دكتر علي امير احمدي دكتر علي امير احمدي
021 8888 4006
حلقه معده یا عمل جراحی باندینگ چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟
حلقه معده

حلقه معده یا عمل جراحی باندینگ چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟

24 آذر 98

حلقه معده یا باندینگ آن (در انگلیسی: gastric banding) به نوعی پروسه درمانی-جراحی گفته می‌شود که برای کاهش وزن موثر یا از بین بردن چاقی از آن استفاده می‌شود. در این روش بخشی از حجم معده برای دریافت غذا کاسته می‌شود. به این شکل که پس از آنکه شخص مقداری غذا خورد، به سرعت با سیری مواجه شده و به این صورت با کاهش دریافت غذا کم کم لاغر می‌شود. باندینگ معده از جمله روش های تهاجمی است که توسط متخصص لاغری (باریاتریک) و اغلب تحت لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

نحوه انجام حلقه معده یا عمل جراحی باندینگ معده در اتاق‌عمل

برای انجام این عمل پس از آنکه توسط متخصص و جراح لاغری مورد ارزیابی قرار گرفتید، باید توسط متخصص بیهوشی برای عمل آماده شوید. عمل حلقه گذاری معده معمولا در کلینیک های تخصصی، مراکز جراحی محدود با امکانات مورد نیاز و بیمارستان ها قابل انجام است. این پروسه معمولا سرپایی است و در همان روز پس از عمل می‌توانید از بیمارستان مرخص شده و با خانه بروید. همانطور که در مقدمه نیز گفته شد، باندینگ معده با کمک لاپاراسکوپی انجام میشود. در این عمل جراح لاغری برش های نسبتا کوچکی بر روی بخش هایی از شکم ایجاد کرده، سپس از طریق تعدادی ابزار جراحی مخصوص لاپاراسکوپی، اقدام به اتصال حلقه معده در بخشی از معده بیمار می کند.

باندینگ معده جزء عمل هایی است که نیازمند مدت زمات زیادی نیست و معمولا بین نیم تا 1 ساعت به طول می انجامد. بیمار برای انجام این عمل باید ناشتا باشد. و از شب قبل از عمل چیزی نخورده باشد. زیرا اگر معده خالی نباشد نمی‌توان این عمل را انجام داد. به طور معمول کسانی که عمل حلقه معده انجام داده اند، بعد از گذشت 2 روز از دوره نقاهت میتوانند به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند. آن ها پس از گذشت 1 هفته میتوانند به راحتی و بدون مشکل تمام کارهای خود را از سر بگیرند مشروط بر اینکه از انجام ورزش و فعالیت های سنگین اجتناب کنند.

حلقه معده

بعد از حلقه گذری معده باید چه غذاهایی بخوریم؟

 • به طور معمول باید تا چند روز بعد از عمل لاپاراسکوپی باندینگ معده تنها رژیم غذایی آبکی همراه با آب زیاد بنوشید.
 • روند مصرف این رژیم غذایی باید تا 1 ماه (نزدیک 4 هفته) ادامه داشته باشد و در این مدت میتوانید از سبزیجات و لبنیاتی مانند ماست نیز تغذیه کنید.
 • حدودا از هفته 4 تا هفته ششم میتوانید مصرف غذاهای نرم را شروع کنید.
 • و در نهایت بعد از گذشت 6 هفته از عمل جراحی حلقه گذاری معده میتوانید یک رژیم غذایی معمولی میل کنید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام حلقه معده یا عمل باندینگ معده هستند؟

عمل حلقه گذاری معده برای هر شخصی قابل انجام نیست و معمولا به این شرط انجام میشود که شخص با چاقی مفرط یا اضافه وزن زیاد مواجه باشد. اگر شخصی دچار اضافه وزن زیاد باشد و شاخص توده بدنی اش 30 یا بیشتر از آن باشد و با روش های دیگر نتوانسته باشد لاغر شود، میتواند به راحتی تحت عمل این عمل جراحی قرار بگیرد.

حلقه معده

افراد زیر کاندید مناسبی برای انجام این عمل نیستند و بهتر است از خیر این روش بگذرند:

 • کسانی که اعتیاد سنگینی به مصرف مواد مخدر و  سوء مصرف مشروبات الکلی دارند.
 • آن دسته از افرادی که دارای مشکل و بیماری روانپزشکی هستند و قادر به کنترل شرایط خود نیستند
 • و در نهایت کسانی که درک درستی از جوانب مثبت و منفی و نتایج درمان ندارند یا نمیتوانند به توصیه های متخصص و جراح لاغری عمل کنند. (مثلا سبک زندگی و رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح لاغری را در نظر نمیگیرند)

