تفاوت بین بای پس و مینی بای پس

اصلی‌ترین تفاوت‌ها بین جراحی لاغری بای پس معده و مینی بای پس

انتخاب یک روش مناسب برای جراحی لاغری بر نتیجه عمل شما بسیار تاثیرگذار است. آگاهی از روش‌های مختلف به شما آگاهی می‌بخشد تا بتوانید تصمیمی به دور از پشیمانی برای خود رقم بزنید. در این مقاله برای آگاهی بیشترِ شما قصد داریم به سراغ یکی از موضوعات کاربردی یعنی تفاوت بین عمل‌های بای پس معده و مینی بای پس برویم. مطالعه این تفاوت‌ها شما را یاری می‌دهد تا درباره جراحی لاغری خود به دید واقعی‌تر و درست‌تری دست یابید.

جراحی لاغری از طریق بای پس معده

در عمل بای پس، معده به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود و در قسمت کوچکتر معده، غذا نگه‌داری می‌شود. روده نیز در این جراحی لاغری تغییر می‌کند یعنی طول آن کاهش می‌یابد و فعالیت آن به گونه‌ای می‌شود تا موادغذایی به میزان کمتری جذب شود. در بای پس معده از طریق دو نقطه، معده کوچک و جدید را به روده متصل می‌کنند.

هر فردی که از طریق بای پس معده تحت عمل چاقی قرار می‌گیرد به دلیل کاهش جذب موادغذایی و کالری طی گذشت یک سال بین 60 تا 80 درصد وزن خود را از دست می‌دهد.

عمل بای پس معده از طریق دو روش جراحی باز و لاپاروسکوپی قابل انجام است. در صورتی که شرایط جراحی لاپاروسکوپی را داشتید، بهتر است از این روش برای جراحی لاغری خود استفاده کنید.

فرایند جراحی لاغری با روش مینی بای پس

عمل مینی بای پس از جهاتی شبیه به عمل بای پس معده است و از جهاتی دیگر به اسلیو معده شباهت دارد؛ بنابراین این عمل را می‌توان ترکیبی از بای پس و اسلیو دانست. در عمل مینی بای پس، معده به شکل یک کیسه باریک و بلند تغییر شکل پیدا می‌کند. روده در این جراحی لاغری تغییر چندانی نمی‌یابد و تنها از طریق یک نقطه به شکل جدید معده متصل می‌شود.

آنچه در عمل مینی بای پس باعث کاهش وزن شما می‌شود هضم غذا با سرعت بسیار پایین است. این سرعت هضم باعث می‌شود تا شما ساعت‌های طولانی احساس سیری داشته باشید و میل شما به غذا کاهش یابد.

اصلی‌ترین تفاوت‌های بای پس معده و مینی بای پس

بای پس معده و مینی بای پس با اینکه هر دو به منظور کاهش وزن در افراد انجام می‌شوند اما دارای تفاوت‌هایی هستند. در این قسمت با این تفاوت‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها بین بای پس معده و مینی بای پس، نقطه اتصال روده به معده یا آناستوموز است. تعداد پیوند و اتصال در بای پس معده دو عدد و در مینی بای پس یک عدد است.

برخی شواهد درباره عمل مینی بای پس حاکی از آن دارد که عوارض این عمل از بای پس معده کمتر است زیرا حجم کیسه معده در عمل مینی بای پس بیشتر است. البته احتمال بروز یک عارضه در عمل مینی بای پس وجود دارد و آن هم ریفلاکس صفرا است. در صورتی که مستعد بروز چنین عارضه‌ای هستید بهتر است با نظر پزشک خود از عمل بای پس برای جراحی لاغری استفاده کنید.

زمان جراحی لاغری مینی بای پس از عمل بای پس معده کمتر است و فرایند آن ساده‌تر انجام می‌شود.

اگر جراحی لاغری شما از طریق مینی بای پس انجام شود، مدت نقاهت شما پس از این عمل چاقی نسبت به عمل بای پس معده کوتاه‌تر است و شما با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کنید.

یکی از مزایای عمل بای پس معده نسبت به مینی بای پس این است که در درمان دیابت به گونه‌ای موثر و قابل توجه عمل می‌کند.

 

بای پس معده و مینی بای پس هر دو روشی موثر در جهت کاهش وزن محسوب می‌شوند اما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. مهم‌ترین تفاوتِ این دو عمل چاقی، در پیوند معده با روده است. در بای پس معده بین معده و روده دو نقطه اتصال و در مینی بای پس یک نقطه اتصال وجود دارد.

عمل بای پس معده برای BMI پایین هم مناسب است و نتایج مثبتی را برای کاهش وزن و درمان بیماری دیابت به همراه دارد.

 

منبع: کلینیک فوق تخصصی اسلیو معده

اشتراک:
Share on facebook
Share on twitter
سوال از دکتر علی امیراحمدی:
کادر پزشکی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیر احمدی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. سوالات کاربران محترم را بخوانید، ما پاسخ داده ایم. شما نیز اگر سوالی دارید برای ما ارسال کنید. ما از طریق پیامک پاسخ شما را ارسال میکنیم و جهت استفاده سایر کاربران در سیستم نمایش می دهیم.

تمامی حقوق این سایت نزد برنامه نویس محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت.
طراحی شده توسط واحد فنی کلینیک فوق تخصصی دکتر علی امیراحمدی