دكتر علي امير احمدي دكتر علي امير احمدي
021 8888 4006

جراحی لاغری نوعی جراحی تغییر دهنده ی سیستم گوارشی است که به کاهش وزن موثر کمک می کند. برخی از انواع جراحی های لاغری، اندازه معده را کوچک می کنند تا فرد غذا و نوشیدنی کمتری خورده و سریع تر احساس سیری کند. برخی دیگر از جراحی های لاغری، علاوه بر معده، تغییراتی به روده کوچک نیز می دهند که موجب جذب کالری کمتر از غذاها و نوشیدنی ها می شود.

جراحی لاغری گزینه مناسبی برای افرادی است که از چاقی مفرط رنج برده و از دیگر روش های طبیعی لاغری مانند رژیم لاغری و ورزش جوابی نگرفته اند. همچنین اگر از بیماری های خطرناک مرتبط با چاقی مثل دیابت نوع دو یا آپنه خواب رنج می برید، جراحی لاغری می تواند کمک شایانی به شما کند. این جراحی در بهبود بسیاری از بیماری های چاقی خصوصا دیابت نوع دو تاثیر به سزایی دارد.

انواع جراحی لاغری

چندین نوع جراحی لاغری در دنیا وجود دارد که شایع ترین آنها:

 • اسلیو معده

 بخش اعظمی از معده در عمل اسلیو برداشته شده و بیمار قادر نیست به اندازه گذشته غذا بخورد و به سرعت احساس سیری می کند.

 • حلقه معده

 حلقه ای به دور معده بسته می شود تا میزان غذای فرد را کنترل کند. بیمار پس از جراحی نمی تواند به اندازه گذشته غذا بخورد.

 

 • بای پس معده

 

در عمل بای پس قسمت فوقانی معده به روده کوچک متصل می شود تا هم بیمار سریع تر احساس سیری کند و هم کالری کمتری از غذای وی جذب شود.

 

 • بالون معده

 

 بالونی از راه دهان وارد معده می شود تا حجم معده را کاهش دهد. پس از این عمل نیز، حجم غذایی که بیمار می تواند دریافت کند، کاهش می یابد.

تمام انواع این جراحی های لاغری می توانند در طول چند سال، منجر به کاهش وزن قابل توجهی شوند. با این حال هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. 

چه مدت پس از جراحی لاغری باید در بیمارستان ماند؟

تحت نظر بودن بیمار پس از جراحی لاغری در بیمارستان می تواند از جهات بسیاری مفید باشد. مهمترین عامل این است که موفقیت جراحی و سلامت بیمار می تواند از هر لحاظ کنترل شود. بیمار پس از جراحی حلقه معده یک شب و پس از بای پس معده حداقل 3 شب در بیمارستان تحت مراقبت خواهد بود.

چه میزان مرخصی از کار برای جراحی لاغری نیاز است؟

اکثر بیماران به حدود دو هفته مرخصی برای جراحی لاغری نیاز دارند ولی زمان دقیق تر آن در جلسه مشاوره با جراح لاغری و با توجه به خصوصیات هر بیمار مشخص خواهد شد.

آیا زندگی من پس از جراحی لاغری تغییر خواهد کرد؟

پس از جراحی لاغری بیشتر بیماران متوجه بهبودی سلامتی و کیفیت زندگی خود می شوند. با کاهش وزن فراوان، آنها قادرند فعالیت های فیزیکی بیشتری انجام دهند. همچنین بیماران پس از جراحی لاغری کمتر در خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا هستند. هر چه وزن اولیه کاهش بیشتری پیدا کند، احتمال این خطرات نیز کاهش می یابند.

پس از جراحی لاغری بیمار باید متعهد شود که برای همیشه رویه زندگی قبلی خود را کنار بگذارد. تغییرات رویه زندگی جدید شامل:

 • تغییر در رژیم غذایی

 پس از جراحی لاغری بیمار باید تا مدتی از رژیم مایعات و غذاهای نرم استفاده کند ولی پس از حدود 5 هفته می تواند رژیم غذایی طبیعی و صحیح خود که متخصص تغذیه برایش تهیه دیده است، را آغاز کند.

 

 • ورزش منظم

 

به محض بهبودی پس از جراحی لاغری، باید نوی فعالیت ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید و تا آخر عمر آن را ادامه دهید.

 

 • مراجعات مرتب به پزشک

 

 پس از جراحی لاغری باید طبق برنامه زمانی معین به پزشک خود مراجعه کنید تا وی ضمن کنترل سلامت، توصیه ها و نظرات خود را درباره وضعیتتان به شما ارائه دهد.

می شوند. خانم ها پس از انجام جراحی باید به مدت 12 تا 18 ماه از باردار شدن بپرهیزند.

هزینه جراحی لاغری

برخلاف تصور عامه هزینه عمل اسلیو یا هر نوع جراحی لاغری دیگری می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد. شرکت های بیمه پس از بررسی برخی فاکتورها تصمیم می گیرند که آیا جراحی لاغری شامل بیمه خواهد شد یا خیر؟

 یکی از این فاکتور ها داشتن bmi بالاتر از 40 می باشد. برای محاسبه bmi می توانید وزن خود را (بر حسب کیلوگرم) بر قد (بر حسب متر به توان دو) تقسیم کنید.

البته متغیر های زیادی می توانند بر هزینه جراحی لاغری تاثیر گذار باشند که عبارت است از:

 • نوع جراحی لاغری (اسلیو معده، بای پس معده یا حلقه معده)
 • مراجعات به پزشک پس از جراحی
 • دستمزد جراح یا متخصص بیهوشی
 • هزینه بیمارستان

هر بیمار نیازهای خاصی دارد به همین دلیل در اکثر موارد مبلغ تعیین شده توسط جراح لاغری در جلسه مشاوره، ثابت بوده و تغییری نخواهد کرد.