عمل جراحی حلقه معده چه فوایدی دارد؟

انجام حلقه معده با کمک ابزار لاپاراسکوپی میتواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • کاهش وزن موثر در طولانی مدت
 • کوتاه بودن دوره نقاهت و بهبودی
 • به دلیل کم تهاجم بودن عمل، امکان ابتلا به عفونت، فتق و یا جای زخم پس از عمل بسیار پایین است.
 • با کمک این روش میتوان احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از چاقی مفرط مثل دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و سایر اختلالاتی مثل بی اختیاری ادراری را کاهش پیدا داد.
 • از آنجایی که بافت معده برداشته نمیشود، جذب مواد مغذی نیز با مشکل مواجه نخواهد شد.
 • پس از انجام عمل سطح کیفیت زندگی بیشتر میشود.
 • با توجه به اینکه حلقه قابلیت تنظیم دارد میتوان با تنگ و شل شدن دارد آن راحتی بیمار را بالا برد.

نکته:

طبق برآودها و نتایج مطالعات مشخص شده که با کمک حلقه گذاری معده میتوان حدود 40 تا 50 درصد اضافه وزن و چاقی را مشروط بر رعایت نکات توصیه شده توسط جراح لاغری، از میان برداشت.

عمل جراحی حلقه معده چه خطراتی دارد؟

هرچند که این عمل لاپاراسکوپی خطرات زیادی ندارد و اگر توسط جراح لاغری خوبی انجام شود عوارض به حداقل میرسد، اما این امکان وجود دارد که خطراتی متوجه برخی از افرادی که قصد انجام آن را دارند باشد. تعدادی از این خطرات یا عوارض عبارتند از:

 • از آنجایی که شخص تحت بیهوشی قرار میگیرد این امکان وجود دارد که نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت نشان دهد. در برخی موارد بسیار نادر ممکن است در بیمار با واکنش های خفیف آلرژیک، اختلال تنفسی، لخته شدن خون و آمبولی ریوی مواجه شود.
 • در این روش جراحی امکان دارد پروسه کاهش وزن کمی طولانی تر باشد.
 • از آنجایی که حلقه معده نوعی وسیله کاشتنی بیگانه است ممکن است سیستم ایمنی به آن واکنش نشان دهد و یا باعث آسیب فیزیکی به بافت معده شود.
 • اگر پورت معده از موضع خودش جابجا شود احتمالا باید برای حل مشکل دوباره تحت عمل قرار بگیرید.

سایر عوارض عبارتند از:

 • التهاب معده
 • احساس سوزش سر دل
 • ایجاد زخم معده
 • بروز عفونت پس از عمل
 • سوء هاضمه و دشواری در گوارش

آیا گزینه های جایگزین دیگری برای عمل جراحی باندینگ معده وجود دارد؟

پاسخ کوتاه بله است. روش های زیادی برای خلاص شدن از شر چاقی وجود دارد که میتوانند بدون بازگشت اضافه وزن شما را از بین ببرند. روش های دیگر نیز معمول به روش لاپاراسکوپی انجام میشود و نسبتا بیخطر هستند. سایر عمل های جراحی لاغری که میتوانند به کاهش وزن شما کمک کنند عبارتند از:

عمل لاغری بای‌پس معده (روکس اِن-وای)

در این روش جراحی اندازه معده بیمار کاهش پیدا می کند سپس مستقیما به بخشی از روده باریک متصل میشود. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با توجه به کاهش حجم معده معمولا دریافت و جذب مواد مغذی نیز ممکن است کاهش پیدا کند. یکی از معایب این روش کاهش میزان آنزیم های روده است.

اسلیو معده

اسلیو معده یکی از روش های بسیار پرطرفدار است و طی این عمل؛ جراح لاغری حدود 80 درصد از حجم معده را برمیدارد. در این روش میزان جذب مواد غذایی به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکند.

حلقه معده

بای پس روده یا دئودنال سوئیچ

این عمل نیز به روش لاپاراسکوپی و به دو صورت مختلف انجام می شود و به طور مشابه باعث کاهش چذب مواد غذایی و درنتیجه لاغری میشود.

نکته:

همه روش های بالا اغلب تاثیرگذاری بسیار بیشتری نسبتا به حلقه معده یا حلقه گذاری معده دارند و تاثیرات آن ها میتواند دائمی و بدون بازگشت باشد. اما برای اینکه بهترین روش را برای لاغری خود انتخاب کنید، بهتر است که به نزد یک متخصص و جراح لاغری مراجعه کرده تا او شما را تحت ارزیابی قرار داده و به بهترین روش چاقی شما را از میان بردارد.

 

از دکتر بپرسید

دكتر علي امير احمدي
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

دكتر علي امير احمدي
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.