Dr Ali AmirAhmadi Dr Ali AmirAhmadi
021 8888 4006
ارتباط عجیب و باورنکردنی چاقی با انواع بیماری ها
عوارض چاقی

ارتباط عجیب و باورنکردنی چاقی با انواع بیماری ها

19 آذر 98

متخصصان می‌گویند که اگر شخصی 20 درصد بیشتر از وزن طبیعی و سالم خودش اضافه وزن داشته باشد، آن شخص چاق است و چاقی او میتواند برای سلامتی اش مضر باشد. چاقی مشکلات زیادی برای انسان ایجاد میکند و میتواند حتی جان اشخاص را به خطر بی اندازد. البته افرادی که چاق هستند همه ی این مشکلات را ندارند. اما اگر یکی از اعضای خانواده شما سابقه این بیماری ها را داشته باشند احتمال مبتلا شدن شما بیشتر می شود. در این مقاله با تعدادی از عوارض چاقی‌ بیش از حد آشنا خواهید شد.

بیماری های قلبی-عروقی

احتمالا بیشتر افراد اطرافتان که با اضافه وزن مواجه هستند از فشار خون و کلسترول بالا رنج میبرند. هر دو مورد ذکر شده میتوانند خطر ابتلا به انواع بیماری های قلب-عروقی را در آن ها افزایش دهند و چه بسا در درازمدت به سکته قلبی نیز دچار میشوند. متخصصان تخمین میزنند که تلاش برای کاهش وزن و از دست دادن حتی 5 درصد از اضافه وزن میتواند تا حد چشمگیری احتمالا ابتلا به سکته قلبی را کاهش میدهد.

 

عوارض چاقی

دیابت مخصوصا از نوع دو

طبق آمار بیشتر اشخاصی که دیابت دارند (مخصوصا نوع دوم) چاق هستند یا به نوعی اضافه وزن دارند. برای پیشگیری از ابتلا به این دیابت، بهتر است یک رژیم غذایی متعادل را با ورزش منطم در برنامه روزانه خود بگنجانید و به خواب خود اهمیت بیشتری بدهید. اگرچه به این دیابت مبتلا هستید علاوه بر موارد بالا به طور مداوم سطح قند خون خود را مدیریت کنید.

انواع سرطان ها

طبق نتایج تحقیقات مختلف، بروز سرطان در برخی از ارگان ها و اندام ها با چاقی و اضافه وزن ارتباط دارد. برای مثال سرطان بخش های زیر بی ارتباط با چاقی نیست:

 • روده
 • معده
 • مری
 • سینه (مخصوصا با ورود به دوره یائسگی)
 • رحم (البته بخش داخلی آن یعنی آندومتر)
 • کلیه ها
 • حتی نتیجه برخی مطالعات چاقی را با احتمال ابتلا به سطان های تخمدان و پانکراس (لوزالمعده) مرتبط میدانند).

اختلالات، مشکلات و بیماری های مربوط به کیسه‌صفرا

مشکلات و عوارض چاقی یکی دوتا نیست و بخش های مختلف بدن را درگیر خود میکند. یکی دیگر از ارگان هایی که تحت تاثیر چاقی میتواند آسیب ببیند کیسه صفرا است. این کیسه میتواند در افرا چاق دچار عفونت شده و یا حتی سنگ سازی کند. از آنجایی که کاهش وزن زیاد و یا در مدت کم میتواند خطر افزایش بیماری لوزالمعده و ساخته شدن سنگ در مجاری آن را بالا ببرد، بهتر است برای کاهش وزن حتما به متخصص لاغری مراجعه کنید.

عوارض چاقی

استئوآرتریت

این بیماری مربوط به مفصلهای بدن است و اغلب مفاصل زانو، ران و کمر را درگیر خود میکند. کسانی که چاق هستند به دلیل سنگین بودن و اضافه وزن بالا، فشار زیادی را بر این مفصل وارد میکنند. رویه های و سطوح مفصلی که از غضروف ساخته شده اند تحت این فشار به مرور زمان ساییده شده و حتی از بین میروند. برای پیشگیری از بروز چنین وضعیتی حتما باید وزن خود را در محدوده سالمی نگه دارید.

