Dr Ali AmirAhmadi Dr Ali AmirAhmadi
021 8888 4006
مزایا و معایب عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده

مزایا و معایب عمل اسلیو معده

19 دی 98

عمل اسلیو معده یک عمل لاغری بسیار موثر برای کاهش وزن دائمی در افرادی است که با چاقی مفرط مواجه هستند. کسانی که زیر تیغ این جراحی می‌روند خیلی سریع تر از سایر عمل های لاغری دیگر اضافه وزن خود را از دست می‌دهند. افرادی که با این عمل لاغر شده اند به طرز چشمگیری با بهبود مشکلاتی مثل فشار خون بالا، دیابت، دیس لیپیدمی، آپنه خواب و… مواجه بوده اند. شما در این مقاله با برخی از مزایا و معایب عمل اسلیو معده بیشتر آشنا خواهید شد.

جوانب مثب و مزایای عمل اسلیو معده

دوره نقاهت و بهبودی سریع (یکی از بزرگترین مزایای عمل اسلیو معده )

این عمل با شیوه لاپاراسکوپی انجام می‌شود (با افتخار). از مزایای انجام عمل لاغری با این شیوه می‌توان به کاهش اندازه برش جراحی، کاهش خونریزی، کاهش مدت زمان بیهوشی، کاهش عوارض حین عمل، کاهش عوارض بعد از عمل، ریکاوری سریعتر و صد البته دوره نقاهت بسیار بی دردسر و سریع اشاره کرد. بیشتر بیماران 72 ساعت بعد از این عمل ترخیص می شوند. بنابراین در این شرایط ما از بروز عوارضی مثل ترومبوز ورید عمقی که با بیحرکت ماندن در طولانی مدت ایحاد میشود جلوگیری خواهیم کرد.

کاهش وزن زیاد

عمل اسلیو یکی از اعمال جراحی لاغری است که در مقایسه با سایر روش های لاغری  ظرف مدت زمان کمتری بیشترین کاهش وزن را برای بیماران چاق به همراه می آورد. متوسط ​​کاهش وزن پیش بینی شده در 12 ماه بعد از عمل حدود 5/56 درصد از وزن اضافی است. و این عاااالی است.

عمل اسلیو معده

کاهش احتمال سوء تغذیه یا سوء جذب

معمولا سوء تغذیه را نمی‌توان جزء عوارض این عمل دانست. زیرا کار جذب مواد غذایی بر عهده روده است و معده در عمل کار جذب آنچنانی انجام نمیدهد. ما در عمل اسلیو معده تنها با معده سروکار داریم و به هیچ عنوان هیچ کاری به روده نداریم. این یعنی ما به دنبال کاهش جذب نیستیم. بنابراین در مقایسه با سایر عمل های جراحی لاغری، بیمارانی که اسلیو معده انجام میدهند، احتمال بسیار کمی دارد که با سوء تغذیه یا سوء جذب مواجه شوند. این یعنی شخص هزینه کمتری برای تهیه و خرید مکمل های غذایی پرداخت میکند. بنابراین یکی از مزایای عمل اسلیو معده کاهش هزینه ها بعد از عمل است.

نکته:

اگر کسی عمل جراحی اسلیو انجام داده و به شما می‌گوید که سوء جذب دارم، بدانید که ایراد کار از خودش است. زیرا قطعا به رژیم غذایی که جراح لاغری توصیه کرده عمل نکرده است و از مواد غذای ممنوعه نوش جان کرده!!!

کاهش احتمال ابتلا به سندروم دامپینگ

سندروم دامپینگ به مجموعه ای از علایم گوارشی ناخوشایند مثل تهوع، استفراغ، گرفتگی شکمی، تعریق، لرزش، اسهال، نفخ و … گفته می شود که بیشتر به دنبال تحریک روده اتفاق می افتد. ما در عمل جراحی اسلیو معده کاری به روده نداریم. اما در عملی مثل بای پس روده یا بای پس معده ما روده را دستکاری میکنیم. این یعنی در اسلیو احتمال بروز سندورم دامپینگ کاهش پیدا میکند.

عمل اسلیو معده دست جراح را برای روز مبادا باز میگذارد!

این عمل به راحتی 70 درصد اضافه وزن شما یا حتی بیشتر از آن را از بین می برد. اما در برخی افراد ممکن است آنچنان که باید کاهش وزن صورت نگیرد. اگر چنین شد، دست جراح باز است که برای کمک به شما و کاهش وزن قطعی یک عمل لاغری دیگر مثل بای پس روده انجام دهد.

