزمایش با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.
 • از مصرف دخانیات و الکل خودداری نمایید.
 • در صورتی که دارویی مصرف می‌کنید با پزشک خود هماهنگ کنید. شاید نیاز باشد آن داروها برای چند روزی قطع شوند.
 • جهت کاهش استرس با پزشک خود صحبت کنید و تصورات اشتباه را از ذهن خود دور نمایید.
 • از دوره نقاهت آگاهی کامل داشته باشید.

روند عمل جراحی

هنگام عمل به روش لاپاراسکوپی مراحل زیر گذرانده می‌شود:

 • ابتدا فرد به صورت کامل بیهوش می‌شود.
 • روی شکم شکاف کوچکی ایجاد می‌شود.
 • دوربین لاپاراسکوپ وارد محل مورد نظر می‌شود تا پزشک به صورت کامل اشراف داشته باشد.
 • از طریق تجهیزات لازم معده برش داده می‌شود.
 • قسمت اضافی معده خارج می‌شود.
 • قسمت باقی مانده از معده بسته می‌شود.
 • معده توسط پزشک متخصص بررسی می‌شود که نشتی نداشته باشد.
 • در نهایت دوربین و تجهیزات خارج و برش‌ها بخیه می‌شود.

دوران پس از عمل جراحی

بعد از جراحی فرد به بخش ریکاوری منتقل می‌شود. پس از هوشیاری کامل به بخش منتقل می‌شود.

 • بیمار یک شب تحت مراقبت‌های ویژه بستری می‌شود.
 • در منزل باید از رژیم‌های توصیه شده توسط پزشک پیروی کند.
 • همینطور داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نماید.

جراحی اسلیو معده

هزینه عمل جراحی اسلیو معده یا گاسترکتومی آستینی

مسئله مهم دیگر قبل از انجام این عمل اطلاع از هزینه‌های آن است. قبل از اعلام هزینه و قسمت باید جراح، مکان انجام عمل و نوع بیمه مشخص شود. با توجه به این موارد و دیگر هزینه‌های جانبی، مبلغ کلی تعیین خواهد شد.
اما برای دریافت قیمت تقریبی می‌توانید با کادر درمان حاضر در کلینیک دکتر علی امیراحمدی از طریق شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. با توجه به شرایط شما هزینه‌ها به صورت حدودی اعلام خواهد شد.
هر چند که بهترین گزینه، معاینه حضوری توسط پزشک متخصص و مشخص شدن شرایط شما است. پس از آن اعلام هزینه مقدور خواهد شد. همچنین شما باید هزینه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • تجهیزات و امکانات استفاده شده در عمل جراحی
 • هزینه جراحی پزشک
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه‌های مربوط به آزمایشگاه و تصویربرداری‌های لازم
 • هزینه معاینه‌های حضوری توسط متخصص
 • و…

اگر قصد جراحی اسلیو معده نزد بهترین متخصص و در بهترین کلینیک را دارید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
برچسب ها:
[xyz-ips snippet="tags"]
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.
تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی