دكتر علي امير احمدي دكتر علي امير احمدي
021 8888 4006
متخصص جراح لاغری کیست و چگونه چاقی را درمان میکند؟
جراح لاغری

متخصص جراح لاغری کیست و چگونه چاقی را درمان میکند؟

29 آذر 98

راه‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد و کسانی که از اضافه وزن شدید رنج برده و چاق هستند، معمولا دست به هرکاری می‌زنند و هر راهی را امتحان میکنند تا مقداری از وزن و توده چربی خود را کاهش دهند. متاسفانه همه راه های کاهش وزن جواب نمی‌دهد و در اغلب موارد به نتیجه نمی‌رسند یا نهایتا تنها چند کیلو از وزن افراد چاق را کاهش می‌دهند. افرادی که با این مشکل مواجه هستند به دنبال راهی میگردند که بتوانند وزن خود را کاهش دهند. و به نظر می‌رسد که بهترین راه برای رسیدن به وزن ایده آل و خلاص شدن از شر چاقی و بیماری های آن، انجام عمل لاغری است. اما واقعا انجام این کار به دست چه کسی صورت میگیرد؟ و چه کسی می‌تواند ما را از این معضل بزرگ رهایی ببخشید؟  به صورت کوتاه جواب جراح لاغری است. اما اینکه این شخص کیست و به افراد چاق چه کمکی میکند را در این مقاله بخوانید.

جراح لاغری کیست و به چه پزشکی جراح لاغری گفته می‌شود؟

اگر بخواهیم خیلی سریع و خلاصه تعریفی از جراح لاغری ارائه دهیم باید بگوییم که این جراح در واقع پزشک متخصصی است که با گذراندن دوره های تخصصی باریاتریک و چاقی و با انجام عمل جراحی تهاجمی، به کاهش وزن طولانی مدت یا دائمی افرادی که مشکل چاقی مفرط دارند کمک می‌کند.

این جراح میتواند به کسانی که نتوانسته اند با سایر روش های لاغری به وزن ایده آل خود برسند کمک کرده و در طولانی مدت و یا حتی دائمی وزن آن ها را کم کند. برای معرفی این متخصص در اصل باید واژه متخصص چاقی را بکار برد، اما به دلیل اینکه در میان عموم مردم این پزشک جراح با نام متخصص لاغری شناخته میشود ما نیز در این مقاله برای معرفی این جراح از اصطلاح اول استفاده میکنیم.

جراحی لاغری نوعی درمان است و متخصص لاغری یک درمانگر متخصص

برخلاف تصور بسیاری از افراد، انجام عمل جراحی به منظور کاهش وزن، عمل زیبایی نیست و یک پروسه درمانی است. این جمله را تنها کسانی درک میکنند که از اضافه وزن و چاقی رنج میبرند. زیرا این اشخاص بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و سایر مشکلات مرتبط با چاقی هستند. بنابراین این افراد باید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها حتما به فکر راه چاره ای باشند. و بهترین انتخاب برای رهایی از وضعیت کسانی که اضافه وزن شدید دارند مراجعه به یک متخصص لاغری است تا با مناسب ترین روش ها به سلامتی و وزن ایده آل برسند.

متخصص لاغری چگونه به لاغر شدن شما کمک میکند؟

این پزشک متخصص دو هدف زیر را با کمک تکنیک های جراحی دنبال میکند:

  • کاهش ورود مواد غذایی به سیستم گوارش:  برای رسیدن به این هدف جراح بخشی از حجم معده را کاهش میدهد. در نتیجه اگر معده حجم کمی داشته باشد مقدار مواد غذایی که میتوانند وارد معده شود به شدت کم میشود و شخص خیلی زود سیر میشود. در نهایت وقتی کالری دریافتی کم شود شخص اضافه وزن خود را از دست میدهد.
  • کاهش میزان جذب مواد غذایی در سطوح کانال گوارشی:  جراح برای دستیابی به این هدف طول بخش هایی از دستگاه گوارش را کاهش میدهد. برای مثال بخشی از روده ها کوتاه میشود و یا دور زده میشود تا سطح جذب مواد غذایی کاهش پیدا کند. درنتیجه اگر جذب کمتر باشد، شخص به راحتی لاغر میشود.