جوانب منفی و معایب عمل اسلیو معده

کش آمدن معده

شما باید بعد از عمل لاغری حتما و حتما و حتما از رژیم غذایی که جراح لاغری برای شما در نظر گرفته است پیروی کنید. اگر مطابق این رژیم عمل نکنید و رو به خوردن غذاهای مضر و ممنوعه بیاورید، یا خدای ناکرده بیش از حد بخورید، معده می تواند کش بیایید. فراموش نکنیم که بخشی از معده از جنس عضله است و این عضله میتواند کش بیاید. اگر چنین اتفاقی بی افتد میزان وزنی که باید کم کنید را کم نمیکنید. اگر اگر اگر احیانا معده شما بیش از اندازه کش بیاید احتمالا دوباره نیاز به عمل اسلیو پیدا خواهید کرد.

عمل اسلیو معده

نشت غذا و مایعات از معده (یکی از بدترین معایب عمل اسلیو معده)

عمل اسلیو به این شکل است که بخش اعظم معده از طریق عمل جراحی برداشته می‌شود. بعد از اینکه بخش برداشته شده از شکم خارج شد، تنها اسلیو باقی میماند. (اسلیو همان بخش باقی مانده معده است). اسلیو باز است و باید به هم دوخته شود. در موارد نادر این امکان وجود دارد که این بخش به درستی بخیه نشود. یا بعدها به دلیل مسائلی که مربوط به بیمار است کمی باز شود و مواد غذایی یا مایعات از آن نشت کنند.

اگرچه احتمال بروز این عارضه بین 3 تا 4 درصد است، اما در صورت عدم تشخیص سریع و درمان  اورژانسی، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. بیشترین نشت معده در طی 3 روز اول بعد از عمل اسلیو رخ میدهد. البته در برخی موارد ممکن است حتی پس از گذشت یک ماه از عمل همچنان چنین عارضه ای رخ دهد. برای اصلاح این عارضه، اغلب جراحی دیگری لازم است.

سوزش سر دل

افراد چاقی که در حالت عادی سوزش سر دل را تجربه می‌کنند بهتر است از خیر عمل جراحی اسلیو معده بگذرند و یک عمل لاغری دیگر انجام دهند. زیرا یکی از عوارض این عمل سوزش سر دل است. یعنی کسی که حتی سوزش سر دل نداشته، بعد از این عمل ممکن است دچار آن شود. و کسانی که سوزش سر دل دارند، بعد از عمل متوجه میشوند که این سوزش تشدید پیدا میکند و حتی بدتر هم میشود.

(سوزش سر دل یعنی اسید و محتویات معده به سمت مری برمیگردند و باعث بروز حالتی شبیه سوختن در قفسه سینه یا بالای شکم میشود)

برگشت ناپذیر بودن

برخی از روش های لاغری مثل عمل بالون معده برگشت پذیر هستند. به این معنی که بالون یک روزی گذاشته میشود و یک روز دیگر برداشته میشود بدون اینکه ما روده یا معده را دستکاری کنیم یا آن ها را برش دهیم و خارج کنیم. اما عمل اسلیو برگشت ناپذیر است. یعنی وقتی بخشی از معده برداشته شد دیگر باید برای همیشه از آن بخش خداحافظی کرد زیرا دیگر نمیتوان معده را به حالت سابق بازگرداند.

عمل اسلیو معده

ریزش مو

ریزش مو بعد از عمل جراحی اسلیو معده در 41٪ افراد رخ می دهد. با این حال ریزش مو گذرا است و 6 تا 9 ماه بعد از انجام عمل متوقف میشود. خبر خوب این است که میتوان با دنبال کردن راه کارهایی مانند مصرف مکمل های غذایی از ریزش مو بعد از عمل پیشگیری کرد.

حرف آخر

عمل اسلیو معده مانند هر عمل لاغری دیگر مزایا و معایبی دارد. هرچند که خالی از عوارض نیست اما فواید اسلیو به نظر می رسد بسیار بیشتر از عوارض آن است. اگر به خاطر ترس از بروز عوارض اسلیو جرات نمی کنید این عمل را انجام دهید، باید بگوییم که شما میتوانید با انتخاب جراح لاغری خوب و بهره گیری از توصیه ها او بعد از عمل، این عوارض را به حداقل برسانید. اگر از چاقی مفرط رنج میبرید و میخواهید این عمل را انجام دهید، میتوانید از طریق این لینک برای مشاوره و دریافت نوبت اقدام کنید و اگر سوال خاصی درباره این عمل و سایر عمل های لاغری دارید از طریق این لینک اقدام به طرح پرسش کنید تا دکتر امیراحمدی به سوالات شما پاسخ دهند.

از دکتر بپرسید

Dr Ali AmirAhmadi
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

Dr Ali AmirAhmadi
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.