نقرس

این بیماری سطوح مفصلی را درگیر کرده و موجب افزایش سطح فاکتوری به نام اسید اوریک در خون شخص مبتلا میشود. مقادیر اضافی و افزایش یافته اسید اوریک به مرور زمان می تواند به شکل موار ریز کریستال‌مانندی در داخل ساختارهای مفصلی (داخل مفصل) رسوب کند. این عارضه غالبا در افراد چاق بیشتر دیده میشود و شایعتر است. و معمولا هرچه وزن افراد بالاتر برود، احتمالا ابتلا به نقرس نیز بیشتر میشود. اگر دچار اضافه وزن هستید برای پیشگیری از ابتلا به این مشکل حتما با متخصص چاقی مشورت کنید.

آپنه‌خواب

یکی از عوارض چاقی این بیماریاست که به عنوان یکی از مشکلات و اختلالات خواب در نظر گرفته میشود . آپنه خواب به حالتی گفته میشود که شخص مبتلا، برای مدت کوتاهی در خواب نمیتواند تنفس کند و نفسش متوقف میشود. این بیماری میتواند باعث کسل و خواب آلوده شدن شخص در طی روز و هنگام بیداری شود. علاوه بر این، احتمال ابتلاء به بیماری های قلبی-عروقی در کسانی که آپنه دارند بالا است. متخصصان توصیه می‌کنند برای که بهبود آپنه خواب، با چاقی خود مبارزه کرده و اضافه وزن خود را از میان بردارید.

سندروم‌متابولیک

سندروم متابولیک یکی دیگر از  عوارض چاقی است که با چاقی و کاهش تحرک ارتباط بسیار بسیار نزدیکی دارد. این سندروم اشاره به مجموعه ای از شرایط و مشکلات دارد که دست در دست هم احتمال ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی مثل سکته قلبی و بیماری های دیگری مثل دیابت را افزایش میدهند. مشکلاتی که در کنار هم میتوانند باعث بروز و شکل گیری بیماری های ذکر شده شوند عبارتند از:

 • هیپرتانسیون یا افزایش فشار خون یا قشار خون بالا
 • افزایش کنترل نشده سطح قند خون
 • افزایش توده چربی بدن (مخصوصا در بخش شکم)
 • افزایش سطح کلسترل بد خون
 • و …

نکته:

زمانی می‌گوییم کسی سندروم متابولیک دارد که مجموع مشکلات بالا را با هم داشته باشد و ابتلاء یک شخص به یکی از موارد بالا تنها عامل خطری برای سایر مشکلات خواهد بود.

 

تاثیرات روحی و روانی چاقی بر افراد

چاقی و اضافه وزن علاوه بر اثرگذاشتن بر جسم افراد، بر روی مسائل روانشناختی نیز تاثیرگذار است.

عوارض چاقی

برای مثال در جوامعی و فرهنگ هایی که لاغر بودن (یا قلمی بود) زیبایی قلمداد میشود کسانی که از اضافه وزن مفرط رنج میبرند قطعا زیبا نیستند. نگاه دیگران و قضاوت های افراد در این جوامع ممکن است آزاردهنده باشد و شخصی که دچار چاقی است سرخورده و ناامید میشود. با توجه به این مشکلات، اصلا دور از انتظار نیست که چنین افرادی گوشه گیر شده و تمایلی به برقراری ارتباط با افراد دیگر ازخود نشان ندهند. و این خود یک فاجعه دیگر است.

از دکتر بپرسید

Dr Ali AmirAhmadi
فرم طرح سوال از دکتر امیراحمدی
سوال از پزشک - Fa
 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر رسایی بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
Maximum upload size: 268.44MB
برو پایین

نظر بدهید

Dr Ali AmirAhmadi
نظر خود را ارسال کنید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.