جراح از چه تکنیک هایی جراحی برای کاهش وزن استفاده میکند

کسی که متقاضی کاهش وزن با روش جراحی است باید ابتدا به یک متخصص جراح لاغری مراجعه کند. این پزشک با دقت و با در نظر گرفتن وضعیت شخص او را ارزیابی کرده و تعدادی آزمایش درخواست میدهد. بعد از اینکه ارزیابی دقیق صورت گرفت و نتیجه آزمایش ها به جراح رسید او بهترین روش لاغری را بر اساس وضعیت شخص توصیه میکند.  جراح با روش های مختلفی اقدام به کاهش وزن میکند که چند مورد از مهمترین و رایجترین این روش های جراحی عبارتند زا:

  • روکس-اِن وای یا بای‌‎پٍس معده
  • بالون  معده
  • اسلیو گاسترکتومی معده
  • دئودنال سوییچ همراه با جابجایی بیوپانکراتیک
  • باندینگ معده

جراح لاغری

نکته: همه روش های ذکر شده به روش لاپاراسکوپی انجام میشوند. که چند مورد از آن ها در ادامه توضیح داده شده است.

عمل جراحی لاغری روکس-اِن-وای  یا بای‌پَس معده

افرادی که چاق هستند معمولا دارای معده های بزرگ و حجیمی هستند که گنجایش بالایی دارد. معده این اشخاص قادر است طی هر وعده غذایی حجم بالایی از مواد غذایی را در خود جای دهد. در تکنیک بای‌پس معده جراح لاغری تلاش میکند که حجم معده این افراد را کاهش دهد و تنها بخش کوچکی از معده را باقی خواهد گذاشت. به زبانی ساده‌تر، جراح لاغری فضای معده را چندین برابر کاهش میدهد تا شخص خیلی زود سیر شود و نتواند بیش از حد غذا بخورد.

حلقه یا باندینگ معده

باندینگ معده از رایجترین روش های کاهش حجم معده است که قادر است در طولانی مدت باعث کاهش وزن در افرادی شود که با چاقی مواجه هستند. جراح در این روش یک حلقه مخصوص را به روش لاپاراسکوپی به بخش فوقانی معده متصل میکند. بعد از انجام عمل، شخص بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری میکند و دیگر تمایلی به مصرف غذای بیشتری از خود نشان نمیدهد. در این روش هرچند که میزان غذای مصرف شده کاهش میابد اما میزان کالری دریافتی کاهش نمیابد چون تمام معده و ساختارهای گوارشی بدون دستکاری یا برداشته شدن همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

اسلیو معده

به نظر میرسد یکی از رایجترین روش های لاغری و خلاص شدن از شر چاقی عمل اسلیو معده باشد. جراح لاغری در این روش بخش اعظمی از حجم معده را برمیدارد و عملا معده برای همیشه کوچک میشود (تقریبا شبیه شکل موز میشود). متخصصان و جراحان لاغری معمولا این روش را به کسانی توصیه میکنند که با هیچ کدام از روش های لاغری نتوانسته اند اضافه وزن خود را کاهش دهند. در این روش تنها معده دستکاری میشود و بافت روده ها هیچ آسیبی نمیبیند یا دستکاری نمیشود. بنابریان جذب مواد غذایی از طریق روده همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

دئودنال سوییچ  یا بای‌پس روده

جراح لاغری مشابه عمل جراحی اسلیو معده، در این تکنیک جراحی نیز بخش هایی از بافت معده را برداشته و از بدن شخص خارج میکند. بعد از آن بخش باقی‌مانده معده توسط جراح به روده ها وصل میشود. در این تکنیک جراحی لاغری بیشتر مواد غذایی مصرف شده وارد روده ها میشود که شخص را در دراز مدت به وزن ایده آل نزدیک میکند.

از دکتر بپرسید

دكتر علي امير احمدي
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

دكتر علي امير احمدي
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.